השרים יצביעו היום על חוק לריבונות בבקעה

לקראת ביקורו של שר החוץ האמריקאי, הצעת החוק של ח"כ רגב להחיל את הריבונות על היישובים הישראליים בבקעה תידון בוועדת שרים

זאב קם ואריק בנדר | 29/12/2013 9:10 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: בקעה,ריבונות
לקראת ביקורו הבא של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי השבוע ונוכח הדיווחים על הסדרי הביטחון החדשים שמציעים האמריקאים בבקעת הירדן תעלה היום (א') לדיון בוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק שהגישה ח"כ מירי רגב (ליכוד) להחיל את הריבונות על היישובים הישראלים בבקעה ועל הדרכים המובילות אליהם.

ההצעה צפויה להיתקע בגלל ערעור. הבקעה
ההצעה צפויה להיתקע בגלל ערעור. הבקעה צילום: מירי צחי
בדברי ההסבר להצעה נאמר כי זהו מהלך מקדים למקרה שהרשות הפלסטינית תכריז בעתיד באופן חדצדדי על הקמת מדינה. שרי התנועה ויש עתיד צפויים להתנגד להצעה, בעוד ששרי הבית היהודי אמורים לתמוך בה. לא ברור איך יצביעו שרי הליכוד וישראל ביתנו. על פי הערכות, גם אם תאושר ההצעה צפוי שיוגש ערר נגד האישור, מה שיטרפד את קידומה.

"מאחר שלממשלת ישראל אין רצון לשלוט על יישובים עם רוב של פלסטינים יכול להיווצר מצב שבו ישראל תיקלע למציאות חדשה לפיה תהא הכרה בינלאומית במדינה פלסטינית בשטחי יו"ש, ובהם בשטחי בקעת הירדן. במקרה כזה תסיר מעצמה ישראל כל אחריות לגבי כל היישובים הפלסטינים בשטחים אלה, אך לא תזנח את היישובים שבהם יש רוב יהודי. לאור העובדה כי מאחורי ההכרזה הפלסטינית אין שיקול אמיתי שחותר לשלום, הרי שיש לקבל החלטה מסוג זה באופן מיידי, שתשמור על האינטרסים הביטחוניים של המדינה ועל האופי היהודי של היישובים בבקעת הירדן ועל ביטחון המתיישבים היהודים באזור".

הצעת חוק נוספת, עליה חתמו 18 ח"כים, בהם בכירים בקואליציה, דורשת לספח את הבקעה "לנצח נצחים" ולהחיל עליה את החוק הישראלי. את ההצעה הזו הגיש ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) ושותפים לה ח"כים מהקואליציה ומהאופוזיציה. הצעה זו לא צפויה לעלות היום לדיון משום שבניגוד לזו של רגב, היא הוגשה רק בימים האחרונים.

בין החתומים: יו"ר הקואליציה יריב לוין והח"כים ראובן ריבלין, גילה גמליאל, דוד רותם, רוברט אילטוב, אורלי לוי, חמד עמר, שמעון אוחיון, איילת שקד וחבריה לסיעת הבית היהודי זבולון כלפה, ניסן סלומיאנסקי, יוני שטבון, שולי מועלם ואורית סטרוק, וכן אלי ישי, ניסים זאב, יצחק וקנין ואברהם מיכאלי מש"ס.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "סביב בקעת הירדן נוצר במשך השנים קונצנזוס ביחס לחשיבותה ושייכותה לישראל. את ראשוני הישובים בבקעה הקימו תנועת העבודה וההתיישבות העובדת. בקעת הירדן חיונית וחייבת להישאר בכל הסדר עתידי בריבונות ישראל ".
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים