קצין: "נשלם על הקיצוץ באימונים בזמן מלחמה"

בדיון בפני הרמטכ"ל בפורום קצינים בכירים עלה החשש כי הקיצוץ באימונים מוביל את צה"ל לכשירות שהייתה במלחמת לבנון השנייה

יוחאי עופר | 1/1/2014 8:08 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
זו אינה הפעם הראשונה בה מעורר הקיצוץ בתקציב הביטחון שיח ער בצה"ל. הפעם הוא הגיע לפורום קצינים בכירים, במהלכו הלינו כמה מהם על המצב בפני הרמטכ"ל בני גנץ. ביום ראשון, במהלך דיון סגל פיקוד בכיר שנערך בגלילות, אותו הוביל גנץ,
הכשירות בירידה. אימון טנקים
הכשירות בירידה. אימון טנקים צילום: אריה ויידס
התלוננו מספר מפקדי אוגדות וחטיבות בפומבי על המחסור החמור באימונים בחודשים האחרונים, בשל הקיצוץ העמוק בתקציב הביטחון.

בפורומים שונים מלינים כבר תקופה קצינים על גרף האימונים הנוכחי של צה"ל. הם טוענים כי מספר הימים הניתנים לאימון מוביל את צה"ל לכשירות הדומה לתקופה שקדמה למלחמת לבנון השנייה.

בחטיבת הנח"ל, למשל, החלו בקו מבצעי של תשעה חודשים ביהודה ושומרון. לפניו התאמנה החטיבה חודשיים, במקום ארבעה חודשים. לא ברור עדיין מתי ייערך האימון הבא, אם בכלל, בשל הקיצוץ
הנרחב. זאת למרות ההחלטה של גנץ להשקיע את מרבית הכסף שניתן לטובת אימונים.

"חובתנו להתריע מצד אחד, לבוא ולשים את הדברים על השולחן, ומצד שני לעשות את המשימה שמוטלת עלינו על הצד הטוב ביותר", הסביר קצין בכיר. הוא הוסיף כי בשל היעדר האימונים והמחסור במשאבים, עתידה ישראל לשלם מחיר במקרה שתפרוץ מלחמה, ועל פי הערכות המצב מדובר בהחלט בתרחיש סביר.
 
צילום: אריה וידס
מטווחים צילום: אריה וידס

"זה מה יש, הכל עניין של איזה מחיר אתה הולך לשלם", אמר הקצין. "אם אתה מקצץ ומקצץ, מה אתה הולך לשלם? מהו המחיר שאתה מוכן לשלם? ונשלם מחיר, חד-משמעית נשלם מחיר במידה ותפרוץ מלחמה. אין בכך ספק, שלא נטעה. הדברים שנאמרים בתוך הצבא צריכים להיאמר בתוך הצבא. יש אנשים שמפקדים על הצבא והם אלה שצריכים לקום ולדבר בקול צעקה על כל דבר שפוגע במימוש המשימה".

לדברי גורמים צבאיים, הדגיש הרמטכ"ל גנץ במהלך הכינוס בראשית השבוע את החשיבות הרבה שהוא רואה במוכנות הצבא בכלל והאימונים בפרט, ובנוסף סקר את השינויים הצפויים בגרף האימונים בשנת 2014, אותו סיכם לפני כשלושה שבועות, כפי שפורסם ב-nrg מעריב.

על פי תכנית זרוע היבשה, שאושרה כאמור על ידי גנץ וסגנו, האלוף גדי אייזנקוט, יירדו האימונים בסדר גודל של עד כ-15 אחוז בקרב הכוחות הסדירים ובקרב אנשי המילואים - שם מלינים גם כן על מחסור באימונים.

"אנחנו עושים את המשימה בצורה הטובה ביותר. באופן טבעי, כשיש פחות העסק הופך להיות יותר מורכב וצריך לקחת סיכונים. ושאף אחד לא יחשוב שלא לוקחים סיכונים במקומות מסוימים, ועכשיו זה העניין של המשחק הזה", אמר הקצין הבכיר.

הקצין הוסיף כי הוא אינו בטוח שהחברה הישראלית מבינה את משמעות הקיצוץ: "לרוב אנחנו חוטפים את הכאפה ואחר כך אוהבים לבכות, בדומה מאוד להרבה דברים שהיו בעבר. יש בור של פערים. לדעתי אזרחי מדינת ישראל לא מודעים לגודל הבור שקיים".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "הרמטכ"ל מקיים מפגשים מקצועיים עם מפקדי השדה באופן שוטף במהלך השנה. במסגרת זו, ביום ראשון האחרון התקיים מפגש עם מפקדי היבשה. מטעמים ברורים לא נתייחס לנאמר במפגש. המשמעויות והאתגרים העומדים לפתחו של צה"ל, לנוכח האיומים בגזרות השונות מחד והקיצוץ התקציבי מאידך, מחייבים את מפקדי הצבא ברמות השונות לדון, לשקול ולהחליט על המתכונת הנכונה המשלבת אימונים וביטחון שוטף".
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים