בקבינט מעריכים: אבו מאזן ידחה את ההסכם

שרים בכירים, בהם ליברמן, יעלון ולבני, צופים כי הפלסטינים יסרבו להסכם המסגרת שיכלול הכרה בישראל כמדינה יהודית

אלי ברדנשטיין, איתמר פליישמן, אסף גבור ואריאל כהנא | 29/12/2013 8:34 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
שבוע מדיני עמוס ואולי אף קריטי מתחיל היום והוא כולל שחרור מחבלים הכלואים בישראל, פרסום תוכניות בנייה של ישראל במזרח ירושלים וביו"ש וביקור נוסף של ג' ון קרי, שילחץ על ישראל והפלסטינים לחתום על הסכם מסגרת, אולם נראה כי למזכיר מדינה מחכה אכזבה נוספת. רוב שרי הקבינט, בהם משה יעלון, אביגדור ליברמן וציפי לבני, מעריכים כי הפלסטינים יכשילו את ההסכם משום שהם מסרבים לתנאי יסוד של הצד הישראלי - הכרה בישראל כמדינה יהודית והסכמה לסידורי הביטחון בבקעת הירדן לפי התוואי של קרי.

יחתום על קץ הסכסוך?. אבו מאזן
יחתום על קץ הסכסוך?. אבו מאזן צילום: אי-אף-פי
קרי עשוי להניח מול נתניהו ואבו מאזן נייר עמדה ולבקש את הסכמתם לסעיפים הכתובים בו וגם להסכים להאריך את השיחות בכמה חודשים. מדובר בנייר ללא תוקף משפטי והשניים לא יצטרכו לחתום עליו ובוודאי יגישו את הסתייגויותיהם.

ישראל דורשת שייכתב בו שבעת החתימה על הסכם הקבע הפלסטינים יכירו בה כמדינה יהודית ויסכימו לקץ הסכסוך, בעוד שהפלסטינים רוצים לראות בהסכם שמדינתם תוקם על בסיס גבולות 67' עם חילופי שטחים, מה שנתניהו מתנגד לו. כאמור, בישראל מעריכים שהפלסטינים לא יתפשרו על לפחות שניים מסעיפי ההסכם העיקריים.

עשרות בני משפחות של קורבנות טרור ואנשי תנועת "ישראל שלי" הפגינו אמש מול בית ראש הממשלה בירושלים ונשאו שלטים בנוסח "תתביישו", ו "רק בישראל משחררים רוצחים", בתקווה לנסות ולבטל את הפעימה השלישית של שחרור המחבלים הכלואים בישראל. אבל שעות אחדות לאחר מכן כבר אושרה בממשלה רשימת 26 המשוחררים, כולם מחבלים שביצעו את העבירות לפני הסכמי אוסלו וריצו תקופות מאסר של 19 עד 26 שנים.

רשימת האסירים התפרסמה במהלך הלילה באתר שירות בתי הסוהר ושחרור האסירים יתבצע לפחות 48 שעות אחרי פרסומה כדי לאפשר הגשת התנגדויות ועתירות נגד השחרור. בדיון שנערך בממשלה אמש הודגש כי המשוחררים שישובו לפעילות עוינת, הם יוחזרו לריצוי המשך תקופת מאסרם. במקביל צפויה הממשלה להכריז על תוכנית בנייה של כ-1,400 יחידות דיור חדשות במזרח ירושלים וביו"ש.

בשולי הדברים התפרסמו דיווחים שמהימנותם מוטלת בספק אודות דרישה של ישראל לשחרר את המרגל הישראלי יונתן פולארד כחלק מפעימת שחרור המחבלים הרביעית (לא הנוכחית), שתכלול גם שחרור של ערביםישראלים. את עיקר הלחץ מפעיל "הוועד לשחרור פולארד", ובלשכת ראש הממשלה אמנם לא מטילה ספק בחשיבותו של הנושא אך מבינים כי לא ניתן לעשות הרבה בנידון וכי אין טעם להמשיך להפעיל לחץ על וושינגטון.
מאשימים את ישראל

מי שציפה לשמוע ביטויים של שביעות רצון בצד הפלסטיני - טעה. "אנחנו יודעים שישראל תדחה את שחרורם של האסירים בעלי תעודת זהות כחולה או כאלה מירושלים לשלב האחרון של העסקה, בחודש מרץ", אמר אמש למעריב ראש מועדון האסיר הפלסטיני, כדורה פארס.

"מתוך 52 אסירים שנותרו בכלא הישראלי, רק 33 הם פלסטינים מהגדה ומעזה. ישראל משחקת מלוכלך: קודם שמים על הכתפיים של האסירים המשוחררים את האחריות על בנייה של יותר מ-1,000 יחידות דיור, אחר כך דוחים את השחרור ביומיים ובסוף ישחררו אותם באמצע הלילה במקום באופן מסודר, באור יום".שר האסירים הפלסטיני, עיסא קרקע, השתתף בכינוס מיוחד בחברון בהשתתפות ראאד סלאח, ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, ובמהלכו האשים את ישראל ב"רשלנות רפואית שגורמת לסבל ולמחלות בקרב האסירים".

בסוף השבוע הפגינו מול בנייני האו"ם בעזה משפחות של מחבלים הכלואים בישראל ודרשו לשחרר את האסירים החולים. בכיר הג'יהאד האיסלאמי, אחמד אל-מדלל, אמר: "צריך לחפור מנהרות בגדה המערבית וברצועת עזה כדי לחטוף חיילים ולשחרר באמצעותם את האסירים".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים