צרפת: יהודים שתקפו ניאו-נאצים נמלטו ארצה

הצעירים שמאויימים ברשתות החברתיות וחוששים לחייהם, עזבו את מולדתם. שר הפנים אישר לאסור את הופעותיו של הקומיקאי האנטישמי דיידונה

גדעון קוץ | 29/12/2013 10:43 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ההתנגשויות בליון שבמהלכן תקפו צעירים יהודים פעילים ניאו-נאצים שהצדיעו ב"מועל יד מוסווה" והיכו אחד מהם, הביאו את שר הפנים של צרפת, מנואל ולס, להתיר לראשי ערים ומוסדות במדינה לאסור את הופעותיו של הקומיקאי האנטישמי ומכחיש השואה, דיידונה.

שלושה מהנאשמים לכאורה, כפי שמופיעים בעמוד הפייסבוק של אחד הארגונים
שלושה מהנאשמים לכאורה, כפי שמופיעים בעמוד הפייסבוק של אחד הארגונים 
ולס הסביר כי מופעיו של דיידונה אינם הומוריסטיים, וכי הם מהווים כיסוי להפצת גזענות ואנטישמיות.

"אירועי הימים האחרונים הוכיחו כי קיים סיכון להפרת הסדר הציבורי", אמר ולס. "לאיש הזה ניתן לומר את דבריו זמן רב. עכשיו הוא עבר גבולות חמורים ביותר, בין השאר בדבריו נגד עיתונאים יהודים".

חלק מראשי הערים לא אפשרו בעבר את הופעותיו של דיידונה, אך בית המשפט פסל לעתים את ההחלטות שלהם, בשם חופש הדיבור. ראש עיריית מארסיי כבר הודיע כי יאסור הופעה המתוכננת בעירו.

דיידונה הביע את צערו שאין יותר תאי גזים, אליהם היה שולח את מגיש הרדיו הצרפתי פטריק וייל, שמתח עליו ביקורת. "הוא חושב שהוא יכול להרשות לעצמו הכל. אני אומר 'לא'", הגיב ולס."כשמבצעים את תנועת ה"קנל" שלו עם אתר השואה בברלין, מדובר בפירוש בהצדעה אנטישמית".

הצדדים ממשיכים להתעמת בנושא: מפגינים יהודים פרצו למשרד למכירת כרטיסים בחנות "פנאק" בפריז והפגינו במקום. במשרד נמכרים כרטיסים להופעותיו של דיידונה. אוהדיו, מצדם, קיימו הפגנת תמיכה בפתח התיאטרון שלו בפריז, "יד הזהב". במקום נמכרו מראש כל הכרטיסים להופעותיו עד חודש מארס, באולם בן 300 מקומות. המפגינים הצדיעו במועל יד מול המצלמות.
מסע האייומים

הצעירים היהודים נאשמים כי היכו צעירים אחרים מליון שהצטלמו בפייסבוק כשהם מבצעים את תנועת "קנל". ממציא התנועה הוא דיידונה, העומד בראש מפלגת "אירו-פלסטין. התנועה הפכה לסוג של מחאה מוסוות מצד אנטישמים, מכחישי שואה, ניאו-נאצים ואנטי-ישראליים - מועל יד ואצבע משולשת (הנחת כף יד על כתף נגדית).

הכדורגלן הצרפתי ניקולה אנלקה, שידוע כתומך של דיידונה, הביע אתמול את הזדהותו עמו על אדמת אנגליה, כשביצע תנועת "קנל" לאחר שכבש שער במשחק קבוצתו ווסט ברומיץ'. שרת הספורט של צרפת, ולרי פורנירון, אמרה כי מדובר ב"פרובוקציה מזעזעת".בסוף השבוע יצאו לישראל שלושה מתוך ששת הצעירים היהודים שהואשמו בתקיפת מבצעי תנועת "קנל". הם חוששים לביטחונם בעקבות מסע איומים שנפתח נגדם ברשתות החברתיות. שלושת הצעירים הנוספים נסעו למשפחותיהם במקומות אחרים בצרפת. השופטת החוקרת הסכימה לאפשר את יציאתם למרות שנדרשו להתייצב במשטרה. פרקליטי הצעירים אמרו כי משפטם צפוי רק בעוד שנה וחצי.

"מסע האייומים באינטרנט הפך מאיים מאוד", סיפר ל-nrg מעריב קרוב משפחה של אחד הצעירים היהודים. "תמונות של השישה הופיעו שם יחד עם קריאות לנקמה. המשפחות מקבלות איומים בשיחות טלפון בנוסח'אנחנו 300 איש, נוציא לכם את העיניים. כולנו מוסלמים, כמו הבחור שהתקפתם".

קרוב המשפחה טען כי צעיר שהועסק כברמן במועדון מקומי, והעלה תמונת "קנל" לפייסבוק, היה חבר של תוקפיו במשך שנים. "כשצלצלו אליו אחרי שגילו את תמונתו, הוא הבטיח לחזור ולהסביר. אך כשצלצל היה אדם שונה לחלוטין, ניבל את פיו בביטויי שנאה ליהודים והבטיח לגמור עם כולם". הצעירים היהודים טוענים כעת כי אינם חברים ב"ליגה להגנה יהודית". חלקם אומרים כי פעלו בעבר בשירות האבטחה של הקהילה היהודית.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''אירופה''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים