בעקבות המרמרה: האם תוטל אחריות פלילית על הדרג המדיני והצבאי?

הממשלה תאשר ביום ראשון הקמת צוות, בראשותו של יוסף צ'חנובר, ליישום מסקנות ועדת טירקל שבדקה את אירועי המשט הטורקי לעזה ב-2010, וקבעה כי על ישראל לשפר את מנגנוני הבדיקה והחקירה שלה חברי הצוות יצטרכו לבחון, בין היתר, אם לצלם חקירות שב"כ

אלי ברדנשטיין | 2/1/2014 7:27 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: טורקיה,מרמרה
ביום ראשון הקרוב צפויה הממשלה לאשר את הפעלתו של צוות מיוחד ליישום מסקנות ועדת טירקל, שבדקה את אירוע השתלטות לוחמי שייטת 13 על ספינת ה"מאווי-מרמרה", שהייתה חלק מהמשט לעזה במאי 2010 במהלכו נהרגו 9 אזרחים טורקים. תוצאות ההשתלטות הובילו למשבר חריף בין שתי המדינות, ישראל וטורקיה, אשר היחסים ביניהן לא שוקמו עד היום.

בראשות הצוות יעמוד יוסף צ'חנובר, שהיה חבר בצוות הבדיקה של האו"ם לאירועי המשט הטורקי, ומשמש עד היום כחבר בכיר בצוות המו"מ לשיחות הפיוס עם טורקיה. עליו יהיה להגיש את מסקנותיו לראש הממשלה בתוך תשעה חודשים. בין היתר יצטרך הצוות לקבוע האם להטיל אחריות פלילית ישירה על דרג צבאי ומדיני על עבירות של דיני מלחמה.
 
צילום: דו''צ
ההשתלטות על המרמרה. ''על הצוות ללמוד את הדוח'' צילום: דו''צ

בצוות יהיו חברים גם מפקד פו"ם הנכנס תא"ל הרצי הלוי, המשנים ליועמ"ש עו"ד רז נזרי וד"ר רועי שיינדורף ותא"ל במיל' רחל דולב שתשמש כנציגת הפרקליט הצבאי הראשי. נוסף על כך, ולפי הצורך, ישתתפו בדיונים גם ראש אגף החקירות והיועץ המשפטי של השב"כ ונציגי המשרד לביטחון פנים, המשטרה והשב"ס. היועצים המשפטיים של משרדי החוץ והביטחון ישמשו משקיפים בצוות.

-תושבי המשולש לא רוצים לעבור לריבונות הרשות
-אחיו של אובמה: "גאה להיות חלק מהעם היהודי"

"על הצוות ללמוד את הדוח, לבחון את הצורך בהתאמות ובשיפורים בתחומים שונים ולהציע דרכים קונקרטיות ליישומו", נאמר בהצעת המחליטים שתובא לממשלה. החלק השני של דוח ועדת טירקל, שהוגש לראש הממשלה ביוני 2013, קבע כי על ישראל לשפר את "מנגנוני הבדיקה והחקירה" ואת ה"מדיניות המקובלת בתחומים מסוימים".

הדוח גם הציע להטיל "אחריות פלילית ישירה" על הדרג המדיני והצבאי בשל עבירות על דיני מלחמה שעברו הכפופים להם, במידה והראשונים לא נקטו באמצעים הסבירים למנוע את ביצוע העבירות או לא פעלו להביא את האחראים לדין.
שיפורים במנגנוני הבדיקה

עוד המליצה ועדת טירקל לעגן את נוהל הדיווח על אירועים בהם נפגעו פלסטינים מכוחות צה"ל או מערכת הביטחון ולהטיל סנקציות על מפקדים שלא יפעלו לפיו. כמו כן, קביעת מסגרת זמן בת שבועות בודדים בין החלטה לפתוח בחקירה לבין הגשת ממצאיה. עוד המליצה הוועדה כי תחקיר מבצעי לא ישמש בסיס להחלטה אם לפתוח או לא בחקירה לגבי הפרה של דיני מלחמה וכי יוקם צוות משפטי מיוחד בפרקליטות הצבאית לשם כך. הוועדה אף המליצה שהפרקליט הצבאי הראשי יהיה כפוף ליועמ"ש, וכי ימונה על בסיס ועדה מקצועית-ציבורית ולא בסגירה אישית בין שר הביטחון לרמטכ"ל.
 

צ'חנובר. יעמוד בראש הצוות
צ'חנובר. יעמוד בראש הצוות צלם: משה שי
 
הדוח קבע עוד כי על פעולות הבדיקה והחקירה יוחלו היבטים של שקיפות בדבר קבלת מידע על ההליך הפלילי, כולל גם על מי שנפגעו מפעולות כוחות הביטחון.

המלצה נוספת היא כלפי השב"כ: לערוך תיעוד חזותי מלא של חקירות הארגון. "מנגנוני הבדיקה והחקירה של תלונות בדבר הפרות של דיני הלחימה הקיימים בישראל מתיישבים, בדרך כלל, עם חובותיה של מדינת ישראל לפי כללי המשפט הבינלאומי", אמר שופט העליון בדימוס ויו"ר הוועדה יעקב טירקל, בעת הגשת הדוח השני של הוועדה לבדיקת אירועי המשט הטורקי לראש הממשלה.

"עם זאת", ציין טירקל, "סברה הוועדה כי בתחומים אחדים יש מקום לשיפורים במנגנוני הבדיקה והחקירה, וכי באחדים מן התחומים יש מקום לשינויים במדיניות המקובלת. עמדת הוועדה היא כי מימושן של ההמלצות יתרום לשיפור היעילות של מנגנוני החקירה והבדיקה, בהתאם לאמות המידה המקובלות על המתוקנות שבאומות".


בתוך כך, המו"מ בין ישראל וטורקיה על הסכם הפיוס נמשך עד לפני מספר שבועות. זמן קצר לפני שטורקיה נקלעה למשבר פוליטי חריף, הגיעו היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן וצ'חנובר לטורקיה כדי לנסות ולקדם את הסדרת היחסים. כזכור, בתום ביקורו של הנשיא ברק אובמה בישראל, נתניהו התקשר לראש הממשלה הטורקי והתנצל על תוצאות ההשתלטות שגרמו למותם של תשעה אזרחים טורקים. ארדואן הציב שלושה תנאים לפיוס עם ישראל: מלבד ההתנצלות הוא דרש פיצויים והסרת הסגר מעל עזה.

עד כה לא הצליחו הצדדים להגיע לסיכום על גובה הפיצויים ועל דרישת ישראל ממשלת טורקיה שתערוב לכך שבכירים ישראלים לא ייתבעו בבתי משפט על אירועי המרמרה.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים