80% מהציבור לא מאמינים שהמו"מ יביא שלום

עייפים ומאוכזבים: רק תשעה אחוזים מהישראלים חושבים שהשיחות בין ישראל לפלסטינים יסתיימו עם הישג היסטורי. סקר "מאגר מוחות" חושף ציבור שאינו מאמין בשליחים האמריקאים, לא מוכן לוותר על נוכחות צה"ל בבקעת הירדן ונותר ספקן לגבי המו"מ

שלום ירושלמי | 10/1/2014 0:07 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
סקר "מאגר מוחות" של "nrg מעריב" חושף כי 80% מהציבור אינו מאמין שהמו"מ יוביל לחתימה על הסכם שלום, לעומת 9% שדווקא כן בוטחים בו. 73% לא מוכנים לוותר על נוכחות צה"ל בבקעת הירדן כחלק מההסכם, לעומת 20% שכן מוכנים. 34% מהציבור השיבו כי יתנגדו להסכם שיתבסס על השארת גושי ההתיישבות ביו"ש, חילופי שטחים, הכרה בישראל כמדינה יהודית ונסיגה הדרגתית מהבקעה; 34% השיבו שיתמכו.
 
צילום: איי.פי
עריקאת וקרי במהלך השיחות צילום: איי.פי

מזכיר המדינה ג'ון קרי לא נמצא בסוף השבוע הזה בישראל, לשם שינוי, אבל סביר שתוצאות הסקר של מאגר מוחות יגיעו אליו ולא יוסיפו למצב הרוח בממשל. 80 אחוז מהציבור, כמעט רוב דיקטטורי, לא מאמינים בקרי וביוזמה שלו ובטוחים שהוא לא יביאו שלום. הציבור כנראה עייף, מאוכזב וספקן אחרי שראה עשרות שליחים ומתווכים אמריקאים שהסתובבו כאן לאורך השנים והעלו חרס, פלוס הצעות מרחיקות לכת שהגישו שני ראשי ממשלה לפלסטינים, אבל גם מהן לא יצא דבר.

 

פרט מעניין: שר האוצר יאיר לפיד מדרבן את כולם להמשיך במשא ומתן, שולח איומים מוסווים על עתיד הקואליציה, מספר שקורים "דברים גדולים" ומודיע ש"זה רציני", אבל הבוחרים שלו לא מתרשמים מהדברים. 87 אחוזים ממצביעי "יש עתיד" לא מאמינים כי היוזמה של קרי תביא לחתימה על הסכם שלום. האם זה אומר משהו על האמון בשר האוצר לפיד? 

רוב הציבור, שוב במספרים אבסולוטיים (73 אחוז), לא מוכן לוותר על נוכחות צה"ל בבקעת הירדן. נוכחות צבאית ישראלית על נהר הירדן היא נושא ביטחוני שאמור להיות קל לפתרון, יחסית לסוגיות הליבה האחרות. האמריקאים מגייסים צבא שלם כדי לפייס את דעתה של ישראל ולבנות לה תוכנית ביטחון ראויה בבקעה. הפלסטינים מצדם לא מוכנים לשמוע על צבא ישראלי במדינה הפלסטינית, אם תקום. רוב הציבור תומך בעניין הזה בראש הממשלה נתניהו, שלא מוכן לנוכחות צבאית זרה, אבל זה רק מלמד באיזה שלב מקדמי נמצא המו"מ, וכמה קשיים צפויים בהמשך.

נתון מעניין: רוב של חברי מפלגת העבודה (55 אחוז) מוכנים לוותר על נוכחות צה"ל בבקעה. כנראה שזרמו הרבה מים בנהר מאז תוכנית אלון, שחייבה בכל מחיר את השארת הבקעה בידינו

 

53 אחוז מהציבור מתנגדים להסכם שלום שיתבסס על השארת גושי ההתיישבות ביהודה ושומרון, חילופי היישובים הערבים במשולש בשטחים ביהודה ושומרון, הכרה בישראל כמדינה יהודית ונסיגה הדרגתית מבקעת הירדן. זהו נתון מדכא. ישראל לא תקבל הסכם טוב יותר ממה שמעוגן בשאלה הזו. הבחירה של הציבור הישראלי מלמדת גם מה עלול לעלות בגורלו של משאל העם, אם וכאשר נגיע להסכם שיכלול בוודאי את גבולות 1967, חלוקת ירושלים וסוג של פתרון לבעיית השיבה. לא מעודד.הפרט המעניין כאן הוא דווקא ההצבעה של בוחרי הבית היהודי, שנחלקים בדעתם חצי-חצי סביב הסכם השלום המוצע, ונראים מתונים הרבה יותר מהחרדים, למשל, שמתנגדים בהמוניהם לכל פתרון. 48 אחוז מבוחרי הבית היהודי שהשתתפו בסקר יתנגדו להסכם כזה ואילו 46 אחוז אמרו שיתמכו בו. מה ההסבר? אולי העברת הערבים מהמשולש למדינה הפלסטינית קוסמת במיוחד למצביעים הללו, שרוצים כאן בית יהודי.

על הסקר
הסקר, שנעשה על ידי "מאגר מוחות" נערך בשיטה של סקר טלפוני בתאריכים 8-9.1.2014 בקרב מדגם הסתברותי ואקראי של 507 משיבים המהווה מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל (גילאי 18 ויותר). טעות הדגימה ביחס לאומדנים השונים היא 4.5 אחוז. מכלל המשיבים 86 אחוז מהמגזר היהודי ו-14 אחוז מהמגזר הערבי.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים