רשות ההגירה: בתוך חודשים אלפי מסתננים יעזבו

המדינה ממשיכה להציג עמדה קשוחה מול מחאת האפריקאים. "מי שחשב שנרים ידיים – טעה", אומר מנכ"ל רשות ההגירה

יובל גורן | 7/1/2014 7:20 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
יומה השני של שביתת מבקשי המקלט נפתח אתמול, כאשר כ-20 אלף אריתריאים וסודנים יצאו להפגנות ענק מול שגרירות ארה"ב ושגרירויות של מדינות נוספות בתל אביב, זעקו "חופש כן, כלא לא" ודרשו מהן להתערב במשבר ולהשפיע על ממשלת ישראל לשנות את מדיניותה כלפיהם. אלא שמנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, אמנון בן עמי, דוחה את הטענות שמושמעות כלפיו וכלפי הממשלה במחאת האפריקאים ומבהיר: "לא נרים ידיים, נגביר את האכיפה ונמשיך לעודד 'יציאה מרצון'".

מפגינים בטיילת בתל אביב
מפגינים בטיילת בתל אביב צילום: ראובן קסטרו
לדברי בן עמי, מתקן "חולות" יתמלא בקרוב ב-3,000 מסתננים ומבקשי מקלט. מי שלא יתייצב בו לאחר שיידרש לכך, יועבר לכלא סהרונים שיכול לאכלס כ-7,000-5,000 בני אדם נוספים, והאכיפה כלפי מעסיקים של אפריקאים שזומנו ל"חולות" והמשיכו לעבוד רק תגבר. לפי בן עמי, מגמת "היציאה מרצון" או בלית ברירה, כשהאופציה האחרת היא מתקן "חולות" או כלא סהרונים, תגבר אף היא.

"בדיוק כמו ששר הפנים אמר, לכל מי שטוען שאין מדיניות בנושא הזה, אני אומר ההפך הוא הנכון", אמר אתמול בן עמי. "הממשלה יצאה בתוכנית מסודרת ומקיפה שהשלב הראשון שלה היה בלימת ההסתננות, והשלב הזה הסתיים בהצלחה. באותה נחישות אנחנו נמשיך גם לשלבים הבאים - אכלוס מתקן 'חולות'. מי שלא יתייצב ויפר את החוק - יישלח לכלא. נמשיך להגביר את האכיפה על המעסיקים של מי שנאסר להעסיק אותם ונגביר את האכיפה על איסור שליחת הכספים למדינות שלהם עד שנגיע למצב שבו המסתננים ייצאו מכאן מרצון", אומר בן עמי.

"זה לא יהיה 'זבנג וגמרנו'", אמר בן עמי, "אבל אנחנו רואים היטב את המגמה של העלייה בעזיבה מרצון בשנה האחרונה ובעיקר מאז שאושר לפתוח את מתקן 'חולות'. ההפגנות הגדולות שראינו ביומיים האחרונים התרחשו כי אותם מסתננים וארגוני סיוע נמצאים במצוקה כי הם מבינים שהממשלה לא הולכת לעצור והיא הרבה יותר נחושה מבעבר, כך שמי שקיווה שהממשלה תרים ידיים, שיסתכל היטב על הפתרונות שהממשלה קיבלה ומיישמת".

על הטענה שלפיה מתקן השהייה "חולות" יכול לאכלס כרגע 1,000 בני אדם בלבד, ובתקופה הקרובה צפוי להיות מוכן עבור 2,000 נוספים בלבד, אמר בן עמי: "מלכתחילה הממשלה לא אמרה שהולכים לבנות עיר ל-50 אלף איש. הרעיון הוא שהמתקן, לצד כלים נוספים, יביאו לגידול ביציאה מרצון. זה כבר קורה וזה עוד יגבר. זה מתקן הומניטרי בתנאים טובים שמאפשר להם לחיות במקום הולם עד שיוחלט מה קורה איתם, ולנו זה מאפשר לאכוף את איסור ההעסקה.

"מאחר שהנחת העבודה שלנו היא שמרביתם, כפי שכמעט כולם אמרו בראיונות הראשונים שלהם בארץ, באו לעבוד, זה יקרה יותר מהר ממה שחושבים. אם נפעל על פי כל המהלכים האלו והמגמה של העזיבה מרצון תימשך, בתוך כמה חודשים תהיה הפחתה משמעותית של אלפי מסתננים במרכזי הערים".
"ההפגנות לא יעזרו"

אחת הטענות המרכזיות של מבקשי המקלט היא שרשות ההגירה כלל לא בודקת את בקשות המקלט שלהם, טענה שקיבלה גיבוי גם בביקורת שהשמיעה בנושא נציגת נציבות האו"ם לפליטים בישראל בימים האחרונים כלפי הממשלה.

"זה פשוט לא נכון", אמר מנכ"ל רשות ההגירה. "מאז 2009 בדקנו למעלה מ-10,000 בקשות , ורק 32 מהם נמצאו זכאים למעמד פליט וקיבלו אותו. כיום אנחנו בודקים כ-3,500 בקשות , מתוכן 1,800 של אריתריאים וסודנים (השוהים בכלא סהרונים). הכפלנו את יחידת הבודקים, יש פיקוח של נציבות האו"ם, יש ועדה שבראשה עומד עו"ד חיצוני, אבל צריך לזכור שמרבית האריתריאים והסודנים לא הגישו בכלל בקשה למקלט. גם אם הם תחת הגנה קבוצתית, האם מי שנמלט על חייו לא יעשה הכל כדי להגיש בקשה בכל מקרה?".

בן עמי, ושר הפנים גדעון סער הממונה עליו, מקבלים גיבוי מלא מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהמשיך אתמול לנקוט קו נוקשה נגד מחאת מבקשי המקלט. "אני מבקש להבהיר שלא יעזרו שום הפגנות ושביתות", אמר אתמול נתניהו במהלך ישיבת סיעת הליכוד. "כפי שהצלחנו לבלום לחלוטין את ההסתננות הבלתי חוקית לגבולותינו, כך אנו נחושים להוציא מכאן את אלו שהצליחו להיכנס פנימה לפני שסגרנו את הגבול".

נתניהו גם הציג את עמדתו בסוגיית מעמדם של מבקשי המקלט. "אני מבקש להבהיר שלא מדובר בפליטים שבהם אנו מטפלים לפי האמנות הבינלאומיות", הוא אמר. "מדובר במסתנני עבודה בלתי חוקיים, ואנו נמצה עמם את הדין עד תום. ב-2013 הוצאנו מכאן 2,600 מסתננים שזה פי שישה יותר ממה שהוצאנו בשנה שלפניה. בשנה הזו נוציא יותר - זוהי המחויבות שלנו ואנו פועלים לפיה".

"יש יד מכוונת"

"יצאנו לרחוב כדי שהישראלים ישאלו את הממשלה שלהם מה בדיוק היא עושה עם כל האנשים האלה שבאו לבקש מקלט ונשלחים לכלא. יצאנו כדי שיתחילו להבין שאנחנו באמת פליטים", אומר דאוויט (27), מבקש מקלט מאריתריאה ומראשי מחאת האריתריאים והסודנים. "הם לוחצים עלינו שנחתום לצאת מרצון, אבל אנחנו לא נוכל לחזור לאריתריאה עד שלא ישתנה שם השלטון של הדיקטטור. אנחנו נמשיך להפגין ולמחות עד שיתייחסו אלינו כבני אדם, כי המקום שלנו לא בכלא ולא במתקן באמצע המדבר".

גורם בכיר באחד מארגוני הסיוע התייחס אתמול לדבריו של בן עמי ואמר: "ברור לנו שיש יד מכוונת ללחוץ על מבקשי המקלט 'לצאת מרצון' כשהאפשרות השנייה היא כלא, אבל העובדה היא שכמות מאוד קטנה חזרה עד היום לאריתריאה". בנושא בקשות המקלט אמר הגורם: "יש בקשות מקלט שהליך הבדיקה שלהן נמשך חודשים ארוכים ולעתים כשנה. אין בכלל ספק שזו לא הדרך שבה אמנת הפליטים שישראל חתומה עליה מנחה כיצד יש לנהוג בבקשות האלו".

היום יערכו נציגי המחאה מסיבת עיתונאים שבה יציגו את המשך מהלכי המחאה המתוכננים.

בהכנת הידיעה השתתף זאב קם

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...