מערכת הביטחון דוחה את ההצעה האמריקאית להסדר בבקעת הירדן

מירושלים כבר מסרו לוושינגטון כי יסרבו לתוכנית האמריקאית הכוללת שימוש מסיבי באמצעים טכנולוגיים במקום נוכחות צבאית בשטח: התחליף לא יבטיח את האינטרסים הביטחוניים של ישראל. גם הפלסטינים והירדנים מתנגדים לרעיון

עמיר רפפורט, אלי ברדנשטיין ויאיר קראוס | 31/12/2013 14:03 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הסיכויים להסכם מסגרת פוחתים: מערכת הביטחון הישראלית דוחה מכל וכל את התוכנית האמריקאית לסידורי ביטחון בבקעת הירדן – כך מסרו מירושלים לגורמים בארה"ב לקראת ביקורו של מזכיר המדינה ג׳ון קרי, שיגיע לאזור וייפגש עם ראש הממשלה ועם ראש הרשות אבו-מאזן.

עוד ב-nrg חדשות:
אבו מאזן: "הסכם סופי - רק כשכל האסירים ישוחררו"
סין כועסת: "ראש ממשלת יפן אינו רצוי פה"
הסתה ברשת: פקידות הסעד תחת מתקפה
 
בקעת הירדן. אין לדלל בה את הנוכחות הצבאית
בקעת הירדן. אין לדלל בה את הנוכחות הצבאית צילום: יוסי אלוני

ההצעה האמריקאית שהוגשה למערכת הביטחון בדבר הבקעה הייתה מבוססת על נוכחות ישראלית מוגבלת במעברי הגבול בנהר הירדן לתקופה של שנים ספורות, תוך שימוש מסיבי באמצעים טכנולוגיים כמו לוויינים ומל״טים, שיחליפו את הנוכחות הצבאית בשטח.

עמדת מערכת הביטחון סוכמה באחרונה על ידי  שר הביטחון, שקבע כי מבחינת ישראל אין תחליף שיבטיח את האינטרסים הביטחוניים של ישראל, וכי אמצעי טכנולוגיה מתקדמים ככל שיהיו אינם מהווים תחליף של ממש. שר הביטחון הקודם אהוד ברק היה מוכן לשקול שימוש באמצעי טכנולוגיה במקום נוכחות ישראלית פיזית בבקעה, אבל בשנים האחרונות לא הייתה תוכנית אמריקאית רלוונטית לכך.

כך או כך, גם הפלסטינים מתנגדים בתוקף לתוכנית האמריקאית בשל אי-הסכמה עקרונית לכל נוכחות ישראלית במעברי הירדן, אפילו לתקופה קצובה. גם הירדנים מסרבים לעת עתה לתמוך בתוכנית, מחשש שתפגע בביטחון הממלכה. לנוכח זאת מסתמן כי בביקור הקרוב קרי יוותר על הניסיון להגיע להסדר קבע בין ישראל לפלסטינים עד חודש אפריל, ותחת זאת יקדם הסכם מסגרת, שיאפשר להאריך את המשא ומתן בין הצדדים בכמה חודשים ואולי אפילו בשנה.

הסכם המסגרת ככל הנראה יכלול שני עקרונות מרכזיים: ישראל תהיה מוכנה בתנאים מסוימים להכיר במדינה פלסטינית על בסיס גבולות 67' עם חילופי שטחים; בסוף המשא ומתן, בעת החתימה על הסכם הקבע, יכירו הפלסטינים במדינת ישראל כמדינה יהודית ויכריזו על קץ הסכסוך. עדיין לא ברור כיצד ינוסח העיקרון המתייחס לסידורי הבטחון ולנוכחות ישראל בנהר הירדן, וכן לא ברור אם תיכלל דרישתה של ישראל שהמדינה הפלסטינית תהיה מפורזת.
 
הנשיא פרס. הבקעה לא תסופח
הנשיא פרס. הבקעה לא תסופח צילום: נועם מושקוביץ
 
בתוך כך, הנשיא שמעון פרס נאם היום בוועידת הגליל וניסה להביע תקווה באשר לסיכויים להגיע להסדר. "אני מאמין שנתניהו רוצה משא ומתן לשלום. יש כאן מצב חדש לגמרי והוא מלא באפשרויות", אמר פרס. "האיחוד האירופי מציע לנו ולפלסטינים מצב חדש. אני מספיק ותיק לזכור שאמרו כי אין סיכוי שיהיה שלום עם מצרים וגם עם ירדן והנה יש שלום. יש ידידות שאיש לא חלם עליה. אני מאמין שיש מצב חדש ושיש בו אפשרויות חדשות, והייתי רוצה שרבים מאיתנו נשתחרר מהדעות הקדומות שלנו".

באשר להצעת החוק על סיפוח הבקעה שעברה השבוע בוועדת השרים לענייני חקיקה הצהיר פרס כי "זו החלטה שלא תתבצע. לא ראיתי שראש המשלה מתרגש מההחלטה הזו. אלו הצהרות איוב". הוא הוסיף גם בקשר לבנייה בהתיישבות כי "יש החלטות שאני חושב שהן טובות ויש שאינן טובות. שלום אומר שנצטרך להחזיר חלק גדול מהשטחים, והממשלה עצמה אמרה שלא צריך להקים התנחלויות חדשות. זה משהו שהממשלה אמרה במפורש".
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''פוליטי/מדיני''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים