מתי יש לתת קנאביס לילדים חולי סרטן?

בכנס אונקולוגים נשמעו דעות מנוגדות בסוגיה. חלק מהרופאים טענו שיש לרשום קנאביס רק לחולים סופניים. אחרים סברו כי הפחד לחשוף ילדים לסם אינו מוצדק

יאיר קראוס | 24/12/2013 10:01 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
עשרות רופאים, אחיות ואנשי צוות רפואי המתמחים בטיפול בסרטן הגיעו אתמול (ב') לכפר הילדים "נהר הירדן" בצפון לכנס מיוחד, ודנו בהרחבת היתרי השימוש בקנאביס למטרות רפואיות.

גם לילדים? מרכז חלוקה קנאביס רפואי
גם לילדים? מרכז חלוקה קנאביס רפואי צילום: אריק סולטן
בכנס נחשפה מחלוקת בין אנשי הרפואה בשאלת השימוש בחומר לילדים. פרופ' יצחק יניב, מנהל המחלקה האונקולוגית לילדים בביה"ח שניידר ויו"ר האיגוד הישראלי להמטולוגיה ואונקולוגיה, סבור שאין לתת קנאביס לילדים שיש להם עוד סיכוי להבריא מהמחלה אלא רק לחולים סופניים.

"אתה צריך להבין, כל התרופות שנותנים לילדים הן תרופות שעשו עליהן מחקרים ואנחנו יודעים מה ההשלכות שלהן. יש לקנאביס השפעות שליליות שעלולות להזיק למוח של ילדים וראינו גם התקפים של מצבים פסיכוטיים וסכיזופרניים אצל ילדים שצרכו מהקנאביס", גורס יניב.

בשונה ממבוגרים, הקנאביס הרפואי לילדים לא ניתן באמצעות עישון אלא בטיפות לבליעה או בשאיפה במכשיר הדומה לאינהלציה, וזאת במטרה לנתק את השימוש הרפואי מהדרך החברתית והלא חוקית לצרוך את הסם. כיום, היקף השימוש בקנאביס הרפואי אצל ילדים נמוך מאוד: רק כ-80 מ-14 אלף בעלי ההיתרים לצריכת החומר הם ילדים.

מול פרופ' יניב והשותפים לדעתו יש גם הטוענים כי הסוד מאחורי הבחירה להסתיר את יתרונות הקנאביס מוחזק בידי חברות התרופות. "ברור לי שאם חברות התרופות היו חושבות שהן יכולות להוציא פטנט בלעדי על השימוש בקנאביס הן היו חוקרות אותו ומביאות הוכחות ליעילות שלו בקרב חולים כמשכך כאבים", קובעת רותי אופיר, אחות אחראית במערך האונקולוגיה לילדים ברמב"ם וממונה על הטמעת הקנאביס במחלקה. "לכל תרופה יש תופעות לוואי, אפילו לאקמול. בינתיים האינטרסים של חברות הענק מנצחים".

"האיגוד חושש שהשימוש בקנאביס יגרום לחולים הפרעות שונות, אבל זה לא הוכח בוודאות ובמינונים קטנים ובפיקוח זה בכלל לא הכרחי. אם ממצים את כל האופציות צריך לתת להם קנאביס כי אי אפשר לתת לילדים לסבול", מוסיפה אופיר.

ד"ר הרצל גבריאל, המנהל הרפואי של כפר "נהר הירדן" ומנהל היחידה האונקולוגית לילדים בבית החולים "העמק" בעפולה ראה גם הוא כיצד ילד הנאנק מכאבים זוכה למעט הקלה בזכות צריכת הקנאביס: "הפחד משימוש יתר ומחשיפה של ילד לסם לא מוצדק".
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים