המרוץ לבית הנשיא - אם שלום ירוץ שרנסקי יוותר

בינתיים בליכוד יוזמים: חוק צינון לסילבן שלום ליום שאחרי הנשיאות. המטרה: למנוע ממנו התמודדות עתידית על ראשות המפלגה

זאב קם | 10/1/2014 7:36 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
1.

ביום רביעי בצהריים ניתן היה לצפות במליאת הכנסת בתמונה מסקרנת ולא שגרתית. השר סילבן שלום שוחח במשך דקות ארוכות עם יו"ר העבודה הטרי, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, ועם זו שהרצוג החליף, ח"כ שלי יחימוביץ'. השלושה משכו את תשומת לבם של לא מעט חברי כנסת שתהו לפשר ההתייעצות המוזרה. ח"כים שהתקרבו לאזור השיחה הופתעו לשמוע את השלושה דנים באפשרות מועמדותו של שלום לתפקיד נשיא המדינה. חברי הכנסת הסקרנים, שהיטו אוזן לשיחה, סיפרו כי שמעו את שלום חושף את התלבטויותיו בנושא.

מתלבט. סילבן שלום
מתלבט. סילבן שלום רענן כהן
"כשמדברים איתו על הנשיאות, הוא נראה פחות בטוח בעצמו בהשוואה לשבועות האחרונים", סיפר ח"כ ששוחח עם שלום לאחרונה. "הוא לא בטוח שיקבל את תמיכת נתניהו, וזה גורם לו להתלבט לא מעט".

סיפור הנשיאות מבחינת שלום נמצא על השולחן, למרות הכחשותיו. הנה רשימה חלקית של חברי כנסת איתם התייעץ: יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין היה אולי ראשון הח"כים איתם שוחח שלום בנושא, כבר לפני כמה שבועות. כאמור חברי הכנסת הרצוג ויחימוביץ'. ולפחות שניים מחבריו לליכוד, זאב אלקין וגילה גמליאל, הוכנסו בסוד העניינים. וכך גם חברו, אלי ישי מש"ס.

להתלבטות ניתן להכניס רכיב נוסף ומשמעותי ביותר. באחרונה החלו שרים בכירים בליכוד לגלגל רעיון: במידה ושלום ירוץ וייבחר לנשיא, נמצאה מבחינתם הדרך למנוע לאחר מכן את חזרתו למערכת הפוליטית, ולהתמודדות על ראשות הליכוד והממשלה.

הרעיון שעלה בזמנו במפלגה במהלך כהונת הנשיא לשעבר משה קצב - חוק צינון לנשיא המדינה, שיקבע כי נשיא לא יוכל לחזור באופן מיידי למערכת הפוליטית אלא רק לאחר תקופת צינון של כמה שנים. כך ינטרלו אותם שרים בליכוד מתמודד פוטנציאלי לראשות המפלגה.

במקביל, שני אישים אחרים שהוזכרו לאחרונה כמועמדים לנשיאות, נתן שרנסקי ודליה איציק, עדכנו את מקורביהם כי החליטו לחכות להחלטת שלום. למעשה הם משהים את הפעילות בנושא. אם שלום יחליט להתמודד, הם מוותרים על הרעיון. אם יחליט שלא, הם יחזרו לשקול ברצינות לשוב למרוץ.

לאחרונה נוצר קשר בין מקורבי השר שלום ובין מקורבי השר ליברמן. "בדיקה ראשונית כדי לראות לאן נושבת הרוח אצל איווט", הגדירו זאת בכירים בישראל ביתנו.
2.

שתי סיעות הבית היהודי - שמונת חברי הבית היהודי וארבעת חברי האיחוד הלאומי - נחשבים באופן רשמי חלק מסיעה אחת. בפועל, מתנהלות שתי סיעות נפרדות במקביל. למרות שחברי הכנסת של האיחוד הלאומי לוקחים חלק בישיבות הסיעה של הבית היהודי, הם גם מקיימים באופן קבוע ישיבות סיעה נפרדות.

פעילי המפלגות גם כן נחלקים לשניים. כאשר השר אורי אריאל מסייר בשטח, הוא לא מזמין אליו את אנשי הבית היהודי ששייכים לאותו יישוב. לאלה של האיחוד הלאומי הוא דווקא כן קורא.
 
לאחרונה ערך הבית היהודי מפגש לפורום 120 הנציגים המוניציפאליים של המפלגה. שמונת חברי הבית היהודי היו שם, ונחשו מי לא הגיעו. ראו באיחוד הלאומי את הכנס של חבריהם, ומיהרו לארגן אחד כזה משלהם, בלי חברי הבית היהודי כמובן. והנה מקרה ממש מהשבוע האחרון, מנאומו המדיני של נפתלי בנט במכון למחקרי ביטחון לאומי. שוב, חברי הכנסת של הבית היהודי נכחו באולם. ארבעת חברי האיחוד הלאומי ממש לא. "זה נראה כאילו כל צד מכין את עצמו לבחירות כשהוא רץ לבד", תיאר השבוע גורם במפלגה.

3.


יעלוןבמהלך ימי המו"מ המדיני עם הפלסטינים, הטרידה את מנוחתו של שר הביטחון משה יעלון סוגיה נוספת: שאלת ההכרה בשליחי חב"ד כחלק ממערך השירות האזרחי של חוק גיוס החרדים החדש. בשבוע שעבר אישרה הוועדה שמכינה את החוק את סעיף ההכרה בשליחי חב"ד (שיזם ח"כ אלעזר שטרן). מיד לאחר האישור הגיש ח"כ עפר שלח (יש עתיד) בקשה להצבעה חוזרת (רוויזיה).

משה יעלון בכנס של מכון ז'בוטינסקי
משה יעלון בכנס של מכון ז'בוטינסקי  צילום: ראובן קסטרו
 
בשבוע שחלף מאז אישור הסעיף הפעיל שר הביטחון מכבש לחצים על שניים מחברי הוועדה במטרה לשנות את הצבעתם. השניים הם צחי הנגבי (ליכוד) ודודו רותם (ישראל ביתנו).

בהצבעה החוזרת שנערכה השבוע, אכן שינה הנגבי את הצבעתו. רותם, לעומתו, שלא רצה להצביע נגד בקשת יעלון, אך גם לא להיענות לה, ביקש מחברו לסיעה, ח"כ רוברט אילטוב, שיעשה זאת במקומו. זה גם הקול שהיה חסר כדי לבטל את הסעיף, וכך הוא אושר מחדש.

מאמציו של משרד הביטחון לבטל את הסעיף לא תמו. הניסיון הבא (והאחרון) יהיה באמצעות הסתייגות נוספת שתוגש נגד הסעיף, הפעם במסגרת ההצבעה על החוק כולו, כשיגיע למליאת הכנסת.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...