רוצים לנטוע ביו"ש? תפיקו תצלום אוויר לקרקע

המנהל האזרחי דורש מהמועצות ביו"ש לעמוד בתנאים מחמירים במטרה למנוע נטיעת עצים בקרקעות פרטיות ובאזורים לא מוסדרים

איתמר פליישמן ויוחאי עופר | 27/12/2013 8:27 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסמכים שהועברו לאחרונה לראשי המועצות ביהודה ושומרון, והופצו לכלל קציני וראשי המנהל האזרחיבשטחים, מפרטים נוהל מורכב וארוך לעריכת אירועי נטיעות בט"ו בשבט הקרוב.

נטיעות חוות גלעד
נטיעות חוות גלעד צילום: הלל מאיר
בין היתר נדרשות הרשויות להציג תצלומי אוויר, רישומי קרקע והתחייבות כי מטרת הנטיעות אינה יצירת עובדות חדשות בשטח.

גם לאחר הגשת תיק הנטיעות העבה, תלויות הרשויות באישורם של גורמים רבים במנהל האזרחי. ללא אישורים אלה לא ניתן לקבל מהקרן הקיימת לישראל את השתילים לנטיעה בראש השנה לאילנות.

המנהל האזרחי מחמיר במתן האישורים לאירועי הנטיעות, על פי המסמכים, המנוסחים כפקודת מבצע צבאי, כדי "למנוע נטיעת עצים בקרקעות פרטיות ובאזורים שאינם מוסדרים תכנונית וסטטוטורית".

השלב הראשון בתהליך לקבלת האישור הוא הגשת בקשה מפורטת מצד הרשות. אליה יצורפו, בין היתר, תאריך מדויק לנטייה, מספר תב"ע של אזור הנטיעה, מספר המגרש בו יוטמנו העצים בקרקע ותצלום אוויר בו מסומן אזור הנטיעה.

במקביל נדרשות הרשויות לשלוח נציג מטעמן למנהל האזרחי, שם תופק מפה הכוללת שבע שכבות מידע. המרכזיות שבהן: תחומי שיפוט, גבולות הקו הכחול, צווי תפיסה צבאיים אם קיימים באזור, חלוקת המגרשים, בעלויות על הקרקע ופירוט על ארכיאולוגיה במקום.

אם המסמכים הוגשו כראוי, תועבר הבקשה לעיונם של לא פחות מארבעה גורמים בכירים במנהל, בהם ראש תחום תשתיות, קצין המטה לענייני חקלאות והאפוטרופוס הממונה על הרכוש הנטוש ביו"ש.
גם לאחר אישור הבקשה לא תמה עבודת המועצות האזוריות. הן נדרשות להפיק תצלום אוויר, בו יסומן היכן תתבצע נטיעת עצים בשטחן, והיכן תוכנן לקיים נטיעות אך הבקשה סורבה על ידי המנהל.
המסמך שפרסם המנהל האזרחי

אם הבקשה עברה את כל האישורים, היא מופצת לקציני המנהל, למשרד החקלאות ולרשויות הפיקוח והתכנון של המנהל, שמעבירים אותה לקבלת העצים מקק"ל. במנהל מדגישים בפני המועצות כי הבקשות לנטיעות יהיו באחריותן. מזכירויות היישובים לא מוסמכות לבקש אישורים לנטיעות, ובוודאי לבצע אותן בפועל, כמו גם אנשים וגופים פרטיים. המועצות נדרשות להגיש את כל המסמכים עד חודש לפני מועד הנטיעות.

במועצות האזוריות קיים כעס על השרשרת הביורוקרטית. ביישוב היהודי בחברון, ששקל גם כן לערוך אירוע, אמרו כי "ברור שכוונת מחברי המסמכים היא למנוע ככל האפשר נטיעות ביו"ש, דרך התשת המועצות והצבת מכשולים מכוונים. היועצים המשפטיים כופים את משנתם הפוליטית על הגורמים הנבחרים והצבאיים באזור".

מהמנהל האזרחי נמסר בתגובה: "מדובר בנוהל הקיים מספר שנים. הוא נקבע מתוך מטרה למנוע נטיעת עצים באדמות אשר אינן מיועדות לכך. "נציין כי מאז קביעת הנוהל לא התקבלה כל טענה מההתיישבות".
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים