מכרזי הבנייה: 1,400 יחידות דיור, כ-700 בירושלים

מכרזים תמורת מחבלים: ל-nrg מעריב נודע כי נתניהו ביקש מהגורמים הרלוונטיים להיערך בתחילת השבוע לפרסום המכרזים, הכוללים בנייה בשכונת רמת שלמה ובגושי ההתיישבות. השר לפיד תוקף: "לא היה נכון להצמיד את נושא האסירים לפרסומי הבנייה ביו"ש"

אלי ברדנשטיין, אריאל כהנא ויאיר קראוס | 26/12/2013 12:40 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
רה"מ בנימין נתניהו הורה למשרדי הממשלה הרלוונטיים להיערך לפרסום מכרזים לשיווקן של 1400 יחידות דיור בירושלים וביהודה ושומרון בתחילת שבוע הבא בצמוד לקיומה של הפעימה השלישית של שחרור המחבלים. כך נמסר היום (יום ה') מפי גורמים מדיניים. ל-nrg מעריב נודע, שבין 600 ל-700 יחידות דיור ישווקו לבנייה בירושלים, כנראה בשכונת רמת שלמה. יתר היחידות ישווקו ביהודה ושומרון, ככל הנראה בגושי ההתנחלויות.

בתוך כך, מתח שר האוצר ביקורת חריפה על ראש הממשלה בנוגע לפרסום על הכוונה להכריז על בנייה בהתנחלויות במקביל לסבב השלישי של שחרור המחבלים הפלסטינים ואמר כי אינו מסכים עם ההחלטה.

במסיבת עיתונאים שקיים עם שרת הבריאות בבית החולים זיו בצפת, אמר השר יאיר לפיד כי "לא היה נכון להצמיד את נושא שחרור האסירים לפרסומי הבנייה ביהודה ושומרון".
 
מוקדם יותר אמר ח"כ משה פייגלין (הליכוד) כי "בנייה ביהודה ושומרון בתמורה לשחרור רוצחים היא זיהום מוסרי והזניה של ערך ההתיישבות בארץ ישראל". הוא כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי במהלך ביקוריו בכלאו של יונתן פולארד, המרגל הישראלי חזר ואמר לו: "אני לא מוכן להשתחרר תמורת מחבלים. אני מעדיף למות בכלא ולא לראות יהודי אחד נרצח על ידי מחבל ששוחרר בעבורי".

-תושבי הדרום: "פריסת כיפת ברזל מדאיגה אותנו"
-מומחי רפואה רוסים: ערפאת מת מוות טבעי
-"שוב מתחרים בימין הקיצוני על החוק ההזוי ביותר"

גם ח"כ זהבה גלאון מתחה ביקורת חריפה על החלטת ראש הממשלה נתניהו ואמר כי "ההחלטה של נתניהו להודיע על מכרזים להרחבת הבנייה בהתנחלויות בשטחים בצמוד לפעימה השלישית של שחרור אסירים פלסטינים, היא ניסיון לקבוע עובדות בשטח והפניית אצבע משולשת למאמצי הממשל האמריקאי לקדם הסדר מדיני".

יו"ר מרצ הוסיפה כי "לא צריך להיות קשר בין הבנייה בשטחים לשחרור אסירים, וכל עוד אין הסכם עם הפלסטינים על עתיד ההתנחלויות, בנייה והרחבה בשטחים היא חטא על פשע".
בניגוד לדרישה האמריקאית

אמש פורסם כי בניגוד לתכנון המוקדם, ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט להצמיד את ההודעה על הבנייה בהתנחלויות לשחרור הקבוצה השלישית של 26 האסירים הפלסטינים, שצפויים להשתחרר ביום ראשון הקרוב. גורם בכיר בירושלים מסר לכתבים, כי נתניהו מתכוון להודיע על בנייה נרחבת ביהודה ושומרון כבר בשבוע הבא, בצמוד לשחרור המחבלים.
 

שינה את החלטתו. ראש הממשלה נתניהו
שינה את החלטתו. ראש הממשלה נתניהו צילום: פלאש90
לפי גורם פוליטי ממשלתי בכיר הקשור לבנייה בהתנחלויות, נכון לתחילת השבוע הסכים נתניהו להפצרות האמריקאיות והאירופיות והחליט להמתין בין שבועיים לשלושה מרגע שחרור האסירים עד להכרזה על הבנייה בהתנחלויות.

גורמים ממשלתיים העוסקים בבנייה בהתנחלויות הביעו פליאה על ההודעה. שכן, נותרו ימים ספורים ועדיין לא מורגשת התרחשות מיוחדת במשרדי הממשלה הרלוונטיים והכנות מעשיות לקראת ההודעות הצפויות על שיווק הקרקעות או אישור שלבי תכנון של תכנית בנייה ביהודה ושומרון. כמו כן, עדיין לא ידועים המספרים והיישובים שבהם יודיעו על הבנייה.


ההפתעה בשינוי ההחלטה של נתניהו, נובעת משילוב של שחרור האסירים הקרוב עם ההסלמה בשטח. פקיד בכיר הסביר שהיה על נתניהו לחץ פוליטי לפיו אם לא תהיה הכרזה על בנייה בצמוד לשחרור האסירים - יתפרש הדבר כחולשה ישראלית.

עם פרסום תכניתו של נתניהו, אמר שר האסירים הפלסטיני ל-nrg מעריב כי "המשוואה של שחרור האסירים תמורת בנייה בהתנחלויות לא מקובלת עלינו". הוא הסביר כי "בניגוד לשחרור האסירים - שמקדם את תהליך השלום ויוצר תקווה אצל אנשים, לגבי האפשרות של הגעה להסדר - הבנייה בהתנחלויות הורסת את האפשרות להתקדמות בין שני הצדדים".

השר ציין כי עדיין לא שמע משפחות של אסירים שמתלוננות על העובדה שיקיריהם עתידים להשתחרר בתמורה להרחבת ההתנחלויות, אך הדגיש כי מבחינת הפלסטינים "מדובר בתרגיל ישראלי פסול שלא מועיל לעתיד המשא ומתן".  

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים