נתניהו: התחייבנו לא לבצע צעדים חד צדדיים

לאחר שוועדת השרים לחקיקה אשרה את חוק סיפוח בקעת הירדן, הדגיש ראש הממשלה בפתח ישיבת סיעת הליכוד כי הוא רואה במשא ומתן עם הפלסטינים אינטרס אסטרטגי חשוב לישראל. עם זאת, הבהיר: כל הסכם יובא לאישור העם

זאב קם | 30/12/2013 15:38 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
לאחר סערת חוק סיפוח בקעת הירדן - שאושר על ידי שרי הליכוד - ראש הממשלה דיבר בישיבת הסיעה בכנסת. "במשך חמש השנים האחרונות עשתה ישראל ניסיונות רבים לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים", אמר היום (יום ב') בנימין נתניהו לח"כים של מפלגתו, והדגיש כי על מנת להגיע לשיחות, "לקחו על עצמם שני הצדדים לא מעט התחייבויות, כמו הימנעות מצעדים חד צדדיים".

-עריקאת: המו"מ כשל, אין צורך בהשלמת תשעת החודשים
-קובע עובדות בשטח: סער יחנוך שכונה חדשה בבקעה

נתניהו.
נתניהו. "מו"מ - אינטרס אסטרטגי" צילום: פלאש 90
לדברי נתניהו, "מנהיגות נבחנת ביכולת לקבל החלטות קשות ולישראל יש אינטרס אסטרטגי בקיומו של משא ומתן מדיני, אשר בסופו יהיה ניתן להגיע להסכם לסיום הסכסוך.

"לנגד עיניי עומדים האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל ובכלל זה הבטחת עתידה של ההתיישבות", המשיך רה"מ והבהיר כי "רק אם ישראל תוכר כמדינה הלאום של העם היהודי ורק אם הפלסטינים יוותרו על נושא השיבה ועל דרישות נוספות על שטחה של ישראל, רק אז יושג הסכם. בכל מקרה, אביא אותו לאישור העם באמצעות משאל עם".

בהמשך השיב נתניהו לשאלתה של ח"כ ציפי חוטובלי על המסמך אותו צפוי מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי להציג במהלך ביקורו. מסמך שעל פי הפרסומים אמור להוות הסכם המסגרת לשיחות בין הצדדים. "זהו נייר שיציג את עקרונות ניהול המו"מ ולא הצעה לפתרון", השיב רה"מ, אך הבהיר כי הפרטים הכלולים במסמך עדיין אינם ברורים והנייר עצמו עדיין לא הוצג.

עוד במהלך הישיבה, ואולי כתשובה לדברי נתניהו, אמר סגן שר הביטחון, ח"כ דני דנון כי עמדת הליכוד בנושא השיחות עם הפלסטינים ברורה. "בקעת הירדן היא חלק ממדינת ישראל ומי שחושב אחרת כנראה במפלגה הלא נכונה. עלינו לעמוד נחושים ולא להירתע מהלחץ האמריקאי, עלינו לזכור תמיד שתפקידו להבטיח את ביטחון מדינת ישראל".

מוקדם יותר, אמר שר הביטחון יעלון בנוגע למשא ומתן המדיני: "מי לא רוצה שלום? אני מת שיהיה שלום ולא תמיד נעים להגיד בחלק המקרים שזה לא הולך להיפתר בטווח הקרוב לעין. מי שחושב שהסכסוך הזה שלא החל בקווי '67 - ייפתר שם, פשוט טועה כי אבו מאזן שנחשב מתון לא אמר אף פעם כי אילו נגיע לפשרה טריטוריאלית זה יהיה קץ הדרישות".

לטענת יעלון "הבעיה העיקרית היא חינוך ואם זה יימשך יהיה 'חמאסטן' ביהודה ושומרון כמו בעזה וזה יהיה בלתי נסבל. במציאות הזו שאין בצד השני הבשלה לא צריך לדחוק את הקץ והדרך היא ארוכה,  ומניסיוני היא הקצרה ביותר".

השתתף בהכנת הידיעה אריאל כהנא

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...