המשא ומתן: ישראל שרה בשני קולות צורמים

בזמן שנתניהו מאיים על הפלסטינים שמא ינקטו מהלכים חד־צדדיים, שמונה משרי הממשלה שלו מוציאים לפועל צעד חד־צדדי בעליל

שלום ירושלמי | 31/12/2013 10:28 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
יומיים לפני שמזכיר המדינה ג'ון קרי ינחת בארץ עם הסכם מסגרת במזוודה, זו תמונת המצב בממשלה המאוחדת והמגובשת שלנו: העומד בראשה, בנימין נתניהו, עסוק באיומים על הפלסטינים שמא ינקטו מהלכים חד־צדדיים בפורומים בינלאומיים, בזמן ששמונה משרי הממשלה שלו מוציאים לפועל צעד חד־צדדי בעליל ומצביעים בעד הצעת חוק להחלת הריבונות הישראלית בבקעת הירדן.

ראש הממשלה, במהלך נוסף של פיצול אישיות, מצהיר כי הוא חותר לפתרון של שתי מדינות לשני עמים ורומז כי הסכם המסגרת יאלץ פשרה טריטוריאלית, אפילו על קווי 1967, אבל באותו הזמן מצהיר כי הבטחת ההתיישבות היא אינטרס אסטרטגי. בישיבת סיעת הליכוד הוא מדגיש גם את חיוניות קיומם של היישובים בבקעה. איך אותם הדברים הולכים ביחד? הם פשוט לא.

שרי הממשלה הבכירים, אלה שהצביעו בעד פתיחת המשא־ומתן המדיני, משתמשים נגד נתניהו בשפתו שלו כדי להלך עליו אימים בכל הנוגע להסדר שתי המדינות. שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, המחסל השקט של תהליך השלום, מאמץ את אסטרטגיית הקמפיין שניהל נתניהו נגד אהוד אולמרט בבחירות 2006. נתניהו אמר אז כי "להעביר שטח לפלסטינים, פירושו למסור אתר שיגור נוסף של טילים לעבר כפר סבא ונתב"ג". יעלון אומר היום כי "טילים על נתב"ג מטרידים יותר מחרם כלכלי". מה יכול נתניהו לומר לשר הביטחון שלו?

הלאה: השרים גדעון סער, גלעד ארדן ולימור לבנת, שהצביעו בעד פתיחת המשא־ומתן ושחרור האסירים, מצביעים בעד החלת הריבונות הישראלית בבקעה כדי לתקוע את התהליך שבו תמכו. שלושתם מבקשים לעשות לעצמם קלירנס - לחזור לזרועות חברי מרכז הליכוד.

הגדיל לעשות שר הפנים גדעון סער. בסוף יולי, ביום שבו נפתח התהליך המדיני, הוא הודיע כי "קל ופופולארי להצביע נגד שחרור אסירים ופתיחת משא־ומתן, אבל מה יקרה אם מחציתנו נצביע נגד? משא־ומתן לא ייפתח וישראל תואשם גם על ידי ידידיה הטובים ביותר בכך".

ומה עושים סער וחבריו כעת? את ההפך הגמור. מול כל אלה עומדת השרה ציפי לבני, שותפה נוספת בקואליציה ויושבת־ראש צוות המשא־ומתן המדיני, כשהיא חסרת אונים ואובדת עצות. אין לה כוח פוליטי להמשיך ולשחק במגרש הזה, והיא תלויה ברצונו הטוב של נתניהו שמשדר לה מסרים הפוכים. את הטענות היא זרקה לאוויר בנאום שנשאה בתל אביב. "בכל יום ראשון אנחנו עומדים לפני המבוכה הקבועה. באיזו מדינה ממשלה כובלת כך את ידיה?", היא שאלה - ואין עונה.

יאיר לפיד מסכים עם כל מה שלבני אומרת, אבל האח שלו, נפתלי בנט, חושב הפוך ממנו. לך תבנה מדינה פלסטינית בקצב כזה. לך תבנה מדינה יהודית־דמוקרטית בדרך הזו. כמו שזה נראה, מי שצריך היום הסכם מסגרת זו ממשלת ישראל - הרבה לפני האמריקאים, הישראלים והפלסטינים. עד שזה יגיע, יעברו עוד הרבה מחבלים ורוצחים בשערי כלא עופר בדרכם אל החופש - ויצחקו על כולנו.


היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

שלום ירושלמי

צילום: .

בעברו, פרשן פוליטי ב"מעריב", נשוי ואב לשלושה, תושב ירושלים. בוגר האוניברסיטה העברית במדע המדינה. מרצה על פוליטיקה בארץ. אוהד הפועל י-ם בכדורסל

לכל הטורים של שלום ירושלמי

עוד ב''דעות''

פייסבוק