דחלאן מנסה לאיים על שלטונו של אבו מאזן

ממקום מושבו בקטאר מקים דחלאן, שהודח בעבר על ידי ראש הרשות, כוח מזוין בשטחי יו"ש הפועל נגד מנגנוני הביטחון הפלסטינים

אסף גבור | 7/1/2014 8:57 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
כוח 101 של הביטחון הלאומי הפלסטיני שסיים לאחרונה מבצע לאיסוף נשק בג'נין, עבר לתחנה השנייה במחנה הפליטים בלאטה בשכם - ונתקל שם בהתנגדות מפתיעה. לדברי אמג'ד, תושב המקום, את פניהם של לוחמי הכוח קיבלו 25 גברים חמושים שפתחו לעברם באש. אנשיו של אבו מאזן הגיבו בירי של גז מדמיע. החמושים שירו לעבר אנשי כוחות הביטחון הפלסטיניים היו על פי אמג'ד אנשיו של מוחמד דחלאן, יריבו הוותיק של יו"ר הרשות אבו מאזן.

עוד ב-nrg חדשות:
קרי להרצוג: הסכם מסגרת עד סוף מרס, או שארה"ב תוריד פרופיל
רשות ההגירה: בתוך חודשים אלפי מסתננים יעזבו
על כל גזען שונא שחורים, יש גזען אנטי ציוני
 
מוחמד דחלאן. מארגן לתומכיו משכורת
מוחמד דחלאן. מארגן לתומכיו משכורת צילום: AFP

אבו מאזן עצמו נמצא כעת בתקופת שיא של חייו. שחרור האסירים בעקבות המו"מ מול ישראל, החלשות חמאס בעקבות חילופי השלטון במצרים, והעדר יורש מסתמן, מייצבים את מעמדו של המנהיג הפלסטיני בן ה-79. אחד ממינויו החשובים הוא האלוף מאג'ד פרג' ראש מנגנון המודיעין הכללי שפועל לחיזוק הביטחון הפנים-פלסטיני. מול אלה הפעיל דחלאן עשרות חמושים באירוע במחנה הפליטים בשכם.

"הנערים האלה מתגאים בעובדה שהם מזוהים עם דחלאן, מקבלים ממנו 2,000 שקל בחודש, קונים נשקים ומסתובבים איתם בתוך המחנה", מוסיף אמג' ד. "אין להם מושג בפוליטיקה או בתנועות שחרור לאומיות. דחלאן מנצל אותם כדי לנסות להוכיח שיש לו כוח נגד אבו מאזן. המצב כלכלי קשה, וברגע שמישהו משלם כסף בתמורה לתמיכה, אנשים הולכים אחריו. דחלאן מקווה שמתי שהוא יצטרך אותם, הם יהיו לצידו, אבל לא בטוח שזה מה שיקרה".

דחלאן מי שהיה מבכירי הפוליטיקה הפלסטינית והאחראי על רצועת עזה, הואשם באחריות לנפילתה בידי חמאס. בהמשך פעל להדחתו של אבו מאזן, אך הודח בעצמו מחברות בפת"ח. מאז, הוא מנסה לייצר כיסי התנגדות פנימיים בתוך הפת"ח ליו"ר הרשות.

כזכור, מונה אבו מאזן לתפקיד לאחר שכיהן כמזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף ושימש כסגנו של יאסר ערפאת. שאלת יורשו לא נדונה עדיין, אבל העובדה שאין לו סגן פעיל מעוררת אצל רבים בחברה הפלסטינית חשש מפני ואקום אפשרי אליו ייכנסו גורמים בעיתיים. לפיכך, מורכבת השכבה השלטונית הפלסטינית העתידית מדמויות מוכרות יותר ופחות, שהבולט בהם הוא ג'יבריל רג' וב, ראש הביטחון המסכל בגדה לשעבר המכהן כיום כיו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית. ברשות טוענים שהוא בונה בשקט כוח עתידי, אולם מקורביו של מכחישים כי יש לו כוונות פוליטיות עתידיות כלשהן.

דמות מעניינת נוספת הוא ג'מאל אבו אלרוב. לקראת אחת הפגישות של ג'יבריל רג' וב עם השגריר הסיני, המתין לו אבו אלרוב במקום הפגישה במלון גראנד פארק - והלם בפניו. רג'וב לא הגיב, ושומריו הרחיקו את אבו אלרוב מהמקום. זמן קצר לאחר מכן הורה אבו מאזן לפטר אותו מחברותו בוועד המרכזי של הפת"ח. בתגובה, הקים אבו אלרוב, שמכונה "היטלר" בשל כישוריו וכוחו הצבאי בג'נין, כוח התנגדות משמעותי נגד אנשי כוחות הביטחון שפעלו במחנה הפליטים קבטיה בעיר.
 
הם גם הצהירו כי לא יאפשרו שום פעילות של תנועת הפת"ח בג'נין. שתי דמויות נוספות שממוקמות בעמדות של כוח ברשות הן ד"ר מוחמד שתיה, מחברי צוות המו"מ מול ישראל, ויאסר עבד רבו, מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, תפקיד שכאמור אבו מאזן עשה לפני בחירתו ליו"ר הרשות.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...