חשש בימין: נתניהו תחת מכבש לחצים, בוחן מחוות נוספות

בישיבת סיעה סודית שקיימה הבית היהודי הבהירו שרי הסיעה כי נתניהו הורה למעשה על הקפאת הליכי בנייה ביו"ש, וייתכן שיורה על צעדים נוספים שיירצו את הרשות, בשל לחץ אמריקאי. בסביבתו של רה"מ מכחישים את הדברים

סופיה רון מוריה ואריאל כהנא | 31/12/2013 19:37 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
לחץ בימין: ישיבת סיעה סודית ופגישות עם רה"מ. בשל הלחץ הכבד שמופעל על נתניהו, נבחנות בסביבתו מחוות שיירצו את הרשות הפלסטינית, כך עולה מדברים שנאמרו בישיבת סיעה סודית של הבית היהודי אמש (ב').

- נתניהו: התחייבנו לא לבצע צעדים חד צדדיים
- רה"מ: אנו עושים צעדים כואבים וברשות חוגגים עם רוצחים

ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: אבי אוחיון לע''מ
אחת ממחוות אלה היא הקפאה של הליכי תכנון הבנייה ביו"ש. בישיבת הסיעה, אמר שר השיכון אורי אריאל לחברי הכנסת של המפלגה כי זו המדיניות שהוכתבה לו למעשה על ידי סביבת ראש הממשלה. גם יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט אמר בישיבה כי התרשמותו היא שהאמריקאים מפעילים על רה"מ מכבש לחצים כבד מאוד. עם זאת, גורמים במשרד ראש הממשלה אומרים בתגובה כי הפרסום אינו נכון וכי הליכי הבנייה ביו"ש יימשכו.

בישיבת הסיעה הבהירו השרים כי על הפרק עומדים ויתורים דוגמת שחרור רוצחים שהם ערבים אזרחי ישראל, שחרור אליו התנגדה הממשלה עד עכשיו, הקפאת תכנון הבנייה ביהודה ושומרון מחוץ לגושי ההתיישבות ואולי שניהם גם יחד.

גורמים פוליטיים אמרו ל-nrg מעריב כי לאחר ישיבת סיעת הליכוד נועד יו״ר הקואליציה יריב לוין עם ראש הממשלה, על רקע המתח בסיעת הבית היהודי. מלשכתו של לוין הובהר כי מדובר בשיחה שגרתית ולא עלו בה נושאים מדיניים, מכיוון שבשלב זה אין שום דבר על הפרק.
  
בישיבת הבית היהודי הוחלט לתאם מהלכים עם האגף הימני של הליכוד שמתנגד לוויתורים מדיניים. לאחרונה, כך אמרו שרי הבית היהודי, גבר הלחץ על הממשלה על מנת להשיג מחוות בשבועות הקרובים. ההנחה הרווחת היא כי נתניהו יצטרך לאשר את נייר העמדה האמריקאי.

הסיעה מתכננת לנקוט בצעדים מעשיים בתוך הקואליציה, צעדים שיקשו על התנהלותה השוטפת, ברגע בו ראש הממשלה יציג את נייר העמדה או יציע ויתורים עליהם מדבר בנט. זאת בשיתוף עם יריב לוין , זאב אלקין וחברי סיעת ליכוד אחרים המתנגדים לוויתורים.

סגן שר החוץ זאב אלקין אמר כי הוא "מקווה שהדיווח על אפשרות להקפאה איננו נכון". אלקין הבהיר כי בכל מקרה "אני וחברים רבים בליכוד נתנגד בתוקף לכל סוג של הקפאה ובכלל זה הקפאה של הליכי התכנון ביו"ש. "הניסיון מהקדנציה הקודמת הוכיח שניתן לגבש רוב נגד הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון. אז הצלחנו ואני מקווה שהחברים יעמדו על המשמר כפי שעשו בקדנציה הקודמת".

הוא מתח ביקורת על כך שהאמריקאים מפנים את מכבש הלחצים דווקא אל ישראל ולא אל הפלסטינים. "אני מצפה ממזכיר המדינה וצוותו שברגע שהם נתקלים בסרבנות פלסטינית יפעילו את הלחצים על ההנהגה הפלסטינית ולא לחפש פתרון על חשבון האינטרסים הלאומיים של מדינת ישראל. לא יכול להיות שההנהגה הפלסטינית לא תהיה מוכנה לוותר ולו במילימטר ותמיד ידרשו ויתורים רק מהצד הישראלי. צריך לשים לזה קץ", דברי סגן שר החוץ. 

הוא קרא לראש הממשלה לא להיכנע ללחצים האמריקאים. "כולי תקווה שלמרות הלחץ הכבד, ראש הממשלה והממשלה יעמדו כנגד הלחצים כולל בנושא כל כך מהותי של המשך התכנון ופיתח הבניה בירושלים ויו"ש".

יש לציין כי כשממשלת נתניהו הקודמת קיבלה החלטה על הקפאת הבנייה ביו״ש עלתה הצעה להקפיא בנייה מחוץ לגושי ההתיישבות בלבד. בני בגין התנגד להצעה משום שהיא משרטטת למעשה את גבולות המדינה לכשיושג הסדר קבע ומעגנת את חלוקת הארץ לפי גבולות 1967.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים