"משרד הביטחון אישר את מכירת הרכיב"

כך אומר בכיר לשעבר בחברה המייצרת את מערכת הקירור הזעירה שנמכרה לסין. ראש האגף לפיקוח על הייצוא הביטחוני נאלץ להתפטר

עמיר רפפורט ויאיר קראוס | 23/12/2013 8:31 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
לאחר שאתמול פורסמה ב-nrg מעריב הפרשה שבה טכנולוגיה ביטחונית ישראלית מתקדמת הגיעה לסין, נחשפים פרטים חדשים על המקרה: הציוד הישראלי המתקדם מתוצרת חברת "ריקור" הועבר במקור לצרפת ומשם הגיע לסין. כמו כן, ראש האגף לפיקוח על היצוא הביטחוני במשרד הביטחון, מאיר שליט, הודיע על התפטרותו עוד לפני שנסע להסביר את המקרה ולהתנצל בפני האמריקאים בשבוע שעבר. גורם בכיר לשעבר במפעל "ריקור": "החברה פעלה בהתאם לחוק".

ייצוא ציוד ביטחוני רגיש לסין
ייצוא ציוד ביטחוני רגיש לסין צילום: מתוך אתר חברת ''ריקור''
חשיפת הפרשה אתמול גרמה לתדהמה בקרב גורמים בתעשיות הביטחוניות בישראל, שלא היו מודעים אליה. גורמים במערכת הביטחון אמרו כי חברת "ריקור" שייצאה את הרכיב הרגיש שהגיע לסין ומשם אולי אף לאיראן, פעלה בהתאם לאישורי ייצוא שקיבלה ממשרד הביטחון.

הגורמים הבהירו כי לא הייתה ברירה אלא שמאיר שליט יתפטר מתפקידו על מנת למנוע מצב שבו הפרשה תהפוך למשבר בין שתי המדינות. במשרד הביטחון סירבו להגיב על הפרשה, אולם גורמים במשרד טענו אתמול כי שליט "לקח אחריות" על מה שאירע.

לגבי מסלול הרכיב ממפעלי "ריקור" בישראל לסין אמרו מקורות ביטחוניים, כי חברה צרפתית שרכשה אותו כללה את הרכיב במוצר שנמכר לסינים כמערכת שלמה. למרות זאת, מדובר בהפרת ההבנות עם האמריקאים, משום שישראל מחויבת לוודא שהיעד הסופי של הטכנולוגיה שלה לא יהיה סין, גם אם המכירה מתבצעת למדינה ידידותית כמו צרפת. הצרפתים כלל אינם מעורבים בפרשה, משום שהם אינם מנועים ממכירת אמצעים ביטחוניים לסין.

מתןך אתר חברת ''ריקור''
''החברה פעלה בהתאם לחוק'' מתןך אתר חברת ''ריקור''

הנהלת המפעל סירבה להגיב אתמול לפרשה. לדברי יו"ר ריקור, יהודה בן חיים, מדובר בנושא רגיש במיוחד והחברה איננה מוכנה לדבר על הסוגיה באמצעי התקשורת השונים.

עם זאת, גורם בכיר בחברה לשעבר הבהיר כי היא פעלה בסמכות וברשות מלאה: "הבעיה היא לא אצל 'ריקור' אלא באגף אישורי הייצוא. פעלנו בהתאם לחוק ובהתאם לכל האישורים וההיתרים שיש בידינו". כראייה לכך מזכיר מי ששימש בעבר בתפקיד מרכזי בתעשייה הביטחונית בישראל את קבלת האחריות לעניין מצד ראש האגף לפיקוח על הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון, מאיר שליט, שהודיע כי יתפטר מתפקידו.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים