האלימות נגד ח"כים ערבים פוגעת בחופש הביטוי

תקריות שפיכת המים על הח"כים הערבים טיבי ומג'אדלה הן עוד דוגמאות לכך שהשיח הפוליטי בישראל הופך לחסר סובלנות ואף אלים

ד''ר מוחמד ס. ותד | 29/12/2013 9:59 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
בתשיעי ביוני 2012 הייתה זו ח"כ אנסטסיה מיכאלי ששפכה מים צוננים על פניו של ח"כ ראלב מג'אדלה. שנה וחצי לאחר מכן היה זה אדם אלמוני ששפך מים על פניו של ח"כ אחמד טיבי. הפעם, היו אלה מים רותחים. זה וזו לא כיבדו את חופש הביטוי הפוליטי של חברי הכנסת הערבים, ואף גילו כלפיהם חוסר סובלנות משווע ואלימות פיזית ממש.

אין להכביר מילים באשר לחומרת המעשה של תקיפת עובדי ונבחרי ציבור. על כך עמד בית המשפט השלום בירושלים כאשר גזר את דינו של פיני כהן, אשר הרהיב עוז ותקף את נשיאת בית המשפט העליון (בדימוס) דורית ביניש, על ידי זריקת נעל לעברה. חופש הביטוי הוא החופש לומר דברים מרגיזים. בשל חשיבותו, מחופש הביטוי נגזרות זכויות חוקתיות נוספות דוגמת חופש ההתאגדות, האסיפה, ההפגנה והמחאה.

חופש הביטוי מבוסס על סובלנות ועל היכולת לכבד את זכותו של האחר לבטא את דעותיו באופן חופשי, גם אם הן מרגיזות. מזה שנים רבות נשמעת בציבוריות הישראלית טענה לפיה חברי הכנסת הערבים אינם ממלאים את תפקידם באופן ראוי, הואיל ועסוקים הם בשיח הפוליטי-מדיני הקשור לסכסוך הישראלי-פלסטיני. תחת זאת צריכים הם, כך נטען, להתמקד בבעיות של הציבור הערבי בישראל.

טענה זו טבולה כולה בצביעות. על שום מה מותר למשה לייצג את ציבור שולחיו גם בסוגיות מדיניות בינלאומיות וגם בסוגיות פוליטיות פנימיות, ואילו מוחמד ומוסטפא אינם רשאים לעשות זאת? יתירה מזו, מנין להם, הטוענים זאת, כי הציבור הערבי אינו חפץ להביע את דעותיו, באמצעות חברי הכנסת הערבים, גם בסוגיות מדיניות?

המים הצוננים נשפכו על ח"כ מג'אדלה אגב עיסוקו בזכות לחינוך של הציבורי הערבי בישראל. זאת, בדומה למים הרותחים שהיו מנת חלקו של ח"כ טיבי אגב עיסוקו בתכנית פראוור. המעשה של הגברת מיכאלי אינו נופל בגדר חסינותה המהותית. וטוב היה עושה היועץ המשפטי לממשלה אם היה מעמידה לדין פלילי עם סיום כהונתה בכנסת. לא שונה היא מפיני כהן ולא מאותו אלמוני שתקף את ח"כ טיבי.

בסרט דוקומנטארי על פרופ' אהרן ברק אומר נשיא בית המשפט העליון לשעבר: "אני מאוד פוחד שמדינת ישראל תהיה מדינת עולם שלישי (...) אם לא נגן על הדמוקרטיה, הדמוקרטיה לא תגן עלינו". לעת הזו, ועוקב לתקיפתו של ח"כ טיבי, היו אלה אך הח"כים יולי אדלשטיין ויצחק הרצוג שהתייחסו לאירוע. בצדק ציין ח"כ הרצוג כי השיח בישראל הופך לאלים יותר ויותר.

באחת ההפגנות נגד יצחק רבין ז"ל, אגב החתימה על הסכם אוסלו, התהדרו פעילי ימין בהצלחתם להגיע אל מכוניתו של רבין, תוך שהם מקווים ומבטיחים כי עוד יגיעו אליו. לצערי, ידם הארורה הגיעה אליו. אני מקווה כי תרחיש זה לא יקרה שוב במדינת ישראל, לא נגד ראש ממשלה, לא נגד חבר כנסת, ולא נגד כל איש ציבור אחר.
הכותב הוא מרצה למשפטים במכללה האקדמית צפת

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מוחמד ס. ותד

צילום:

מרצה בכיר למשפטים, המכללה האקדמית צפת; אינטלקטואל עצמאי, ומומחה למשפט חוקתי, פלילי ובינלאומי

לכל הטורים של מוחמד ס. ותד

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים