רה"מ מתעלם מלפיד: הזמין את יהדות התורה לקואליציה

בפגישה חשאית שקיימו השבוע ראש הממשלה וחבר הכנסת משה גפני הבהיר נתניהו כי אין משמעות לווטו שהטיל יו"ר יש עתיד על הצטרפות החרדים לממשלה. גפני סירב להצעה: "נצטרף רק אם יש עתיד תצא"

זאב קם | 27/12/2013 8:14 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
1.

אם מישהו היה זקוק להוכחה נוספת למצבה של הקואליציה ולרצון של ראש הממשלה לחזק אותה, היא הגיעה השבוע. רחוק מעיני התקשורת התקיימה לפני כמה ימים פגישה חשאית בין בנימין נתניהו לבין ח"כ משה גפני מיהדות התורה. בפגישה עלו לא מעט נושאים, אך המעניין שבהם היה ההרכב הקואליציוני.

צילום: פלאש 90
בנימין נתניהו עם משה גפני צילום: פלאש 90


ראש הממשלה העלה בפני יהדות התורה את ההצעה הבאה: כנסו לקואליציה וככה תוכלו להשפיע מבפנים על הנושאים שמפריעים לכם. עוד הובהר שם שמבחינת נתניהו אין יותר משמעות לווטו שהטיל יו"ר יש עתיד, שר האוצר יאיר לפיד, על כניסת החרדים לממשלה. אם לא יתאים ללפיד, איש לא יעמוד בפניו בדרך החוצה. גם לא הבית היהודי. התשובה לה זכה נתניהו מעמיתו לפגישה היא "לא, תודה". מבחינת המפלגה החרדית, כל עוד יש עתיד נמצאת בתוך הממשלה, לא תהיה הצטרפות אליה. נתניהו, מצדו, לא מתכוון להוציא את לפיד. בטח שלא ביוזמתו.

"אין דיון מול הרבנים על כניסה לממשלה, כל עוד לא מדובר ביציאה של יש עתיד מהקואליציה", הבהירו אמש ביהדות התורה. "לא ניכנס לקואליציה בכל מחיר. עובדה, ביקשו מאיתנו להיכנס ולא הסכמנו". כששואלים בכירים במפלגה מה מפריע להם בכך שיש עתיד יישארו בממשלה, זו התשובה שמתקבלת: "כל עוד לא מציגים לנו מצע שאנחנו יכולים לחיות איתו, זה לא רלוונטי. כל עוד יש עתיד בפנים, לא יכול להיות מצע משותף. זו מפלגה שרוצה לפגוע בכל מה שקשור למדינה היהודית".


למי שזוכר, בתחילת הקדנציה החרדים נשמעו אחרת לחלוטין בעניין ישיבה משותפת עם לפיד. "לא פסלנו זאת אז כי לא ידענו מה יהיה המצע של יש עתיד", הם מסבירים כעת. "אגב, גם ביש עתיד עוד לא ידעו מה יהיה המצע שלהם. זה הרי משתנה כל הזמן". מוכנים להיכנס או לא, גם לחרדים ברור מה הרקע להצעה שקיבלו ולפגישה החמה עם נתניהו. מערכת היחסים בין נתניהו ללפיד עברה שינוי דרמטי בחודשים האחרונים. מבחינת החרדים אין ממש הפתעה בעניין הזה. מה שכן הפתיע אותם זו העוצמה של הסלידה בין השניים והמהירות שבה זה קרה.

2.

נפלאות דרכי הפוליטיקה. במשך חודשיים לא הצליחו הליכוד ויש עתיד להסכים למי תלך ראשות ועדת החוץ והביטחון, והנה, הפלא ופלא, לאחר שיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לקח חסות על הוועדה (מחוסר ברירה), פתאום נמצא הפתרון. זה קרה השבוע. המתווך היה (שוב) יו"ר הכנסת. למי שלא מכיר את רזי עבודת הוועדה, האחריות המשמעותית של יו"ר ועדת החוץ והביטחון היא בעיקר על שתי ועדות משנה - הוועדה למודיעין ושירותים חשאיים והוועדה המשותפת לתקציב הביטחון.

הוועדה עצמה היא בעיקר טקסית ופורמלית. הדיונים החשובים והמכריעים נערכים בוועדות המשנה. ההצעה של אדלשטיין אמרה דבר פשוט: ניקח את שתי ועדות המשנה וניתן לצחי הנגבי את הוועדה למודיעין ושירותים חשאיים, ולעפר שלח את הוועדה לתקציב הביטחון. באופן מפתיע, שתי המפלגות הסכימו.

אלא שפה העלילה החלה להסתבך. שבוע קודם לכן דאג הנגבי למנות את עצמו (באמצעות ועדת הכנסת) ליו"ר הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון. הוא התחייב שזה נועד רק עבור דיון אחד חשוב שהוועדה נדרשת לקיים. דיון אחד ואז הוא מתפטר. להפתעת חברי אותה ועדת משנה, הם קיבלו השבוע זימונים לעוד שני דיונים בוועדה בראשות (ניחשתם נכון) צחי הנגבי.
 
ביש עתיד הבינו שלהנגבי אין שום כוונה לוותר על הוועדה, וחששו שעושים להם תרגיל. הלכו שוב לאדלשטיין, אבל הוא יכול להציע להם כרגע רק הבנה ואמפטיה. להגנתו של הנגבי ייאמר שמי שביקש ממנו להישאר יו"ר הוועדה שאחראית על תקציב הביטחון היה שר הביטחון בכבודו ובעצמו, משה (בוגי) יעלון. הסיכומים בין יש עתיד לליכוד כמובן בוטלו, ועכשיו כולם מחכים ל-7 בינואר, המועד שבו ייכנס יו"ר הכנסת לתפקיד יו"ר הוועדה - וייעשה שם סדר.

3.

בשבוע שעבר סיפרנו לכם על טענות שהעלו חברי כנסת ביש עתיד על כך שהם אינם יודעים מה המפלגה שלהם רוצה מהם בשורה של נושאים. גם השבוע יש על מה לדווח מתוך המפלגה. חברי ועדת השרים לענייני חקיקה הרימו גבה ביום ראשון האחרון. על הפרק עמדו שתי הצעות חוק זהות שביקשו להטיל על ספקי האינטרנט את החובה לסנן אתרים עם תוכן פוגעני.

הצעה אחת הוגשה על ידי ח"כ אורלי לוי מישראל ביתנו, והשנייה על ידי ח"כ פנינה תמנו-שטה מיש עתיד. מה רבה הייתה ההפתעה כשדווקא שרי יש עתיד, יאיר לפיד ויעל גרמן, היו היחידים שהצביעו נגד הצעת החוק של חברת סיעתם. "הם כנראה כועסים על פנינה או משהו", העירה השרה לימור לבנת (ליכוד). " את רוצה לדבר איתי על ברדק בתוך סיעות?" השיב לה לפיד.

"הנקמה" עליה דיברה לבנת היא בעקבות הימנעותה של תמנו-שטה בהצבעה על הצעת החוק שביקשה למנוע מו"מ על ירושלים (הצעה שהקואליציה התנגדה לה). מי שבכל מקרה לא אוהבת את העובדה שתמנו-שטה לא הוענשה בעקבות הצבעתה הסוררת היא מי שבעבר כן חטפה עונש על צעד שכזה - ח"כ עדי קול. כך לפחות טוענים חברי כנסת ביש עתיד, שהוסיפו כי "עדי מנסה לחמם את העניינים בתוך המפלגה".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''פוליטי/מדיני''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים