כלא 4: כך מפתים חיילים להלשין על חבריהם

שמונה אחוזים מהאסירים בבית הכלא הראשי של צה"ל משתפים פעולה עם מצ"ח. בתמורה הם זוכים בטובות הנאה קטנות אך משמעותיות

יוחאי עופר | 7/1/2014 9:42 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: צה"ל,כלא 4,מצ"ח
מודיעין מתוך הכלא תמיד קשה להשגה, וכל פרט הכי קטן שניתן להשיג שווה המון בעייני החוקרים ומדריכי הכלואים. שיטות רבות ומגוונות מופעלות נגד כלואים מאחורי הסורגים, במטרה לאסוף חומר לטובת כתבי אישום. בכלא 4 הצבאי הצליחו אנשי המשטרה הצבאית לרתום לצידם משתפי פעולה מפתיעים, באמצעות טובות הנאה קטנות כגון כרטיסי טלכרט לשיחות טלפון חיצוניות, ויציאה לחופשות הביתה שלא מן המניין.

מי המלשן? חיילים בכלא 4
מי המלשן? חיילים בכלא 4 צילום ארכיון: נאור רהב
לדברי גורם בכיר בכלא, כשמונה אחוזים מבין הכלואים בכלא 4 - כמה עשרות חיילים וחיילות - משתפים פעולה עם מפקדי הכלואים ומערך המודיעין של המשטרה הצבאית, ומעבירים להם מידע איכותי על בסיס קבוע - גם על חברים החולקים איתם מיטה משותפת.

הכלואים, שנענים להצעה אחרי שיחה עם מפקדי בית הכלא, מתבקשים לספק מידע על מה שנעשה בתאי הכליאה ועל עשרות העצורים והאסירים השוהים בהם.

עם זאת, לרוב לא מדובר בהוראות להלשנה על חיילים ספציפיים, אלא לנסות ולתאר את הלכי הרוח בין הכלואים - משיחות המלוות את שהותם בין הסורגים ועד למעורבות של מי מהם בפרשיות סמים, במיוחד כאלה שיש בהן יותר מעצור אחד. במקרים רבים מתבקשים משתפי הפעולה להביא מידע על ניסיונות להחדרת סמים לכלא.

לדברי הגורם הצבאי, חייל כלוא שנענה להצעה לשתף פעולה עם שלטונות הכלא מקבל, בין היתר, כרטיסי טלכרט כדי לשוחח בטלפון הציבורי עם קרוביו וחבריו. לעיתים הוא גם יזכה בחופשות נוספות מעבר למה שמקבלים חבריו לתא. במשטרה הצבאית יודעים לספר כי במרבית המקרים מדובר במערכות יחסים מורכבות אמנם, אך כאלה ששורדות לאורך זמן.

זאת ועוד: שיתוף הפעולה הרגיש בין אנשי המשטרה הצבאית לבין אותם עשרות כלואים המשתפים איתם פעולה נדרש במיוחד בכלא 4, אליו מגיעים כלואים לתקופות זמן ארוכות יחסית בגין עבירות כגון עריקות, השתמטות ממושכת וכן עבירות פליליות כמו אלימות, מכירת נשק צבאי ומעורבות בסמים. בתאים של כלא 4 מוחזקים גם עצירים לפני או במהלך משפט, כך שמידע נוסף עליהם הוא חשוב במיוחד לחוקרים הצבאיים.

עם זאת, במצ"ח מספרים שמערך המודיעין שלהם רחב ומתחוכם הרבה יותר מאשר שיתופי הפעולה עם העצורים הרגילים, שאינם בהכרח מקור המידע היחיד שעשוי להפליל את חבריהם לתאי המעצר. לא פעם מוכנסים לאותם תאים סוכנים סמויים מהיחידה המרכזית לחקירות מיוחדות של מצ"ח (הימל"מ) במסווה של כלואים או עצורים, והללו מנסים לדובב חשודים בפרשיות שונות - חלקם במסגרת מהלכי ותרגילי החקירה לפני פתיחת משפטם או במהלכו.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...