סילבן שלום מריח את כיסא הנשיאות

מועמדות שלום לתפקיד הנשיא היא כמו בושם שמזליפים על פוליטיקאי. גם אם ירוץ לתפקיד וגם אם לא, הוא יסתובב מהיום עם ריח טוב

שלום ירושלמי | 24/12/2013 7:35 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
השר סילבן שלום עלה אתמול במדרגות לקומה השלישית בכנסת. בדרך פגשו אותו כמה חברי מרכז הליכוד, מאלה שלא מפספסים אף יום שני במשכן. הם קיבלו את סילבן בתרועות גיל, כינו אותו "כבוד הנשיא", ואפילו החלו להשיא לו עצות לקראת הכהונה הממשמשת ובאה. סילבן אמר ש"אני לא בכיוון הזה בכלל", ואחר כך שאל בפליאה "מה אתם רוצים ממני? אני בסך הכל בן 55".

בסוף, כאשר הקריאות התגברו, הוא פשוט נמלט לתוך אולם המליאה. המועמדות של סילבן לתפקיד הנשיא היא כמו בושם שמזליפים על פוליטיקאי. גם אם ירוץ בסוף לתפקיד וגם אם לא, סילבן יסתובב מהיום והלאה עם ריח טוב, לפחות עד חודש מאי הבא. כולם יעסקו במועמדות שלו, פרשנים ינתחו את התכונות שלו, פוליטיקאים יציעו את עזרתם ויבקשו את קרבתו, בכנסת יאמדו את הסיכויים שלו. איש לא יאמין להכחשות שלו.

סילבן, שלא תמיד שבע נחת בפוליטיקה המקומית, יזכה עכשיו ליחסי ציבור בחינם. מה רע? כבר אתמול הפכה המועמדות שלו לשיחת היום. אם סילבן יחליט בסוף להתמודד, הסיכויים שלו להיות הנשיא הבא מצוינים. רוב מוחלט של סיעת הליכוד יתמכו בו (למעט, כנראה, רובי ריבלין וחברו חיים כ"ץ). סיעת ש"ס תצביע עבורו. יאיר לפיד ייתן חופש בחירה לחברי הסיעה שלו ואין סיבה שחלקם לא יבחרו בסילבן.

לסילבן יש מהלכים גם בקרב חברי הכנסת של הבית היהודי ויהדות התורה. אחרי הכל, 21 שנים בכנסת הם פרק זמן מספיק כדי להתחבב על חברים רבים, לבנות יחסים אישיים ובריתות פוליטיות נושאות פרי. בליכוד יבחרו בסילבן גם אלה שלא מתים עליו. ראשית, הבחירה האפשרית שלו מפנה תפקיד שר, ובעצם שלושה תיקים מיניסטריאליים: הנגב והגליל, האנרגיה והמים ולאחרונה גם התשתיות הלאומיות. על השלל הזה יסתערו בליכוד החברים שמחכים כבר זמן רב להיכנס לתוך הממשלה.

שנית, אם סילבן יהפוך להיות נשיא, רובי ריבלין עשוי לפרוש מהכנסת. במקרה כזה יתפנו מקומות בבית לחברי ליכוד נוספים, ביניהם אחד של אביגדור ליברמן. את כל חישובי הרווח וההפסד הללו עשו אתמול החברים במזנון הכנסת ובחדרים הסגורים. סילבן עצמו מסתובב בימים האחרונים בלי משקפיים, אחרי ניתוח לייזר שביצע. הוא נראה שונה. האם הוא צופה ביתר בהירות לעבר נשיאות המדינה?

המועמדים (הראויים) רובי ריבלין, פואד בן אליעזר, דליה איציק, דוד לוי, משה ארנס ונתן שרנסקי, היו שמחים אם היה מדובר רק בספין של חברים ומקורבים. צריך להסביר להם שהספין לפעמים מסתובב עד שהוא נתקע והופך למציאות שקשה לשנות אותה.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

שלום ירושלמי

צילום: .

פרשן פוליטי ב"מעריב", נשוי ואב לשלושה, תושב ירושלים. בוגר האוניברסיטה העברית במדע המדינה. מרצה על פוליטיקה בארץ. אוהד הפועל י-ם בכדורסל

לכל הטורים של שלום ירושלמי

עוד ב''דעות''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים