קרי להרצוג: הסכם מסגרת עד סוף מרס, או שארה"ב תוריד פרופיל

מזכיר המדינה נפגש אתמול עם יו"ר האופוזיציה ובירר בין היתר מה היקף התמיכה שיש לנתניהו בהקשר המדיני. גורמים פוליטיים בכירים: קרי מתכנן להציג את המסמך ואז להפגיש בין ראש הממשלה הישראלי ליו"ר הרשות הפלסטינית

זאב קם | 7/1/2014 8:45 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
עד כמה רציני התהליך המדיני בין ישראל והפלסטינים אפשר ללמוד מהפגישה הבהולה שהתקיימה אתמול בבוקר בין שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ובין יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג (העבודה). ל-nrg מעריב נודע כי במהלך הפגישה הבהיר קרי להרצוג כי הזמן שארה"ב הקציבה למהלך המדיני ולהגעה להסכם המסגרת יסתיים בסוף חודש מרס הקרוב. המטרה, והיה ויושג הסכם המסגרת, היא להאריך את המו"מ בשנה על בסיס ההסכם הראשוני. "אם עד סוף מרס זה לא יקרה, נראה שארה"ב תיקח צעד אחורה ותוריד פרופיל בנושא המדיני", הסבירו בסביבתו של הרצוג.

-נתניהו לח"כים מהליכוד: "לא הסכמתי לוותר על יישובים"
-דיווח: מטען התפוצץ במתחם קבר רחל; צעיר נפצע קל
-אפגניסטן: ילדה בת 10 נעצרה לאחר שתכננה פיגוע התאבדות

במקביל, קרי הפתיע את הרצוג וסיפר לו שבמגעים שמתקיימים עד עכשיו בין הצדדים ביצעו נתניהו ואבו-מאזן ויתורים אמיצים ומשמעותיים, מה שהוביל לאופטימיות שמשדר קרי בימים האחרונים.
 
צילום: אבי אוחיון
מזכיר המדינה ויו''ר האופוזיציה. הרצוג: ''קרי נחוש יותר מכל מתווך בעבר להגיע להסדר'' צילום: אבי אוחיון

נקודה נוספת שביקש קרי לבדוק במהלך הפגישה עם הרצוג עסקה בכמות ה"אצבעות" שיש לראש הממשלה בכנסת בהקשר המדיני. "הוא ביקש מאיתנו שלא נאפשר להפיל את נתניהו אם יאבד חלקים בימין, שיחליטו להצביע נגדו לאחר שתושג התקדמות בשיחות", עדכנו מקורבי הרצוג, שהופתעו מהרצינות של המגעים ומהעיסוק בכל הנושאים "הכבדים" במסגרת המו"מ.

אולם הרצינות של התיווך האמריקאי באה לידי ביטוי גם באמצעות רכיב המידע הבא: גורמים בכירים במערכת הפוליטית ידעו אמש לספר כי במסגרת מאמציו של קרי לקדם את השיחות בין הצדדים, נודע כי האחרון מתכוון להפגיש בין ראש הממשלה נתניהו ובין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן, רגע לאחר שיגובש המסמך האמריקאי להסכם המסגרת. "הוא נחוש לקיים פגישת צמרת מדינית בין שני המנהיגים מיד לאחר שיצליח להגיע להסכמות סביב המסמך המפורסם", סיפרו הבכירים.
צילום: איי-פי
קרי יצליח להפגיש בין שני המנהיגים? נתניהו ואבו מאזן ב-2010 צילום: איי-פי

בסיום הפגישה עם שר החוץ האמריקאי אמר הרצוג כי "קרי נראה נחוש יותר מכל מתווך בעבר להגיע להסדר, והבעתי בפניו את הערכתי לעבודה החשובה שהוא ממלא". הרצוג אמר שלדעתו יש סיכוי לצמצם את הפערים בין הצדדים.

"אנחנו נמצאים ברגע היסטורי של קבלת החלטות", הוסיף. "אני סבור שאין לנו אלטרנטיבה אחרת מלבד היפרדות מהפלסטינים וכינון שתי מדינות. כל דרך אחרת תוביל למדינה דו-לאומית שתהווה סוף לחזון הציוני ולעצמאות המדינה הפלסטינית".

לפיד: "התהליך המדיני אמיתי"

גם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד התייחס אתמול בפתח ישיבת סיעתו בכנסת למו"מ המדיני. "כמי שמכיר את התקדמות התהליך המדיני, זה אמיתי", אמר לפיד. "יש פה הזדמנות אמיתית שהיא קרובה יותר מהנראה לעין להגיע להסדר ואסור לנו להחמיץ זאת.

"אני רוצה לחזק את ראש הממשלה ולקרוא לו לעשות כל מאמץ לממש את ההזדמנות הזאת. יש עתיד, על שריה וח"כיה, תתייצב מאחורי החלטות אמיצות שיתקבלו כדי להגיע להסדר להיפרד מהפלסטינים. זה יבטיח את קיומה של ישראל כמדינה יהודית. לא נישואין מאושרים אלא גירושין, והגיע הזמן להיפרד לשלום".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...