נתוני שב"כ: עלייה חדה באירועי טרור מאז חודש המו"מ המדיני

מספר הפיגועים על רקע לאומני גדל מ-82 בחודש יולי ל-167 בנובמבר. גורמי ביטחון בכירים מצביעים על עידוד פסיבי מצד הרשות ל"מחאה עממית". הם מזהירים כי אחרי ההכרעה במשא ומתן באפריל עלול לפרוץ גל טרור נוסף

עמיר רפפורט ואיתמר פליישמן | 23/12/2013 13:41 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
על רקע הפיגוע אתמול באוטובוס בלב בת ים נמשכת העלייה גם בפיגועים ביהודה ושומרון ובירושלים, במקביל למשא ומתן המדיני בין ישראל לפלסטינים. לפי נתוני השב"כ, מאז חידוש השיחות בסוף יולי חלה עלייה חדה בניסיונות לפגוע בישראלים, בעיקר באמצעות בקבוקי תבערה, ומספר הפיגועים הגיע לשיא בחודש נובמבר.

עוד ב-nrg חדשות:
פקיד אמריקאי: "אין שום כוונה לשחרר את פולארד"
שני הרוגים ו-14 פצועים בתאונות דרכים הבוקר
המרמרה: זועבי ושיח' סלאח לא יועמדו לדין

גורמי ביטחון בכירים מאשרים כי אכן יש עלייה משמעותית ברמת האלימות בשטחים בחודשים האחרונים, שמיוחסת גם לתסיסה פנימית ברשות הפלסטינית וגם לעידוד פסיבי של הרשות למה שנתפס אצלה כ"מחאה עממית". מקור צבאי טען כי בצה"ל "לא מזהים תשתית שפועלת להגברת האלימות". המקור הוסיף שבשלב זה נמשך התיאום הביטחוני מול הרשות הפלסטינית, וכי הכוחות בשטח "ממשיכים במאמצי הסיכול בכל מקום, כולל במחנות הפליטים, ומחסלים כל תשתית טרור שאנו מזהים".

אירועי הטרור הגיעו לשיא בחודש נובמבר, כשהשב"כ מנה לא פחות מ-167 אירועים לאומניים, כולל הפיגוע שבו נדקר למוות החייל עדן אטיאס בתחנה המרכזית בעפולה ודקירתה של חיילת גל"צ בסמוך לבניין התחנה ביפו. העלייה המדאיגה ביותר באירועי הטרור נרשמה בירושלים, שבה נספרו 55 ניסיונות פיגוע, בעיקר באמצעות השלכת בקבוקי תבערה.
 
צילום: יוסי אלוני
פיגוע באוטובוס בבת ים . כישלון השיחות עלול להוביל לגל פיגועים צילום: יוסי אלוני

שנת 2013 החלה דווקא ברגיעה ביטחונית: בחודש ינואר השנה ספרו בשב"כ 82 פיגועים. מאז פברואר אמנם חלה עלייה מסוימת, שהגיעה לשיא בחודש אפריל, אז בוצעו 139 פיגועים ובהם גם רצח תושב יצהר אביתר בורובסקי בצומת תפוח. מאפייני האירועים ומיקומם היו בעיקר בגזרת עזה: בשטחי יהודה ושומרון הורגשה רגיעה ביטחונית יחסית שנמשכה עד חודש יולי, אז ספרו בשב"כ 82 פיגועים.

הרגיעה ששיאה הגיע בחודש יולי הסתיימה עם חידוש המשא והמתן המדיני: מחודש אוגוסט, שבו בוצעו 99 פיגועים, עלה מספר הפיגועים באופן עקבי. מה שמדגיש עוד יותר את הידרדרות המצב הביטחוני הוא מניין ההרוגים כתוצאה מהפיגועים, שחומרתם עולה והולכת.

במערכת הביטחון נערכים לעליית מדרגה נוספת בתסיסה ובאלימות, שעלולה להתרחש באביב הקרוב. הסיבה: במועד זה צפויה להסתמן ההכרעה במו"מ המדיני, ויובהר אם הדיונים מובילים להסכם או למבוי סתום. ההערכות במערכת הביטחון הן כי הסיכוי להסכם הוא נמוך מאוד, ובמקרה של כישלון השיחות עלול לפרוץ גל פיגועים שהיקפו אינו ברור.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים