עץ אשוח במשכן: אדלשטיין קח דוגמה מאובמה

יו"ר הכנסת היה צריך לנהוג כמו אובמה, שטורח לציין את חנוכה בהדלקת חנוכייה בבית הלבן, ולאפשר מחווה מקבילה לאוכלוסייה הנוצרית בישראל

אריק בנדר | 23/12/2013 10:08 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
ח"כ חנא סוויד (חד"ש) הוא ערבי-נוצרי בן לעדה היוונית-קתולית, קומוניסט וגם אתיאיסט, אבל כאיש ציבור ובן לעדה הנוצרית. הוא פנה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, בבקשה להציב באופן סמלי עץ אשוח בכניסה למשכן או במקום בולט במרחב הציבורי שבו, לאות הזדהות עם הקהילה הנוצרית בישראל שתחגוג בקרוב את חג המולד.

בקשתו נדחתה. סוויד הסביר כי הוא רואה בהצבת עץ אשוח משום "מחווה כלפי חברי הכנסת והאזרחים הנוצרים בישראל, וסמל התחברות לעולם הנוצרי בכלל.? כמו כן אמר שצעד כזה יהיה תשובה ניצחת של הכנסת נגד תופעות של תג מחיר כלפי כנסיות ומנזרים בארץ.

הנימוקים להחלטת יו"ר הכנסת לדחות את הבקשה לא נמסרו, אבל אפשר לנחשם. מדינת ישראל היא מדינה יהודית ואין זה רצוי שהדבר הראשון שאדם הנכנס בשערי בית הנבחרים יראה, יהיה סממן נוצרי מובהק בדמות עץ אשוח.

יש להניח עוד שיו"ר הכנסת, שהוא יהודי דתי שומר מצוות, חשש מתגובות חריפות של הרבנים הראשיים, של הציבור החרדי והדתי-לאומי ושל נציגיהם בכנסת, שמן הסתם היו מרימים קול צעקה לנוכח הצלם בהיכל. ייתכן גם שאדלשטיין חשש מכך שמישהו ימהר לנופף בעובדת היותו בנו של כומר נוצרי, המכהן בכנסייה הפרובוסלבית ברוסיה, כדי לנגח אותו למקרה שיענה בחיוב לבקשה.

אדלשטיין כאמור דחה את הבקשה אך הזמין את סוייד להניח עץ אשוח בחדר סיעת חד"ש בכנסת.
ההחלטה שהתקבלה אינה במקומה. אפשר היה להיענות בחיוב לבקשה ולהציב את העץ לאו דווקא בדלת הכניסה למשכן אלא באחד המסדרונות או המבואות הפנימיים. היה בכך משום אקט של הזדהות עם העדה הנוצרית בארץ ועם הצליינים הנוצרים הרבים הפוקדים את המדינה בתקופה החגים.
רק לאחרונה התבשרנו על גילויי התנדבות לצה"ל בקרב הערבים הנוצרים וגילויי אלימות כלפי הכומר גבריאל, המעודד גיוס לצבא. ככלל מדובר בעדה נאמנה למדינת ישראל, אבל לא מדובר רק בהם.
לפני כשבועיים, הציג סוויד שאילתה במליאת הכנסת לסגנית שר הפנים, פאינה קירשנבאום, בנושא האיסור שהוטל על סטודנטים ערבים בצפת להציב עצי אשוח בחדריהם.

אדלשטיין, שניהל את הישיבה, העיר: "גם סגנית השר וגם אני מחייכים כי בעדה שאנחנו במקרה משתייכים אליה שמים עץ אשוח". יו "ר הכנסת כיוון לכך שרבבות מעולי חבר המדינות בישראל נוהגים להציב עץ אשוח בביתם לרגל "נובי גוד", השנה האזרחית החדשה. אצל העולים וגם ברוסיה מדובר בחג אזרחי ולא דתי. הצבת עץ אשוח בכנסת הייתה בשורה חגיגית לכל אותם עולים.

מן הראוי היה שאדלשטיין ייקח דוגמה דווקא מנשיא ארה"ב אובמה הנוהג לציין מדי שנה את חג האורים באמצעות הדלקת חנוכייה בבית הלבן, מנהג שהחל עוד בתקופת נשיאותו של בוש הבן. הנשיא גם נוהג לארח את עובדיו היהודים ל "סדר פסח" חגיגי.

החלטה להיענות בחיוב לבקשתו של ח"כ סוויד לא הייתה גורמת, חלילה, לפגיעה בזהותה היהודית של מדינת ישראל, אלא מהווה בסך הכל מחווה סימבולית ראויה של מדינה למיעוט קטן בקרב אזרחיה.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

אריק בנדר

צילום: דעות

מסקר עבור nrg ומעריב את הכנסת ונבחריה.

לכל הטורים של אריק בנדר

עוד ב''דעות''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים