שחרור האסירים: קרובי המחבל לא מתרגשים

אחיו של יאסין אבו חדיר, לא מתרגש מהשחרור: "מי שרצה לראות אותו מחוץ לכלא כבר מת". ואיך הצליח רה"מ להעביר את שחרור תושבי ירושלים ללא דיון

אריאל כהנא, יעל פרידסון ואסף גבור | 30/12/2013 7:16 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בניגוד להבטחות שלא יהיו ערבים ישראלים בין המחבלים שישוחררו בפעימה הקרובה הלילה התברר כי חמישה מתושבי מזרח ירושלים יהיו בין המשוחררים. תושבים במזרח הבירה נושאים תעודות זהות כחולות וזכאים לשירותים ככל אזרחי ישראל, לרבות שירותי בריאות וקצבאות הביטוח הלאומי, וכן להצביע לעיריית ירושלים, ולנוע בחופשיות ברחבי המדינה.

עוד בנושא:
> עריקאת: סיפוח הבקעה - עילה לפנייה לאו"ם
> הפעימה הנוכחית: ישוחררו רוצחי ילדים

הפגנת המשפחות השכולות נגד שחרור המחבלים
הפגנת המשפחות השכולות נגד שחרור המחבלים צילום: ראובן קסטרו
אבל בירושלים, קרובי האסירים דווקא לא מתרגשים מהשחרור הצפוי. יאסין מוחמד אבו חדיר, שנמצא בכלא הישראלי 26 שנים, ירה למוות ביגאל שחף, ברחוב ויה דלרוזה שבירושלים באוקטובר 1987. שחף בן 24 במותו, היה בטיול עם אשתו וחברים בדרכם לירושלים, כשנרצח מנשק שנמכר למחבל אבו חדיר על ידי יהודי.

לדברי קרובי משפחתו של אבו חדיר, המתגוררים בשכונת שועפט שבצפון העיר ירושלים, לא יהיו חגיגות אחרי שחרורו של יאסין, כך לפחות אומר ל-nrg מעריב, אחיו הצעיר אימאן. "הייתי בן 7 שהוא נעצר ואני לא זוכר אותו, אבא שלי מת בשנת 2005 ואמא ב-2001, אין לנו מה להיות שמחים. כל מי שרצה לראות אותו מחוץ לכלא כבר לא בן החיים".

כדי להשיג רוב לשחרור המחזור השלישי של המחבלים, 26 במספר, הבטיח נתניהו לשרים גדעון סער, יובל שטייניץ וסילבן שלום, שהתנגדו בתוקף לשחרור מחבלים ערבים-ישראלים, כי סוגיה זו תובא לדיון נפרד בממשלה, אלא שדיון כזה לא נערך ובכל זאת החמישה מופיעים ברשימת המשוחררים.

אז איך הצליח נתניהו לעקוף את המכשול הזה? גורמים משפטיים הסבירו אתמול כי יש הבדל עקרוני ומהותי בין תושבי מזרח ירושלים לבין אזרחי ישראל. "עם השחרור יחולו עליהם סדרת הגבלות משמעותיות ביותר, כולל הגבלה על תנועתם", אמרו . "כל הפרה של המגבלות האלה תזכה לתגובה. יש לזכור שלפי תנאי השחרור ניתן להחזיר את המשוחררים לריצוי ליתרת המאסר אם אינם מקיימים את תנאי השחרור וכבר היו מקרים כאלה לאחר שחרור המחבלים בעסקת שליט".

לדבריהם , לתושבי ירושלים אין סיבה לחשוש לביטחונם עם שחרור המחבלים ונעשים הצעדים המרביים לשמירת על ביטחונם ועל ביטחון כלל אזרחי ישראל. "בכל המעברים של ירושלים ישנן תמונות שלהם, עוצרים ומזהירים אותם, ואם זה חוזר על עצמו, הם נעצרים לתקופה", אמרו . "אנחנו מתייחסים לכך בכל הרצינות".

ההסבר הזה אינו מניח את דעתה של אורטל תמם, אחייניתו של משה תמם שנרצח בגיל 19 על ידי מחבלים ערבים-ישראלים בשנת 1984. שניים מרוצחיו השתחררו בעסקת ג'יבריל, וארבעה נוספים נמצאים ברשימות הנוכחיות. "האנשים האלה יהיו שכנים של משפחות הקורבנות שהם רצחו", היא אומרת. "הם יוכלו לצאת לאותם מקומות בילוי, לנסוע באותם אוטובוסים, לגור במרחק קצר מהמשפחות השכולות, ולכן הפגיעה עוד יותר גדולה. הממשלה קיבלה החלטה מפורשת לערוך הצבעה נפרדת לערביי ישראל והיא לא עומדת בה. לכן נגיש עתירה בנושא".

במוקד המחלוקת: שחרורם של דענגה מחמד מחמוד שרצח את שרה שרון, תושב שכונת שועפט בצפון ירושלים; יאסין מוחמד אבו חדיר שרצח את יגאל שחף, גם הוא תושב שועפט בצפון ירושלים, יוסף אבו חוסיין שרצח את פארוק אבו חדר ומתגורר בג'בל מוכבר שבמזרח ירושלים אברהים אבו ג'מאל, שהורשע בניסיון לרצח. יצוין כי ג'בל מוכבר ושועפט הן שכונות בהן חל החוק הישראלי, המהוות חלק בלתי נפרד מהשטח המוניציפלי של ירושלים וממרקם חייה של העיר.

החמישי, חלף אחמד, הוא תושב הרובע המוסלמי בעיר העתיקה בירושלים. צוות השרים שמונה על ידי הממשלה הוא שהחליט במוצאי שבת על שחרור החמישה. היחיד שביקש הבהרות בנושא היה השר נפתלי בנט, שבירר את הנקודה עם מזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט. המזכיר נתן לבנט את ההסבר שסיפק אמש גם משרד המשפטים, ולפיו הבטחת נתניהו נגעה רק ל"אזרחי ישראל" ולא ל"תושבי ישראל".

עו "ד נפתלי ורצברגר יגיש הבוקר לבג"ץ עתירה בנשוא, בשמו של ארגון נפגעי הטרור אלמגו"ר. "לאסירים האלה יש תעודת זהות כחולה, הם מקבלים ביטוח לאומי וכאשר ישתחררו יהיו חופשיים לנוע ברחבי ישראל, הוא אומר. "נכון שהם לא אזרחי ישראל אבל הם כן תושבי ישראל. לשחרור של'תושב ישראל' תחת ההגדרה של'אסיר פלסטיני' משמעות משפטית מרחיקת לכת. השרים לא דנו באפשרות הזו וגם לא הכירו את ההשלכות של המהלך על הריבונות הישראלית בירושלים".במשרד ראש הממשלה סירבו להגיב בנושא והעבירו את פניית מעריב למשרד המשפטים. שרים שאליהם פנה מעריב, בהם סילבן שלום, בחרו לא להגיב.

בהכנת הידיעה השתתפו איתמר פליישמן ואסף גבור

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים