מבקשי המקלט הבהירו: אנחנו לא בעיה נקודתית

שביתת מבקשי המקלט נכנסה ליומה השני לאחר ש-20 אלף סודנים ואריתראים הכריזו מול פרצופה של המדינה: אנחנו בעיה לאומית

יובל גורן | 6/1/2014 8:19 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אם למישהו ממנהיגי ישראל ואזרחיה הייתה הפריבילגיה להתייחס ל"סוגיית המסתננים" - אותם עשרות
יצאו לאור. מפגינים בכיכר רבין
יצאו לאור. מפגינים בכיכר רבין צילום: ראובן קסטרו
אלפי אריתראים וסודנים שהגיעו מהגבול המצרי בשש השנים האחרונות כדי לבקש מקלט מדיני - כאל בעיה נקודתית שמציקה לתושבי דרום תל אביב, באה אתמול עצרת הענק והתייצבה מול פרצופה של המדינה.

קרוב ל-20 אלף אפריקאים, רובם מבקשי מקלט מאריתריאה וסודן שנטמעו באינספור מקומות עבודה בישראל, נטשו את עמדות שטיפת הכלים, שמו בצד את מטאטא הרחובות, ויצאו מהחלקים האחוריים של בתי המלון והמסעדות והתייצבו בכיכר רבין בתל אביב.

לאחר צעדות המחאה ממתקן "חולות" ובתל אביב בשבועיים האחרונים, עצרת ההמונים במרכז תל אביב הפכה לאירוע המחאה הגדול ביותר של מבקשי המקלט מאפריקה החיים בישראל. הם מבקשים מהממשלה להכיר בהם כפליטים או לפחות לבחון את זכאותם למעמד זה. משטרת תל אביב נערכה בכוחות מתוגברים, אולם לא היה בהם צורך. בטורים בלתי נגמרים עשו מבקשי המקלט את דרכם מגינת לוינסקי בדרום העיר לכיכר רבין. המסר המרכזי חזר בכל שפות הנאומים, עברית, אנגלית, ערבית וטגרינית.
 
צילום: יוסי אלוני
קיבלו את תמיכת האו''ם. מפגינים בתל אביב צילום: יוסי אלוני

"ברחנו ממקום של פחד, של דיקטטורה אכזרית (אריתריאה) או של רצח עם (סודן), ראינו את הפחד בעיניים, אבל גם בישראל אנחנו פוחדים", אמרה סומאיה, מבקשת מקלט מסודן. "אנחנו מבקשים להפסיק להתייחס אלינו כאל כפושעים. באנו לבקש מקלט ושולחים אותנו לכלא או למתקן באמצע המדבר שמנוהל על ידי אנשי בתי הסוהר". האלפים חזרו אחריה, "כן לחופש, לא לכלא".

גם ישראלים התייצבו בהפגנה. היו שם מעסיקים של אריתראים וסודנים שנותרו ללא כוח עבודה משמעותי. השחקן אורי גוטליב, שבבעלותו בר ביפו, והשף אייל שני, שבמסעדות בהן הוא שותף מועסקים מבקשי מקלט, הביעו את תמיכתם.

"אנחנו הישראלים, בחלקנו הגדול אוהבים אתכם ורוצים לעזור לכם", אמר גוטליב. "אם נצטרך לעבוד במקומכם - נעשה את זה, כי אתם עוזרים לנו. לא רק שונאים אתכם פה בארץ, גם אוהבים אתכם". שני אמר למבקשי המקלט כי "ההיסטוריה של העם היהודי והחמלה שמאפיינת אותו הן הסיבות לקיומו. חמלה זו צריכה להיות מופנית כלפיכם".
אילת: העובדים נטשו המלונות

טענות האריתראים והסודנים על מדיניות הממשלה כלפיהם קיבלו אתמול חיזוק מנציבות האו"ם לפליטים. בנציבות נזהרים לא להתעמת עם ממשלת ישראל, אולם אתמול יצאו שם בביקורת חריפה נגדה.

"מדיניות ממשלת ישראל והחקיקה החדשה אינן הולמות את רוח אמנת הפליטים. הן מעלות חשש כבד לאור הסטנדרטים והדינים הבינלאומיים בעניין פליטים וזכויות אדם", נכתב בהודעה מטעם הנציבות.

שביתת מבקשי המקלט תיכנס היום ליומה השני. היא צפויה להכביד גם על המלונות באילת, שם לא התייצבו אתמול לעבודה 2,000 מבקשי מקלט. הבוקר ייצאו שוב אלפים לצעדות מחאה והפגנות. הפעם בכוונתם להגיע למשרדי נציבות האו"ם לפליטים בתל אביב ולשגרירויות הזרות בעיר. אתמול אף הגיעו דיווחים על שביתת רעב של מבקשי מקלט בכלא סהרונים.

שר הפנים לשעבר, אלי ישי, אמר בתגובה להפגנה כי "הפגנת המסתננים בעיר העברית הראשונה, שמזמן הפכה לעיר אפריקאית, הינה קול זעקה ברורה למצוא דרך להחזיר את המסתננים לארצם. חוצפתם ויהירותם, בגיבוי ארגוני זכויות האדם האנטי-ציוניים, מדאיגות ומכעיסות".

השתתפו בהכנת הידיעה: יהודית זילברשטיין ואריק בנדר

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...