המחאה נמשכת: מבקשי המקלט הגיעו לירושלים

אלפי סודנים ואריתראים יצאו בהסעות מתל אביב לירושלים כדי להפגין מול הכנסת בדרישה לשנות את המדיניות כלפיהם. בתוך כך, ח"כ מירי רגב דרשה מיו"ר הכנסת למנוע את כניסת מנהיגי המסתננים למשכן, "פסטיבל השמצה מתוזמר"

יעל פרידסון, אריק בנדר ויובל גורן | 8/1/2014 10:47 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
גל המחאה מתרחב לירושלים: אלפי סודנים ואריתראים מפגינים מול הכנסת (ד') בדרישה מהממשלה להכיר בהם כפליטים.
מבקשים זכויות. הפגנה של מבקשי המקלט מול הכנסת
מבקשים זכויות. הפגנה של מבקשי המקלט מול הכנסת צלם: אדי ישראל
המפגינים מחזיקים שלטים שכתוב עליהם "פליטים ולא מסתננים", "שביתת רעב" ו"אנחנו לא פושעים".

אחד הנואמים אמר כי "הסדרנים הם לא המשטרה הישראלית, זוהי משטרה שלנו. הם אחים שלנו ופליטים באותו מצב כמונו. תנו להם כבוד. אם הם אומרים משהו הקשיבו ותאמרו סליחה".

אחד המפגינים, ואלילדין סולימאן בן 30 מסודן, והגיע דרך סיני ב-2012 ושהה 20 יום בכלא סהרונים ומשם הגיע לתל אביב. סולימאן עובד כמנקה בקניון רמת אביב ופעיל בקבוצה "אחד שחור חזק" וטען כי "היום אנחנו רוצים להראות לממשלה הישראלית ולעולם שאנחנו פליטים, יש לנו קייס. באנו לישראל כפליטים ומתייחסים אלינו כאל כוח אדם זול ומחוקקים חוקים גזעניים בלי לתת לנו זכויות.

"אנחנו אומרים לממשלת ישראל אם אתם רוצים לקבל אותנו כפליטים ולתת לנו זכויות שמגיעות לנו, בבקשה, אבל אם לא תעבירו אותנו לסוכנויות הפליטים של האו"ם ושהם יטפלו בנו. יש לנו אישור מהמשטרה להפגין ואנחנו מכבדים את החוק. אנחנו נאבקים לקבל את הזכויות שלנו בדרכי שלום".

אוטובוסים ועליהם מבקשי מקלט יצאו הבוקר מגינת לוינסקי לכיוון ירושלים. עם הגעת האוטובוסים לירושלים נהגיהם יסובו על עקבותיהם ויחזרו לתל אביב לקחת את אלו ממבקשי המקלט שנותרו מאחור, כך שבהפגנה צפויים להשתתף למעלה מ-7,000 בני אדם, לצד נוספים שיגיעו באמצעי תחבורה נוספים.
 
צילום: אדי ישראל
מבקשי המקלט מתקבצים להפגנה מחוץ לכנסת צילום: אדי ישראל
צילום: אדי ישראל
''בני אדם''. מבקשי המקלט בגן הוורדים צילום: אדי ישראל
צילום: אריק סולטן
הגיעו לכנסת. המסתננים עולים לאוטובוסים צילום: אריק סולטן

בתוך כך, ח"כ מירי רגב פנתה ליו"ר הכנסת למנוע כניסת מסתננים לכנסת. רגב שלחה ליו"ר מכתב חריף ואף דיברה עם לשכתו ומחתה על כוונת הח"כים דב חנין ומיכל רוזין לארח בכנסת בשעה 13:00 עשרות מסתננים במשכן הכנסת. לדבריה ״עושים ללעג ולקלס את שלטון החוק.. דרשתי למנוע את כניסתם למשכן ואת פסטיבל השמצה המתוזמר של המסתננים והארגונים המממנים אותם״.

הח"כים רוזין, חנין, מיכאלי וסלומון פנו ליו״ר הכנסת בקריאה לאפשר לנציגי מחאת מבקשי המקלט להיכנס לכנסת - למרות ניסיונות ח״כ רגב לטרפד את השתתפותם במפגש ההידברות.
ח״כ מיכל רוזין, ממארגני מפגש ההידברות מסרה כי ״אני לא רואה שום סיבה למנוע משמונה בני אדם להיפגש עם חברי כנסת. באיזה נימוק? ממה מפחדים? לשמוע עמדה? שוב מנסה הממשלה להשתיק את קולות האופוזיציה והמחאה. זה צעד מביך ומביש עבור הכנסת, ואני קוראת ליו״ר הכנסת שלא להגביל את פעילותם הפוליטית של חברי הכנסת, גם משמאל״.

מוקדם יותר הבוקר נודע כי מנהיגי מחאת המסתננים יוזמנו למפגש בתוך משכן הכנסת עם קבוצה של חברי כנסת שאורגן על ידי הח"כים דב חנין (חד"ש) ומיכל רוזין (מרצ).

"מבקשי המקלט קראו אתמול לראש המשלה להיפגש איתם ולשמוע אותם. ממשלה שלמה עם המדיניות שלה הייתה נענית לבקשה אך כיוון שזה לא המצב הרמנו את הכפפה וקראנו לחברי הכנסת להגיע למפגש הידברות עם נציגי מחאת מבקשי המקלט לשמוע את המצוקות שלהם, לשאול ולקבל תשובות", אמרה ח"כ רוזין, יו"ר הועדה לענייני עובדים זרים. "הם בני אדם והגיע הזמן שגם ממשלת ישראל תתייחס אליהם ככאלה", הוסיפה.

מי שהתגייס לסייע למבקשי המקלט במאבקם הוא יואל מרשק, מרכז אגף המשימות בתנועה הקיבוצית, שהבוקר הגיע לגינת לוינסקי בכדי לסייע בלוגיסטיקה ובתפעול מערך ההסעות לירושלים.

מרשק, שלקח חלק ביוזמת קיבוץ נחשון לארח את מבקשי המקלט שיצאו בצעדה ממתקן חולות לפני כשלושה שבועות ללילה בקיבוץ בדרכם להפגנה שהתקיימה בירושלים אף התנדב לספק למארגני ההפגנה את מערכת ההגברה ואף פועל לסייע להם מול הרשויות.

"הם מארגנים הכל, אני רק מסייע להם במה שצריך", אמר הבוקר ל-nrg מעריב. "הרי מדובר באבסורד, יש כאן 50 אלף איש, מה ישימו את כולם בבתי הכלא? מצד אחד לא מגדירים מי מסתנן מי פליט ומי מבקש מקלט, ורוצים לפתור את הבעיה שישלחו את כולם לכלא? זה אבסורד. אני גם נמצא בקשר עם מעסיקים, מלונאים, חקלאים, יש היום 30 אלף איש שחסרים בשוק העבודה בגלל השביתה הזו, אז תתנו להם לעבוד, תנו להם לחיות בכבוד ובנתיים תפעלו למצוא מדינה שאין בה רצח עם או דיקטטור כדי שיוכלו לעבור אליה, אבל אל תפתרו בעיות של אנשים עם כלא".

במקביל, בעת שאלפי מסתננים יפגינו מחוץ לכנסת תדון המליאה בהצעת חוק של ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) לעיגון אמנת הפליט בחקיקה ראשית. הממשלה מתנגדת להצעה שתובא בקריאה טרומית. ח"כ הורוביץ אמר לקראת ההצבעה הצפויה כי "זאת ממשלה שבוחרת פעם אחר פעם שלא לבחור. במקום לקבוע מדיניות ברורה ימשיכו מבקשי המקלט לצעוק FREEDOM ברחובות ומי שהכי נפגע הם תושבי השכונות. זה מצב מסוכן שעלול להידרדר".

לדבריו עיגון האמנה בחוק הישראלי יכול היה להוביל להגדרה מסודרת של מעמד הפליט בישראל בכך שהיה מחייב את המדינה לברר את זהות המהגרים. הדבר יחייב מתן הגנה מתאימה לפליטים אך גם יאפשר התמודדות מתאימה עם מהגרי העבודה שאינם פליטים.

שר הפנים לשעבר, ח"כ אלי ישי, מסר בתגובה להפגנת מבקשי המקלט כי " יש תשובה אחת אותה צריך להשיב למסתננים המפגינים מחוץ לכנסת: אני קורא לרה"מ, לשר הפנים ולשר לביטחון הפנים לנצל התאספותם בגן הוורדים בירושלים, כמו גם מכל מקום אחר, ולהעלותם כולם על אוטובוסים לעבר מתקני השהייה.

"מדינת ישראל חייבת להפגין מוטיבציה בלתי ניתנת לערעור אל מול הסכנה שבהפיכתה למדינת 'כל מסתנניה' ואין פתרון אחר זולת הכנסת המסתננים כולם, עד האחרון שבהם אל מתקני השהייה, לקיחת אישורי העבודה, והעלאתם על מטוסים בדרכם למדינתם או למדינה שלישית. כל פתרון אחר, הינו זריית חול בעיני הציבור, העמקת הבעיה ושליחת מסר כי ישראל מסירה את זהותה היהודית ופתוחה להצעות לזהויות חדשות".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...