משכנו של הדייר החדש בבית העלמין טרומפלדור

30 יום עברו מאז נפטר אריק אינשטיין, בני משפחה וחברים התכסנו לאזכרה, מביטים בתדהמה באבן האדמדמה המעטרת את קברו

אביעד פוהורילס | 26/12/2013 22:33 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
באמצע יום סגרירי התאספו בטרומפלדור כמה עשרות ניצולים מ-30 הימים האלו שעברו בחטף. הם באו בעיקר לדמום בשקט, ולצפות בסוג של תדהמה שמתקשה כל כך לשקוע, באבן האדמדמה שהונחה ומעטרת את הקבר של אריק אינשטיין.

קברו של אריק אינשטיין בבית העלמין טרומפלדור
קברו של אריק אינשטיין בבית העלמין טרומפלדור צלם: אריק סולטן
קוראים לאבן הזאת ג'מעין, היא מאזור בית לחם, והביא אותה צביקה גזית. מי שהיה אחראי גם על האבן במצבה של עלי מוהר ושל אבא שלו יחיאל. על האבן למעלה כתוב "אריק איינשטיין, יוצר, זמר, שחקן. 1939-2013".

על רצפת המצבה ציטוט מאברהם חלפי שאריק אהב: "אני מצמצם את עצמי כדי נקודה אלמונית – שלא להטריד בגופי מלכויות". כן, גם אריק הרגיש טוב לצמצם את עצמו. "טוב מדי או רע מדי זה לא בשבילי", נהג להבהיר לנו.

אומרים שאורי זוהר עמד שם כעוס, כי רצה לראות שם על הכתוב "אריה לייב איינשטיין". זוהר עמד מעט מרוחק לפני הטקס, אבל לבסוף הצטרף וקרא בשקט תהילים באדיקות, מנותק מהציבור שבהה בו חרש בתחושת מסויימת של מועקה.
צלם: אריק סולטן
אורי זוהר מתפלל באזכרה צלם: אריק סולטן

אבל הדמעה שהתגלגלה על לחיה של שירי, הבת החוזרת בתשובה של איינשטיין, נגעה ללב. הדמעה זלגה, התיישבה על הלחי, נשרה על השפה ונותרה שם רטובה וכואבת. שירי עצמה עיניים, הניחה אבן, הישירה מבט לאבא.

צבי שיסל ומני מושונוב באזכרה.
צבי שיסל ומני מושונוב באזכרה. "לא נרדם" צלם: אריק סולטן
ואז אני חושב על צבי שיסל. מה הוא חושב על היום הזה, ועל החודש הזה שעבר כבר. שיסל אומר שהוא לא ישן בלילות, לא נרדם, הוא חסר לו. השיחות, הדיבור הזה, הזכרונות.

והשקט הזה הנורא, מכרסם באנשים שנקהלו, שמתבוננים במקום משכנו של הדייר החדש בטרומפלדור. ומתחת למילים של חלפי, המילים של אריק על האבן: "עוף גוזל, חתוך את השמיים, טוס לאן שבא לך". מוני מושונוב עומד קרוב, מסתכל על מקום מושבו של אחיו הגדול ולוחש: "ווחאד קבר".
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים