מקורבי בנט: אם יאושר הסכם הכולל את קווי 67' - נפרוש

על רקע ההתקדמות בתהליך המדיני מאיימים בבית היהודי כי יעזבו את הקואליציה כבר עם אישור טיוטת הסכם ראשונית. גורם בכיר בליכוד: בנט מנסה למנוע את הבאת ההסכם לממשלה וכך לעקוף את האולטימטום של עצמו

זאב קם ואלי ברדנשטיין | 9/1/2014 7:28 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אחרי נאום הצבת הקווים האדומים מגיע תורו של האיום הקואליציוני. בסביבתו הקרובה של יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט הבהירו אמש (ד') כי אם ראש הממשלה יחליט על אימוץ הסכם המסגרת האמריקאי ויביא אותו לאישור הממשלה, לא תישאר למפלגתו של בנט ברירה והיא תפרוש מהממשלה. לדברי אותם גורמים, בנט הבהיר את הדברים גם לנתניהו.

משנתו המדינית של בנט:
> בנט: "גבול בכביש 6 פירושו טילים על כביש 4"
> בראיון ל-CNN: "עם לא יכול להיות כובש בארצו"
> יו"ר הבית היהודי: "רעיון שתי המדינות חלף מהעולם"

"אנחנו יודעים היטב שנתניהו ינסה להיפטר מבנט בהזדמנות הראשונה שתיקרה בדרכו", הסבירו הגורמים בסביבתו של יו"ר הבית היהודי.
לא יחכה שיסלקו אותו. נפתלי בנט
לא יחכה שיסלקו אותו. נפתלי בנט צילום: ראובן קסטרו
"לא ניתן לו את התענוג הזה. נפרוש ביוזמתנו, עוד הרבה קודם, מתוך החלטה שלנו, ולא לאחר שראש הממשלה ימשוך אותנו לאורך זמן באף".

מבחינת הבית היהודי, הדרך היחידה למנוע פרישה של המפלגה היא אם הממשלה לא תאמץ את המסמך האמריקאי, או אם לא יוזכרו באותו מסמך גבולות '67.

במקביל מתברר כי גם חברי כנסת רבים בליכוד עודכנו על ידי חבריהם מהבית היהודי בנוגע לתוכניות הפוליטיות הקרובות של המפלגה. "חברי כנסת מהבית היהודי שמדברים איתי בתקופה האחרונה הבהירו לי שזה רק עניין של זמן עד שהם פורשים מהקואליציה", סיפר אמש ח"כ בליכוד.

ח"כ אחר בליכוד אמר אתמול כי מבחינת הבית היהודי מדובר כבר כמעט בעובדה מוגמרת. "הם יודעים טוב מאוד שיוגש מסמך אמריקאי, והם גם מבינים שהמילים גבולות '67 יהיו שם", הוא הסביר. "הם גם הבהירו לי שזה בכלל לא משנה אם על המסמך יופיעו הערות או הסתייגויות ישראליות. מבחינתם זה כבר לא יעזור. הם יהיו בחוץ אם המילים קווי '67 יופיעו במסמך".

חברי כנסת מהבית היהודי אישרו את הדברים. "אפשר בהחלט להגיד שאם הממשלה תאמץ את המסמך הזה, לא נוכל להישאר בה לאחר מכן", הודה אמש ח"כ בבית היהודי.

למרות זאת, גורמים בליכוד טוענים כי בנט וסיעתו לא מתכוונים לפרוש מהקואליציה אם יושג הסכם מסגרת. בישיבת שרי הליכוד שהתקיימה ביום ראשון לפני ישיבת הממשלה התייחס נתניהו לאפשרויות השונות של אישור ההסכם. "יש שרים שרוצים שההסכם יובא לאישור הממשלה ויש שרים שלא", הוא אמר.

גורם פוליטי בכיר בליכוד אמר ל-nrg מעריב שבנט לא מעוניין שהסכם המסגרת יובא להצבעה בממשלה. לפי הגורם, בנט סבור שאם ההסכם יובא לאישור הממשלה, הוא ושרי סיעתו יהיו חייבים להתנגד ולקיים את מה שהתחייבו לו פומבית. ולכן בנט מעדיף לעקוף את המלכוד הזה.

עם זאת, גורמים בבית היהודי הדגישו שנתניהו עדיין לא החל במשא ומתן עם סיעות הקואליציה, אם יאושר הסכם המסגרת. "בשלב הזה אין שום הסכם שבגינו צריך להצביע או לפרוש", אמר גורם בכנסת.
כפי הנראה, נייר העמדה לא יהיה בעל אופי משפטי. הצדדים לא יידרשו לחתום עליו וככל הנראה אף לא יינתן לו פומבי.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...