"המשבר בטורקיה יאט את הפיוס עם ישראל"

בירושלים יש שמעריכים שההשלמה עם ישראל לא תביא לארדואן נקודות בדעת הקהל, ולכן הוא יבלום את המהלך. אחרים חושבים כי קידום הפיוס דווקא יסייע לראש הממשלה הטורקי מול האופוזיציה

אלי ברדנשטיין | 29/12/2013 23:33 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
על רקע המשבר הפוליטי  בטורקיה: הערכות סותרות בתוך משרד החוץ האם תהליך הפיוס בין ישראל לטורקיה ישרת את ראש הממשלה רג'פ טאיפ ארדואן ולכן הוא ידחוף לקדמו - או שמא הפיוס יחליש אותו ולכן הוא ישהה אותו בשלב הזה.
לא ברור אם יעדיף את השלמת הפיוס. ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן
לא ברור אם יעדיף את השלמת הפיוס. ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן צילום: אי-אף-פי


לפי הערכה אחת, סביר להניח שאם ארדואן נמצא בצרות בבית הוא לא יסתכן בצעד שלא יביא לו שום נקודות בדעת הקהל. בשעת  משבר פוליטי כמו זה שמתחולל בטורקיה, הקשב הולך למקומות אחרים ואף אחד לא רוצה "לזעזע את הסירה".

ההסדרה של היחסים עם ישראל, לפי ההערכה הזו, חשובה בעיקר למיעוט שתמיכתו נתונה ממילא לאופוזיציה. מצביעי ארדואן ממילא אדישים לישראל או עוינים לה, ולכן ארדואן לא ירוויח דבר מבחינתו אם יחזיר את השגרירים למקומם. ארדואן חי עכשיו טוב יותר בלי ההסדרה, ולכן אין לו כנראה מניע לסיים את המשא ומתן עם ישראל בהקדם.

גורמי המקצוע במשרד החוץ ובגופים אחרים העוסקים בנושא טוענים שההשתלחות של ראש ממשלת טורקיה בארה"ב ובישראל כמי שעומדות מאחורי הניסיון להדיחו, וכמי שהניעו את המשבר מאחורי הקלעים, רק מחזקת את ההערכה שפניו של ארדואן כרגע אינם להסדר עם ישראל.

עם זאת, יש גם הערכה הפוכה שלפיה הסדרת היחסים עם ישראל תשרת את ארדואן ותחזק אותו פוליטית מול האופוזיציה, ובעיקר מול תומכיו של המנהיג האסלאמיסט המתון עבדוללה גולן. גולן ואנשיו מותחים בין היתר ביקורת קשה על מדיניות החוץ הבעייתית שהובילה את טורקיה לבידוד בינלאומי, ופגעה גם בכלכלה הטורקית. לפי ההערכה זו ארודאן עשוי להיות מעוניין בהסדרת היחסים עם ישראל. פרסומים בכלי תקשורת שאוהדים את ארדואן אף ציינו שהפיוס עם ישראל קרוב להיסגר, וכי השגרירים ישובו בתוך פרק זמן קצר לבירות שתי המדינות.
צילום: אי.פי.איי
האופוזיציה מותחת ביקורת גם על הבידוד הבינלאומי וניתוק הקשרים עם ישראל. הפגנה נגד ארדואן וממשלת טורקיה, בעקבות פרשיית השחיתות צילום: אי.פי.איי

לפני כמה שבועות, בטרם התפרץ המשבר הפוליטי במדינה, שב היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן מביקור באנקרה. הטורקים שידרו רצון לקדם את תהליך הפיוס, וההערכה הייתה שאפשר להשיג פשרה לגבי סכומי הפיצויים שישראל נדרשה לשלם למשפחות קורבנות המרמרה. בירושלים אף העריכו כי ארדואן היה מניח התחייבות מניחה את הדעת בפני ישראל בסוגיית התביעות נגד בכירים ישראלים.

בירושלים שמו לב לכך שעד פרוץ פרשת השחיתות, ארדואן מיתן מאוד את התבטאויותיו נגד ישראל, נפתח מחדש קו תעופה ישראלי לטורקיה, ויחסי המסחר התחזקו למרות המשבר ביחסים. "ברור שכל זה לא היה קורה בלי אישור מארדואן", אמר פקיד ישראלי בכיר. גם פסיקת בית המשפט שדחה לאחרונה תביעה נגד ישראל בגין אירועי המרמרה נחשבה לסימן טוב.

בכירים במשרד החוץ מאמינים שמהלך ההתנצלות היה שגוי מיסודו. ליברמן
בכירים במשרד החוץ מאמינים שמהלך ההתנצלות היה שגוי מיסודו. ליברמן צילום: מרים צחי
ארדואן, ציין דיפלומט בכיר, אף העריך את העובדה שישראל חידשה את אספקת חומרי הבנייה לפרויקטים של האו"ם בעזה, מה שמבחינתו נתפס כהיענות מסוימת לדרישה שלו מישראל להסיר את הסגר מעל עזה. הסרת הסגר הייתה  אחד משלושה תנאים שארדואן הציב לפיוס עם ישראל, לצד ההתנצלות הרשמית ותשלום הפיצויים למשפחות הקורבנות, נושא שעדיין נמצא במשא ומתן.

אלא שבמערכת המדינית מכירים בעובדה שגם אם יגיעו הצדדים להסכם, היחסים בין המדינות לא ישובו למה שהיו. בעוד ראש הממשלה בנימין נתניהו ויועציו תומכים בהסדרת היחסים למרות זאת, גורמים בכירים כמו שר החוץ אביגדור ליברמן חושבים שמהלך ההתנצלות היה שגוי מיסודו. ארדואן נתפס כגורם שקיבל החלטה אסטרטגית להתנתק מישראל ולהקים ציר של האחים המוסלמים עם מצרים במזרח התיכון, במהלך שנכשל בינתיים.


בשל כך יש לא מעט גורמים בכירים מאוד בירושלים שלא מוכנים לספק לארדואן ולו את הסיוע הקל ביותר לצאת מהמשבר. יהיה מה שיהיה, ארדואן נתפס בירושלים כגורם שקשה לצפות את מהלכיו. "ברור שהוא לא אוהב אותנו. אם הוא יעשה צעד לקראתנו, הדבר יצביע על כך שהוא מצפה להרוויח או להתחזק מהמהלך", אמר פקיד ישראלי בכיר. "בינתיים הוא לא עשה דבר, ורק השתלח בנו שוב".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''פוליטי/מדיני''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים