סיפוח בקעת הירדן - פרובוקציה מיותרת

ועדת החקיקה אישרה הצעה להחיל ריבונות ישראלית בבקעת הירדן. יהיה מוגזם לצפות שנתניהו יפעל לטרפודה

שלום ירושלמי | 30/12/2013 10:32 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
1.

שמונה שרים מהליכוד, ישראל ביתנו ויש עתיד אישרו אתמול בוועדת החקיקה של הממשלה את הצעת החוק שהגישה ח"כ מירי רגב להחלת הריבונות הישראלית על בקעת הירדן. הבה נבחן כמה אווילות יש במהלך הזה. ישראל יוצאת מדעתה כדי להראות שהיא מעוניינת במשא ומתן אמיתי עם הפלסטינים. כדי להוכיח את כוונותיה היא משלמת דמי רצינות ומשחררת למעלה ממאה מחבלים עם דם של מאות ישראלים על הידיים. ישראל מעדיפה את המהלך הזה על פני דקלרציות: הקפאת בנייה או נסיגה לקווי 1967, עוד בחירה מוטעית ואיומה.

במקביל שרים בממשלה, בהסכמה שקטה של ראש הממשלה נתניהו, מעבירים הצעת חוק להחלת הריבונות על בקעת הירדן, עניין שנמצא בימים אלה במרכז המחלוקת המדינית מול הפלסטינים. אנחנו מראים לכולם שאין לנו שום רצון אמיתי להגיע לפשרה, וכך גם מערערים את היחסים שלנו עם האמריקאים, שמנסים בכל כוחם לדאוג לסידורי הביטחון של ישראל בבקעה. במילים אחרות, אנחנו משחררים מחבלים ורוצחים בארבע פעימות כדי להוכיח שאנחנו לא מעוניינים בהסדר של ממש. המחבלים הולכים הביתה ואנחנו נשארים עם הסכסוך ומוסיפים לו גם את האמריקאים. גאוני, לא?


שלושה שרים הגישו ערר על ההצעה הזו, לבני, לפיד ופרי. נקווה כי הערר יתקבל בסוף, כי הרי אין היגיון בפרובוקציה הזו. השאלה היא היכן ראש הממשלה נתניהו? אילו הייתי במקומו הייתי מתייצב דווקא לצד השלושה כדי לטרפד את ההצעה. כך הייתי לפחות מקבל נקודות זיכוי בעולם, אבל כנראה שזה לא יקרה. דני דנון הרי מחכה בסיבוב הבקעה עם נבוט גדול ביד.

2.

בית שמש לא הייתה הופכת לעניין לאומי כל כך סוער אלמלא אותו אידיוט שירק על הנערה נעמה מרגוליס מכיתה ג', לפני שנתיים בדיוק, מפני שלא הייתה לבושה בצניעות הראויה, לדעתו, אף שהיא נערה דתייה לכל דבר. המעשה, שממנו התנערו רבים גם בקרב החרדים בבית שמש, חשף קבוצה קטנה וקיצונית של סיקריקים, אבל גם הטיל זרקור ציבורי ענק על העיר הזו, שנאבקת על צביונה.
בית שמש לא שקטה לרגע מאז האירוע ההוא. בעיר פרצו הפגנות ועימותים בין דתיים לחילוניים, שמשכו אליהם אפילו את התקשורת הבינלאומית. כולם חיכו לקרב האמיתי בין הצדדים שהגיע בבחירות ב-22 באוקטובר . ראש העיר משה אבוטבול ניצח, אבל בעיר שבוחנים אותה בשבע עיניים היה ברור שהניצחון הזה לא יעבור בקלות. במדינה יש מקומות שבהם זיופי קולות והחלפת זהויות הן מעשים שבשגרה, אבל התחפושות והתעודות המזויפות שהתגלו בדירה קטנה בבית שמש הפכו, בתוקף הנסיבות, לרעידת אדמה.

לכולם ברור האפקט גם על מערכת המשפט, שהמשיכה לנפח את אירועי בית שמש והחליטה על בחירות חדשות. בשלב זה לא ברור מתי יהיו הבחירות ומי ינצח בהן. לכולם נהיר כי התקשורת לא תעזוב את המועמד אלי כהן, עד שיכריז על בית שמש כעיר משוחררת מהעול החרדי. גם אם אבוטבול ינצח בסוף, שוב, בית שמש לא תחזור להיות כפי שהייתה.

3.

עוד שבוע עובר ואנחנו בלי יושב ראש לוועדת החוץ והביטחון. המבוי סתום ולא נראה שיש לו פתרון. המציאות הזו מזכירה את האמירה האמריקאית על אודות הנשיאים, שכל הזמן מתעדכנת: אברהם לינקולן היה נשיא עני, תיאודור רוזוולט היה נשיא עשיר, הארי טרומן היה אחד העם, ברק אובמה הוא שחור, ואפשר להסתדר היטב גם בלי נשיא, כמו בימים שבהם ישב דיוויד אייזנהאואר בבית הלבן.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

שלום ירושלמי

צילום: .

פרשן פוליטי ב"מעריב", נשוי ואב לשלושה, תושב ירושלים. בוגר האוניברסיטה העברית במדע המדינה. מרצה על פוליטיקה בארץ. אוהד הפועל י-ם בכדורסל

לכל הטורים של שלום ירושלמי

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים