43 שנים אחרי: נפטרה מפיגוע האוטובוס באביבים

לאה רביבו, 52, היא הקורבן ה-13 לאירוע הדמים שאירע ב-1970 בגבול לבנון. רסיס בראשה הזדהם וגרם למותה. "לא חשבנו שכך נאבד אותה"

יאיר קראוס | 30/12/2013 8:14 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: אביבים,פיגוע
43 שנים לאחר שתשעה מחבריה לבית הספר ועוד 3 מבוגרים נרצחו בפיגוע אוטובוס הילדים ממושב אביבים שבגליל העליון, נפטרה לאה רביבו (52) מרסיס במוחה שהזדהם. בכך עלה ל-13 מספר ההרוגים בפיגוע הקשה ב-22 במאי 1970.

לאה רביבו
לאה רביבו רפרודוקציה
הבוקר יעלו בעלה וארבעת ילדיה של רביבו לקברה בבאר שבע - העיר שבה בחרה לגור לאחר נישואיה, רחוק ממקום תקרית הדמים. קובי רביבו, בנה של לאה, סיפר אתמול: "אמא נפצעה אנושות בפיגוע. כשסבא שלי הגיע לאוטובוס המפויח לחפש אותה, אמרו לו שהגופה שלה התפרקה לרסיסים. רק לאחר שעות ארוכות הבינו שהיא פצועה אנושות ופונתה לבית החולים רמב"ם. גדלנו עם אמא שהייתה מצולקת בכל גופה. היא סבלה מזרת קטועה, אבל הצליחה לשקם את חייה. לא חשבנו שיבוא יום ונאבד אותה כך".

בשנתיים האחרונות חל מפנה בחיי משפחת רביבו, בשל מצבה הרפואי של האם. קובי הבן: "אחד מהרסיסים הרבים שפגעו בראש שלה וחדרו למוח הזדהם והצטלק. זה גרם לה להתקפי אפילפסיה שכל הזמן התגברו. לפני שנתיים החמירה המחלה. כבר לא היה ניתן לטפל בה באמצעות תרופות. בערב ראש השנה האחרון היא קיבלה התקף שלמעשה'שרף' לה את המוח. לפני חודשיים היא הפכה צמח ונפטרה מזיהום".

מאות מבני מושב אביבים, בהם חבריה של לאה ששרדו את אוטובוס הדמים, הגיעו בשבוע האחרון לביתה כדי לנחם את בני משפחתה. הם סיפרו על אישה מלאה באהבת הארץ, התורה והחסד.
"היא תמיד עודדה אותנו, אמרה לנו שצריך להתגבר ולהתמודד עם מה שעברנו", סיפר חברה מהמושב, עמי דהן.
 
משה מילנר לע''מ
הפיגוע באוטובוס ילדי אביבים משה מילנר לע''מ

"כששמעתי שהרסיס הכריע אותה, והיא הקורבן ה-13 שהמחבלים לקחו מאיתנו, ישבתי בבית ולא יכולתי להפסיק לבכות. היא הייתה גדולה ממני בשנתיים וגרנו בית מול בית. את כל החיים העברתי איתה".
הקשר לשחרור מחבלים

הפיגוע ב-1970 התרחש ליד קיבוץ ברעם, בסמוך לגבול עם לבנון. מחבלים מארגון "החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין" ירו לעבר האוטובוס שהסיע את ילדי מושב אביבים ללימודים בבית הספר. הם הצליחו לברוח חזרה לשטח לבנון ולא נתפסו.

בני משפחת רביבו מקשרים בין מותה של האם ובין שחרור המחבלים הקרוב. הבן קובי אומר: "המקרה של אמא מצביע יותר מכל למה מחבל שהיה כלוא 20 ו-30 שנה עדיין יכול לחגוג על חיים שלקח מאחרים. אסור לתת עכשיו למחבלים לצאת לחופשי".באביבים מספרים כי שניים מחבריה של לאה, מניצולי הפיגוע, נהרגו בתאונת דרכים בשנים האחרונות, ובמושב התקשו להתמודד עם הצער. אחרי מותה של לאה, הם שוב מבינים שהפצעים מהפיגוע כנראה לעולם לא יגלידו.

"חושבים שאחרי פיגוע, מי שלא נהרג ממשיך בחייו והכל טוב. צריך לזכור שיש עוד מעגל עצום של פצועים, בנפש ובגוף, שבשבילם הפיגוע מותיר רישום שיכול בעתיד גם להביא למותם", אומר הבן קובי.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים