בנט הבהיר לנתניהו: לא נישאר בממשלה בכל מחיר

מסמך קרי לא אמור לזעזע את הקואליציה, אבל בשתי פגישות השבוע אמר יו"ר הבית היהודי לראש הממשלה: "יש לנו קווים אדומים"

זאב קם | 3/1/2014 7:24 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
1.
רבים בקואליציה מעריכים כי מסמך קרי הוא עוד אירוע בשרשרת האירועים שניתן לעכל. אלה סבורים כי לא צפוי זעזוע אמיתי בהרכב הממשלה בעקבות תוכנו של המסמך, שלפי התכנון של מזכיר המדינה האמריקאי צפוי להיות מוגש במהלך החודש הקרוב.

"קווים אדומים". השר נפתלי בנט צילום: ראובן קסטרו
סביר להניח שאותם קולות יודעים על מה הם מדברים. הרי אף אחד לא מחפש לפרק קואליציה פחות משנה לאחר הקמתה בגלל מסמך כללי, שספק רב אם מישהו בממשל האמריקאי ידרוש מישראל לקבלו ככתבו וכלשונו.

ובכל זאת, כדאי לשים לב לשתי פגישות שהתקיימו בשבוע האחרון בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ובין יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. במהלך הפגישות, שהתקיימו בלשכתו של נתניהו, הודיע בנט לראש הממשלה כי לו ולמפלגתו יש קווים אדומים ברורים. בנט הבהיר כי אין בכוונתו להישאר בממשלה בכל מחיר, על רקע התפתחויות כאלו ואחרות בתהליך המדיני. "דווקא על רקע ביקורו של קרי, היה חשוב לנפתלי להבהיר את הקווים האדומים שלו ואת גבולות הגזרה של המפלגה", הסבירו בסביבתו של בנט.

במקביל, נפגשו בנט ואנשיו עם שר החוץ ליברמן, שר הביטחון יעלון והשרה לבני. גם להם הבהירו את אותם הדברים. "חשוב שכל אחד יבין את המשמעויות של כל החלטה שתתקבל", הבהירו אנשי בנט. בכך לא מסתיימות הבעיות של ראש הממשלה. ביום רביעי נערכה פגישה נוספת, בין חברי כנסת מהליכוד ומהבית היהודי. בפגישה גובש מסמך עקרונות שמתייחס למכתבו של שר החוץ האמריקאי.
"אפשר לקרוא לזה רשימת הבהרות או דגשים שהוסכמו בין ח"כים משתי המפלגות. גם את זה אמור בנט להעביר לראש הממשלה, ובעצם להראות לו כי הליכוד והבית היהודי משתפות פעולה בעניין הזה", הסביר גורם שנכח בפגישה.

הנקודה המרכזית במסמך שגובש מתייחסת לדרישה מראש הממשלה לא לאמץ בשום צורה את מסמך קרי, ולא להביע שום נכונות או עמדה חיוביות כלפיו. "אנחנו מוכנים להמשך המו"מ, לדון על הכל, כולל על המסמך, אבל בשום אופן אי אפשר לקבל את עקרונות המסמך", הבהירו משתתפי הפגישה.
מסרים דומים הועברו לנתניהו מחברים נוספים בליכוד, ובהם גדעון סער, יריב לוין, זאב אלקין, דני דנון, ציפי חוטובלי ומירי רגב, ובאופן פחות פומבי מבוגי יעלון וישראל כץ.

"עד היום היה מדובר בקבוצה מאוד מצומצמת בליכוד. עכשיו אפשר להגיד שזה פרץ לשדרה המרכזית של המפלגה, כולל אמירות פומביות בנושא", אמר השבוע בכיר בליכוד.

2.
חוסר ההסכמה בקואליציה לא הסתיים בפתרון שהושג בחוק שעסק בנקודות זיכוי לחד-מיניים. השבוע כבר נפתחה חזית חדשה: ליברמן ולבני.

זה קרה בישיבה השבועית של הנהלת הקואליציה. יו"ר סיעת התנועה, ח"כ מאיר שטרית, הודיע באופן הברור ביותר: כל עוד חוק המשילות של ישראל ביתנו קובע אחוז חסימה גבוה מ-3 אחוז , נצביע נגד החוק כולו. רק לאחרונה סיכמו נתניהו וליברמן ללכת לקראת התנועה, ולהוריד את אחוז החסימה שקובעת הצעת החוק מ-4 אחוז ל-3.25 אחוז .

יש מחלוקות. ליברמן ולבני
יש מחלוקות. ליברמן ולבני צילום ארכיון: פלאש 90
בישראל ביתנו רתחו מזעם בעקבות הדברים. הצעת החוק כבר אושרה בוועדת שרים לחקיקה, ולמעשה קיבלה את תמיכתה של הממשלה.

"אתם אף פעם לא מתגמשים", השיב בכעס ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) לשטרית. "רק אנחנו זזים לקראתכם". אילטוב הבהיר בישיבה כי אחוז החסימה יעמוד על 3.25 אחוז , ולא עשירית אחוז פחות.

אבל לא מדובר רק במילים. האיום של ישראל ביתנו כלפי התנועה הגיע במהירות ובתקיפות. "יש השלכות לחוסר תמיכה בחוק", מבהיר אילטוב. "נחסום כל חקיקה שלהם, כולל את הצעות החוק הממשלתיות של משרד המשפטים. יש הסכם קואליציוני ואנחנו מצפים שיעמדו בו". מי אמר שרק בבית היהודי וביש עתיד יודעים לריב?

3.
שימו לב לנתון הבא: בשנים האחרונות ירד מספר מתפקדי מפלגת העבודה בקרב חברי הקיבוצים והמושבים מ-18 אלף ל-7,000 בלבד . מי שנכנסו בשנים האחרונות לוואקום שנוצר היו ליברמן וישראל ביתנו, שחרשו את היישובים לאורך הארץ וצירפו ראשי מועצות אזוריות.

גם יו"ר מפלגת העבודה הטרי, בוז'י הרצוג, מודע למספרים הבעייתיים. לאחרונה אורגנה ארוחת בוקר במשרדי "גרנות", האגודה השיתופית-חקלאית של רבים מהקיבוצים והמושבים. נכחו בה הרצוג ובכירים בהתיישבות העובדת.

נושא הבנייה מטריד מאוד בימים אלה את אנשי הקיבוצים והמושבים. יותר נכון, חוסר הבנייה באותם יישובים. הרצוג הבטיח לשלב ידיים בנושא עם הבית היהודי, הליכוד, ישראל ביתנו ועם מי שצריך. "סיכמנו על דיאלוג עם מנהל מקרקעי ישראל. במידה והוא לא יישא פירות, אנחנו עוברים למסלול של חקיקה בנושא", הבהיר הרצוג.
 
מה לא עושים כדי להחזיר את הבנים האובדים הביתה, ולמשוך אותם מזרועותיה של מפלגה אחרת.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...