פיגועי הפלסטינים: עניין של מסר כפול

יש עדיין הבדל משמעותי בין אירועי השבועות האחרונים ובין אירועי ספטמבר 2000, שבו פרצה האינתיפאדה השנייה

עמיר רפפורט | 24/12/2013 7:27 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
פיגוע הדקירה בצומת אדם אתמול, יום אחד בלבד אחרי ניסיון הפיגוע באוטובוס בבת ים, ובתום חודשיים של  עשרות הרוגים ופצועים, יהודים ופלסטינים – אין בו כדי להעיד על פרוץ אינתיפאדה שלישית.

יש עדיין הבדל משמעותי בין אירועי השבועות האחרונים ובין חודש ספטמבר 2000, שבו פרצה האינתיפאדה השנייה: לפני למעלה מ-13 שנה שלט ברשות הפלסטינית יאסר ערפאת, שהצית את האינתיפאדה מתוך אמונה בדרך המאבק הפלסטיני. האינתיפאדה השנייה עלתה ביוקר לצד הפלסטיני (וגם לצד הישראלי), והסתיימה בכישלון צורב מבחינת הציבור בשטחים ובעזה.

הכאב עדיין צורב. לפי כל ההערכות של צה"ל והשב"כ כיום, הציבור הפלסטיני וגם ההנהגה של הרשות אינם מעוניינים באינתיפאדה שלישית. יתרה מכך, שיתוף הפעולה המודיעיני בין כוחות הביטחון הישראליים והפלסטיניים נמשך גם בימים האחרונים כאילו אין טרור.

 אך אם אף אחד אינו מעוניין באמת באינתיפאדה שלישית, מדוע מפלס האלימות עולה? הסיבה הראשונה היא המסר הכפול מצד הרשות הפלסטינית, שלפיו פיגועי טרור קשים אמנם אינם תואמים את האינטרס הפלסטיני, אבל "מחאה עממית" שמלווה ביידוי אבנים ובקבוקי תבערה מדי פעם - בהחלט כן. הפיגועים ותקריות הירי בשטחים יוצרים תהליך הסלמה שיימשך ויחריף. בשטחים שוררת זה מכבר אווירה שמעודדת עוד ועוד יחידים והתארגנויות מקומיות וספונטניות לקחת יוזמה ולתכנן פיגועים.

יתרה מכך, המו"מ המדיני, שלפי כל ההערכות אינו מוביל לשום הסכם, מתסיס את האווירה ומדרבן גורמים בשטח לבצע פיגועים – בין אם מתוך תסכול מחוסר התוחלת של השיחות ובין אם בניסיון לסכל את הסיכוי הנמוך ממילא להסדר כלשהו.

למרבה האירוניה, למרות גל הטרור, ישראל תבצע בשבוע הבא את הפעימה השלישית (מתוך ארבע) של שחרור אסירים פלסטינים במסגרת ההסכם שהוביל לחידוש המו"מ המדיני. גם אתמול לא נשקלה האפשרות לעצור את שחרור האסירים ההדרגתי, וגם אם תישקל אפשרות כזאת, ארה"ב לא תאפשר לישראל לסגת ממחויבותה.

במקביל יימשכו בימים הקרובים מאמצי צה"ל והשב"כ לחקור את הפיגועים האחרונים ולפגוע בתשתיות הטרור בשטחים, שמנסות להרים ראש. כפי שהדברים נראים כעת, ניסיונות הפיגוע של היומיים האחרונים יפוענחו בקרוב. לא בהכרח עומדים מאחוריהם תשתיות טרור משמעותיות, כמו התשתית הסלאפית, שרוסקה באזור יאטה שבדרום הר חברון לפני מספר שבועות.

במערכת הביטחון נערכים לעליית מדרגה נוספת באביב הקרוב. הסיבה: במועד זה יוכרע אם המו"מ המדיני בין ישראל לפלסטינים מוביל להסכם, בניגוד לכל הסיכויים, או למבוי סתום.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עמיר רפפורט

צילום:

עורך ומו"ל Israel defence, הפרשן הצבאי של מעריב, בין מגישי "רצועת הביטחון" בגל"צ

לכל הטורים של עמיר רפפורט

עוד ב''דעות''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים