התשובה לחוק הסיפוח: חוק "שתי המדינות"

במפלגת העבודה עובדים על תשובה לחוק שהציעה ח"כ רגב ועבר כבר בוועדת השרים לענייני חקיקה. ח"כ בר: סיפוח חד צדדי יהווה מכת מוות למו"מ

אריק בנדר | 1/1/2014 13:45 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
התשובה של מפלגת העבודה לחוק סיפוח בקעת הירדן של ח"כ מירי רגב: שתי מדינות לשני עמים. ח"כ חיליק בר, יו"ר השדולה למען פתרון שתי המדינות, יביא לאישור מליאת הכנסת בשבוע הבא, בקריאה טרומית, את "הצעת חוק שתי המדינות".

מנסים להביך אותה, ח
מנסים להביך אותה, ח"כ מירי רגב צילום: פלאש 90
החוק, שיעלה ביום ראשון לדיון בוועדת שרים לחקיקה, הוא יוזמה של ח"כ בר בשיתוף עם תנועת "קול אחד", התומכת בפתרון שתי מדינות. החוק ימנע מישראל לספח חד צדדית שטחים וקובע שעתידם הסופי של השטחים ביו"ש ובעזה יקבע רק במסגרת פתרון שתי המדינות.

על הצעת החוק חתומים חברי כנסת ממפלגת העבודה, ש"ס ומרצ ומטרתה להבטיח כי עתידם של השטחים השנויים במחלוקת ביהודה, שומרון ועזה, ייקבע רק בהסכמה ובמסגרת פתרון שתי מדינות לשני עמים.

ח"כ בר הסביר שהעיתוי להעלאת החוק בא גם בעקבות הגעתו של ג'ון קרי לאזור ולקראת הנחת הסכם המסגרת, וגם כ"תגובה לצעדים המסוכנים והקולות מהימין הקיצוני שקוראים לסיפוח חד צדדי של שטחים בבקעת הירדן וביהודה ושומרון.

"צעדים אלה באים כדי להכשיל את ישראל במשא ומתן המדיני, לפגוע במאמציו של ראש הממשלה להביא לפתרון שתי המדינות, להעמיק את הקרע הקיים עם האמריקאים ולחסל סופית את פתרון שתי מדינות לשני עמים, שהוא הפתרון היחידי שיבטיח את עתידה של ישראל כמדינה יהודית, דמוקרטית וציונית".

בר הוסיף כי "חוק 'שתי המדינות' יאפשר אחת ולתמיד למפלגות הקואליציה להראות את נכונותם או אי נכונותם לבצע חקיקה היסטורית שתקבע אם הם בעד או נגד פתרון שתי המדינות. סיפוח חד צדדי של שטחים תהווה מכת מוות למשא ומתן ולמאמצינו להגיע לשלום".
צילום: פלאש 90
תגובה לקולות מהימין הקיצוני שקוראים לסיפוח חד צדדי של שטחים, ח''כ חיליק בר צילום: פלאש 90

ביום ראשון ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת החוק של ח"כ מירי רגב, המבקשת להכיל את החוק הישראלי על יישובים היהודיים בבקעת הירדן. שמונה שרים תמכו ובהם "הבית היהודי", "הליכוד" ו"ישראל ביתנו" מול שלושה שרים שהתנגדו והם של "יש עתיד" ו"התנועה". לאחר אישור החוק הודיעו שרי יש עתיד והתנועה כי יגישו ערער על הצעת החוק.

כדי להביך את מפלגות הקואליציה מתכוון ח"כ בר להעלות את ההצעה ביום ראשון הקרוב לאישור ועדת השרים לחקיקה, אולם לדבריו גם אם לא יקבל את תמיכת שרי הקואליציה הוא יביא את ההצעה לאישור מליאת הכנסת ביום ד' בשבוע הבא.

ח"כ ציפי חוטובלי, יוצאת נגד ההצעה: "ממשלות ישראל סיפחו בעבר את מזרח ירושלים ואת רמת הגולן בחוק, וללא בקשת רשות ממדינות העולם. המחוקק הישראלי הוא הריבון להחליט בסוגיה העקרונית של שלמות הארץ וכל ניסיון לצמצם את זכותה של הכנסת בעניין זה הוא מהלך אנטי דמוקרטי".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים