האלימות במגרשים: ואולי היהודים אשמים?

באלימות במגרשים מאשימים את המשטרה, את האוהדים הערבים ואת הפוליטיקאים. רק לא את היהודים, שהפכו להרבה יותר לאומנים

דרור זרסקי | 6/1/2014 8:59 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
איפה המשטרה? כך נוהגים לשאול שדרי ופרשני הכדורגל בבואם לדון באלימות הגואה במגרשים. אבל הפניית אצבע מאשימה אל כחולי המדים אחרי המחזור הלאומני שהיה בסוף השבוע זו התחמקות מאחריות.

> לוזון: "האלימות גועשת, חייבים להחמיר בענישה"

האירועים אכן היו קשים: המגרש בעילוט אירח את אחי נצרת המקומית ואת מכבי נתניה. יציעי המגרש הזכירו קרבות אינתיפאדה יותר מאשר משחק כדורגל. זו לא הפעם הראשונה שיש במגרש הזה אלימות אבל הפעם זה קרה במפגש טעון של קבוצות אוהדים ערבים ויהודים שהסתיים בנס, כשברקע הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

באצטדיון "דוחא" בסכנין התרחשה תגרה בקרב אוהדי סכנין שהתווכחו בלהט אלים האם ראוי להניף את דגל פלסטין ביציע. גם זה היה אירוע שהוא לאומני לא פחות מכפי שהוא לאומי. אזרחים ערבים רבו בינם לבין עצמם וכל שנותר לישראלי הממוצע הוא לצטט מספר ישעיהו ו"בא לציון גואל".

האירוע השלישי כבר היה דתי בעיקרו אך סממני הלאום ניכרו בו היטב. יאיר כהן צדק, שחקנה של מכבי יפו מליגה א', עלה למגרש חבוש בכיפה. חבריו לקבוצה הזדהו איתו וחבשו כיפות לבנות לראשם כאות למאבק נגד החלטת איגוד השופטים לאסור על כהן צדק לחבוש כיפה במגרש. איסור השופטים מגיע לא משנאת הכיפה אלא מרצון ליישר קו עם ההתאחדות הבינלאומית האוסרת על כניסתם של סממנים דתיים למשטח הירוק.

כפי שאנחנו מיטיבים לעשות זה עשרות שנים, מיד נזדעקנו בחרדה על האנטישמיות של אנשי המשרוקית, שבכלל יהודים המה, אלא שלא באמת משנה מהן הסיבות לאיסור, העיקר שאפשר לעטות את גלימת הקוזאק הנגזל - תחביב ידוע במדינת היהודים.

ואחרי שתמו להם האירועים המרעננים החלו הפרשנים לנתח הכיצד. המשטרה אשמה, הפוליטיקאים מלהיטים, האוהדים הערבים מתסיסים ועוד שלל תירוצים שישקיטו את המצפון המקומי. בקיצור, כולם אשמים חוץ מאחינו היהודים. חלילה לנו מלבחון את האווירה הלאומנית בישראל הנוכחית. הס מלומר בקול שהחינוך לוקה בחסר ואין בדק בית ראוי.

איך הגענו למצב שמגרשי הכדורגל הם לא יותר מתמונת ראי לחברה הישראלית - חברה אלימה, שמקדשת לאומנות ומתעלמת מכללי המשחק הבינלאומיים. ונסיים בפנייה נרגשת לחז"ל: אנא עדכנו את אמרתכם המפורסמת. מעתה אמרו: "אמור לי מי במגרשך ואומר לך מי אתה".
הכותב הוא עורך התוכנית "לונדון וקירשנבאום"

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

דרור זרסקי

צילום:

עורך התוכנית לונדון וקירשנבאום בערוץ 10

לכל הטורים של דרור זרסקי

עוד ב''דעות''

פייסבוק