"שוב מתחרים בימין הקיצוני על החוק ההזוי ביותר"

ח"כ גילאון בעקבות חוק עמותות השמאל החדש של ח"כ רגב: מנסה לצמצם את חופש הביטוי. ח"כ קירשנבאום אמרה: החוק טוב, אולם ריבוי חקיקה עלול לפגוע בהסדרת הנושא

זאב קם | 26/12/2013 11:50 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ביקורתn משמאל על חוק העמותות החדש, שיזמה ח"כ מירי רגב (ליכוד), ואמור לעלות להצבעה ביום ראשון הבא, המבקש למנוע את רישומה של כל עמותה שמבקשת לשלול את אופייה היהודי של מדינת ישראל.

"שכחה שימיה כצנזורית ראשית מאחוריה". ח"כ רגב צילום: פלאש 90
ח"כ אילן גילאון (מרצ) אמר היום (ה') כי "שוב ח"כים מהימין המתנחלי הקיצוני בכנסת מתחרים ביניהם מי יעלה הצעת חוק קיצונית והזויה יותר, בניסיון להרוויח כותרת ולגרוף הון פוליטי". גילאון הוסיף כי "המפסידים הגדולים הם הדמוקרטיה הישראלית וחופש הביטוי, שרגב, שקד ושאר חבר מרעיה מנסים לצמצם יותר ויותר. על הדרך הם מהלכים אימים על ארגוני השלום וזכויות האדם, באופן שלא היה מבייש מדינות רודניות שלא היינו רוצים להשתייך אליהן".

ח"כ עמר בר-לב (העבודה) אמר בתגובה לחוק "מפליא שדווקא אנשי הימין ובהם ח"כ רגב עסוקים בלהתגונן וממציאים מחדש בכל יום חוק, הגבלה או תקנה שמטרתם להגן לכאורה על הצביון היהודי של מדינת ישראל, תוך רמיסת הדמוקרטיה שגם היא חלק בלתי נפרד מהחזון הציוני". בר-לב הוסיף "בהקשר הזה, הייתי מציע לח"כ רגב, שכנראה שכחה שימיה כצנזורית ראשית מאחוריה, להפסיק להתגונן ולהציף את הציבור בפחדים בלתי מוסברים ולהתחיל לפעול באופן אקטיבי בכדי שנגיע להיפרדות מהאוכלוסייה הפלסטינית ונימנע מהגעה למדינה דו לאומית".

גם מזכ"ל "שלום עכשיו" יריב אופנהיימר הגיב לחוק ואמר כי "מהתחרות בין רגב לשקד הדמוקרטיה הישראלית מפסידה. הצעות החוק שנועדו להגביל את חופש הביטוי עלולות בסוף לפגוע דווקא בארגוני ימין הקוראים לסיפוח השטחים והפיכת ישראל למדינה דו לאומית".

בתוך כך סגנית השר ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), שיזמה בעבר חוק שעסק בעמותות השמאל טענה כי "באמת שהגיע הזמן להסדיר את תחום העמותות, אך מצד שני ריבוי של חקיקה בנושא יכול בסופו של דבר לפגוע בכל החקיקה".

קירשנבאום טענה עם זאת כי "אני מאוד בעד החוק של מירי רגב. הוא חוק טוב ונכון. אבל לדעתי כדאי לעבוד שלב אחרי שלב. ולכן ראוי קודם כל לקדם את החוק של רוברט אילטוב ואיילת שקד, שמבקש להטיל מס על עמותות שיוצאות נגד המדינה".
"המערכת הפוליטית מחויבת לקדם חקיקה בנושא"

מנגד, ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי) הביע תמיכה בח"כ רגב ואמר כי "לצערנו,  נוצרה מציאות שבה ישנם גורמים הפועלים באגרסיביות לערעור זהותה היהודית והדמוקרטית של מדינת ישראל תוך ויתור על החלום הציוני. אין פלא שהמערכת הפוליטית מחויבת לקדם חקיקה בנושא".

גם השר אורי אריאל (הבית היהודי) תומך בההצעה. ״מדינת ישראל מתמודדת כל העת עם ניסיונות לקעקע את זהותה היהודית, הציונית תוך ניצול אופייה הדמוקרטי של המדינה", אמר אריאל. "הגיע הזמן שנפסיק להגיש את הלחי השניה ונפעל לשמירת הזהות היהודית. אני מצפה שגם החוק של איילת שקד יחזור לדיון מחודש ויעבור להמשך דיון ואישור במליאת הכנסת״.

על פי התיקון לחוק, שיעלה בעוד קצת יותר משבוע להצבעה בוועדת השרים, גם עמותה אשר אחת ממטרותיה תבקש לשלול את אופייה היהודי של המדינה לא תוכל להירשם כעמותה.
 


החוק, אם יאושר, ישפיע רבות על עמותות שונות בישראל. כך למשל, עמותה המנסה לקדם את רעיון "מדינה אחת לשני עמים" (מימין ומשמאל) תשלול בעקיפין את רעיון המדינה היהודית, ולכן על פי הצעת החוק של רגב לא תוכל להירשם בישראל כעמותה חוקית. חוק עמותות השמאל הקודם, שאושר לפני שבועיים בוועדת השרים, אך התקדמותו נעצרה לאחר שהוגש נגדו ערר, קבע להטיל מס על תרומות שמקבלות עמותות מישות מדינית זרה, אם המטרות של עמותות נכנסות לרשימת המטרות  שקבעה הצעת החוק.
 
רגב אמרה אמש (יום ד') "הצעת החוק הזו מבקשת לשים קץ לתופעה של עמותות שמאל קיצוניות ואנרכיסטיות המבקשות לנצל את אופייה הדמוקרטי של המדינה וחופש ההתאגדות, לטובת חתירה נגד אופייה היהודי והציוני של מדינת ישראל". רגב הוסיפה עוד כי "החוק זה מביא לידי ביטוי את המושג דמוקרטיה מתגוננת".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים