קרי לוחץ על נתניהו לאפשר חזרה מוגבלת של פליטים פלסטינים

למרות הלחץ של קרי, נראה כי ראש הממשלה דחה את הניסוח המוצע. גורמים בישראל: המו"מ צפוי להתארך עד 2015

אלי ברדנשטיין ואריאל כהנא | 6/1/2014 7:33 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי לוחץ על ראש הממשלה בנימין נתניהו להסכים לניסוח ממנו ישתמע כי פליטים פלסטיניים יוכלו לחזור לשטח ישראל. נתניהו דחה את הניסוח המוצע.
קרי הקדיש את סוף השבוע האחרון למסע דילוגים בין ירושלים ורמאללה בניסיון להגיע לנוסח מוסכם של נייר עמדה אמריקאי שישמש מסגרת ויאפשר להאריך את השיחות הישירות בין ישראל לפלסטינים.

- מחסומים בגולן בשל חשש לחדירה מסוריה
- "הרשות הפלסטינית מסיתה יום יום להשמדת מדינת ישראל"

קרי ונתניהו
קרי ונתניהו צילום: עמוס בן גרשום לע''מ
הוא שב אתמול לירושלים וצפוי לשוב בשבוע הבא להמשך השיחות עם נתניהו ואבו מאזן. קרי סבור שיצליח להביא את אבו מאזן להסכים להכרה במדינה יהודית, אך לשם כך הוא זקוק שנתניהו יסכים לניסוח גמיש יותר בסוגיית הפליטים. בנוסף, הוא מאמין שאם יצליח לתת לנתניהו את ההכרה הפלסטינית במדינה יהודית ובסוף הסכסוך וכן ניסוח שיהיה מקובל עליו בסוגיית סידורי בטחון, ראש הממשלה יאשר ניסוח שיתייחס להקמת מדינה פלסטינית בגבולות '67 עם חילופי שטחים.

מקורות ישראלים בכירים המעודכנים בתוכן של חלק מהשיחות אמרו אתמול כי המשא ומתן בין ישראל לרשות יוארך בשנה ויימשך עד ינואר 2015. על פי התכנון המקורי אמורות היו השיחות להסתיים בסוף אפריל 2014. ואולם , בצד הישראלי מעוניינים להאריך את תקופת השיחות ואף מוכנים לשלם על כך מחיר מסוים. ישראל צפויה להסכים להקפאת הליכי תכנון הבנייה בחלק מההתנחלויות ביו?ש. בנוסף, עצם הנכונות הישראלית לקבל את נייר העקרונות האמריקאי, מתפרשת כמהלך כן להתקדם בתהליך שמקדם שר החוץ האמריקאי לשלם.
"בעיה בין קרי לנתניהו"

בינתיים, מי שמכירים את נתניהו מקרוב ועוקבים אחר התנהגותו בימים האחרונים, מזהים ש"מתפתחת בעיה בין נתניהו לקרי". הבעיה נוגעת להצעות אמריקאיות שונות לניסוח נייר העמדה. נתניהו חש כי בימים האחרונים קרי, בהשפעת הסרבנות הפלסטינית, נסוג מעמדות שהשמיע קודם ומגביר את עצמת "הגישוש" מול ישראל בשאלה האם תסכים לניסוח מחודש. קרי מקיים שיחות בנפרד מול הישראלים ומול הפלסטינים.

כשהוא חוזר לירושלים אחרי ביקור ברמאללה, נתניהו והצוות שמלווה אותו חשים שעמדתו ביחס לסוגיות שונות השתנה - בלי שקרי מתייחס ישירות לעמדה הפלסטינית. בשלב זה מועברים נוסחים שונים לגבי סוגיית הפליטים, בהם בין היתר אפשרות לאיחוד משפחות מוגבל בין הגדה המערבית לישראל. נראה שנוסח זה אינו מספק את הפלסטינים.

סוגיה אחרת, היא הסדרי הביטחון בבקעת הירדן. ישראל טוענת שיש הבנה וסיכומים בינה לירדן על אופי הנוכחות הישראלית בבקעה. קרי לא מקבל זאת וייתכן שזה הרקע לביקור שלו בעמאן ובהמשך בריאד, בירת סעודיה אתמול, נסיעה שלא קיים בביקור הקודם שלו באזור. מאידך, מקור אמריקאי טען שהנסיעה לירדן וסעודיה נובעת ממגוון היבטים כמו הרצון לשקף "נראות" ולשתף את המדינות השכנות בתהליך. עוד ציין המקור כי בין ארה"ב לירדן שוררת הסכמה על טיבה של הנוכחות על נהר הירדן.

אתמול נאם נתניהו בפני כנס השגרירים של משרד החוץ. שגרירים ששמעו אותו דיווחו שהוא היה מאוד "לוחמני". הוא ביקש מהדיפלומטים לחזור לבירות שלהם ולא להרכין ראש. לדבר מהבטן ותוך שכנוע עצמי על שורשי הסכסוך. הוא אף ביקש מליברמן להציג במהלך הכנס את המצגת על ההסתה ברשות הפלסטינית שהוצגה בפני שרי הממשלה אתמול (ראו ידיעה נפרדת). היו מי שהעריכו אתמול במערכת המדינית והפוליטית שנתניהו מכין את הקרקע לאפשרות שהמאמצים של קרי ייכשלו.

אלא שיש מי שסבור כי יש לקחת הכל בפרופורציה. נתניהו במתח, אך עדיין מקיים התדיינות עניינית. יש מי שסבורים שהגישוש האמריקאי נועד להגיע להסדרה מוסכמת ואינו ניסיון לכפות נוסח כזה או אחר על הצדדים באף אחת מסוגיות הליבה. אף אחד גם לא יודע מה גם יהיה הנוסח הסופי.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...