שגרירים ישראלים מזהירים: "האיחוד האירופי יוצר אווירה שמעודדת חרמות על ישראל"

במהלך כנס שגרירים של משרד החוץ, התריעו המשתתפים כי הסנקציות של אירופה על התנחלויות עלולות לזלוג לתוך הקו הירוק תוך כשנה. שגריר ישראל לשעבר באיחוד: "אירופה נותנת לגיטימציה לגופים לא ממשלתיים להחרים שיתוף פעולה עם ישראל"

אלי ברדנשטיין | 14/1/2014 7:54 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
האיחוד האירופי מבקש לפתות את ישראל באמצעות הענקת מעמד מיוחד אם זו תעשה שלום עם הפלסטינים. אלא שבירושלים לא מתרשמים ממה שמכונה "הצעה ריקה מתוכן". בכירים באיחוד אף אישרו בשיחות שקיימו עם עמיתיהם הישראלים שאין להם מושג בשלב זה מה בדיוק להציע לישראל. מאידך, קובעים במשרד החוץ ש"הנזק שאירופה יכולה לגרום לישראל, גדול מהתועלת שהיא יכולה להביא". וזה , טוענים במשרד החוץ, "צריך להפחיד אותנו".

-מה ידעו בארה"ב על יחסי הרב פינטו וקצין המשטרה
-"מדינות ערב לא יכירו לעולם במדינה יהודית"

הדברים הללו עולים מדיון סגור שהתקיים לאחרונה באגף אירופה של משרד החוץ, בהשתתפות כל שגרירי ישראל במדינות האיחוד, שנערך במסגרת כנס השגרירים השנתי.

פקידים בכירים בירושלים ציינו שהמדיניות שהאיחוד האירופי מיישם באשר להחרמת שיתוף הפעולה עם ההתנחלויות, וצעדים נוספים שכרגע מוקפאים (סימון מוצרים מההתנחלויות, רשימה שחורה של תושבי התנחלויות שיידרשו להוציא ויזה, הודעת אזהרה של בירות האיחוד מפני שיתוף פעולה עם עסקים בהתנחלויות) - עלולים להתרחב לתוך הקו הירוק בתוך שנה עד שנתיים. רק השבוע התפרסמה החלטה של קרן הפנסיה הגדולה בהולנד להפסיק את שיתוף הפעולה עם הבנקים הישראלים בשל פעילותם בשטחים. בנוסף, המדיניות האירופית מהווה דוגמה למדינות נוספות מחוץ לאירופה שעשויות לנהוג באופן דומה. יפן היא דוגמה בולטת, אך לא יחידה.

"האיחוד האירופי יוצר אווירה והלכי רוח שמעודדים חרמות מלאים על ישראל שבתוך הקו הירוק שיהפכו את ישראל למדינה מצורעת", אומר פקיד בכיר בירושלים. שגריר ישראל לשעבר לאיחוד האירופי, הד"ר עודד ערן, שהשתתף בדיון, מתח ביקורת על האיחוד וטען שהמהלך שאוסר על מימון גופים הפועלים בהתנחלויות היה צריך להתנהל במסגרת של "דיון שקט" בין האיחוד לישראל. לדברי ערן, "אירופה מיתממת כשהיא טוענת שהמדיניות שלה נוגעת רק לשטחים, כי היא בפועל נותנת לגיטימציה לגופים לא ממשלתיים להחרים את כל שיתוף הפעולה עם ישראל".

לדברי פקיד בכיר אחר, "המדיניות האירופית מעודדת גם מדינות בחלקי עולם נוספים לנהוג באופן דומה ולכן ישראל צפויה לקשיים פוליטיים וכלכליים, בשלב הראשון בשטחים".

במהלך הישיבה הועלתה לדיון עבודת מטה שערך הד"ר ערן, באשר לאופק היחסים עם אירופה. ערן, שבינתיים פרש ממשרד החוץ, ציין כי אם יושג הסדר מדיני עם הפלסטינים, ישראל יכולה לדרוש לקבל "חברות מינוס" באיחוד האירופי. במסגרת זו, ישראל תוכל להיות שותפה במנגנון עיצוב ההחלטות של האיחוד בתחומים שונים: חקלאות, תחבורה ותעופה אזרחית, טכנולוגיה מתקדמת, ספנות, יעדי מחקר ופיתוח ועוד. עם זאת, המשנה היוצא למנכ"ל משרד החוץ, רן קוריאל, טען בדיון שבראייה ישראלית, אין הרבה לאן לקדם את היחסים עם האיחוד האירופי. בוודאי לא ברמה האסטרטגית.
צילום: פלאש 90
ליברמן ואלקין בכנס שגרירים. ''ישראל צפויה לקשיים פוליטיים וכלכליים'' צילום: פלאש 90
ההתקדמות תלויה במו"מ

גם האיום האירופי בהפסקת הסיוע הכספי לפלסטינים אם המשא ומתן עם ישראל ייכשל, נתפס במשרד החוץ יותר כאיום על ישראל מאשר על הרשות הפלסטינית. הפסקת המימון של אירופה, ארה"ב ומדינות נוספות לרשות, עלול להוביל לכאוס ולחוסר יכולת של הרשות לנהל את ההיבטים האזרחיים שלה. עם זאת, מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש), האלוף איתן דנגוט, שהופיע בכנס השגרירים, נתן להבין שבהנחות העבודה אין לישראל כוונה לחזור ולטפל בהיבטים האזרחיים של הרשות.

בדיון הובהר שהמדיניות האירופית נגד המשך הבנייה בהתנחלויות היא גורפת וכי גם גרמניה, ידידתה הגדולה של ישראל באירופה, לא תוכל לסייע לה בסוגיה זו. בקרב הפקידים הבכירים והשגרירים שלקחו חלק בדיון שררה תמימות דעים כי "ההתקדמות ביחסים עם אירופה תלויה בהתקדמות בתהליך המדיני עם הפלסטינים.? עם זאת, הובהר שישראל לא צריכה להיכנע ללחץ בנושא ההתנחלויות, רק בשל הפיתוי של שדרוג מעמדה באיחוד האירופי.

עם זאת, ערן ואחרים ציינו ש"צריך להבין את המדיניות האירופית המתנגדת לכל שיתוף פעולה עם ההתנחלויות ולהגיע לנוסחה שאפשר לחיות איתה". לדברי חלק מהמשתתפים, על ישראל "לעשות הפרדה בין סוגיית ההתנחלויות למערכת היחסים שאירופה מנהלת איתנו בתוך הקו הירוק". לדבריהם בדרך זו למנוע גם נזק תדמיתי ואווירה שתתפשט לגופים וחברות עסקיות לא ממשלתיות באירופה.

ואולם, לא כל המשתתפים הסכימו עם דרך פעולה זו. למרות מסרי ההרגעה של בכירים באיחוד האירופי לבני שיחם הישראלים שמדיניות האיחוד נוגעת רק לשטחים, יש רבים במשרד החוץ שסבורים כי "כבר אי אפשר לעצור את הסחף". לדבריהם , אם לא יחול שינוי של ממש במדיניות ישראל לגבי הבנייה בהתנחלויות - "החרמות לא ייעצרו בקו הירוק והנזק שייגרם לישראל הוא ממשי".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...