במערכת הביטחון חוששים: הסכם הפסקת האש עם חמאס מתמוסס

גורמים מדיניים: משטר א-סיסי אינו לוחץ על חמאס לשמור על ההבנות שהתקבלו לאחר "עמוד ענן". החשש: הדבר יוביל להסלמה ביטחונית. מנגד, במצרים מסבירים שהריסת המנהרות לעזה מסייעת גם לירושלים ומבקשים לא להגיב על כל רקטה

אלי ברדנשטיין | 17/1/2014 7:44 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בשבועות האחרונים מחלחלת ההבנה במערכת הביטחון שהסכם הפסקת האש שהושג במבצע "עמוד ענן" בנובמבר 2012 עם חמאס, בתיווך מצרי ואמריקאי, מתמוסס.
ההבנות כבר לא תופסות. נפילת קסאם בשטח ישראל
ההבנות כבר לא תופסות. נפילת קסאם בשטח ישראל צילום: אדי ישראל
ההבנות הלא רשמיות עם חמאס, טוענים בישראל, איבדו מהשפעתן על המצב בשטח.

בירושלים טוענים עוד שיכולת ההשפעה של מצרים תחת שלטונו של שר ההגנה עבד אל פתאח א-סיסי על הארגון קטנה באופן דרמטי בהשוואה לזו של הנשיא מוחמד מורסי, איש האחים המולסמים שהודח מתפקידו. אף שחמאס אינו מעוניין בהסלמה ביטחונית מול ישראל, ייתכן שהיא תגיע.

"מנגנון אכיפת ההבנות עם חמאס נחלש מאוד", טוענים גורמים מדיניים בירושלים. "ישראל מבינה שאי אפשר להתייחס להבנות הפסקת האש, כפי שהיה בתקופת מורסי. ההבנות איבדו מהשפעתן".

בשבועות האחרונים, התגברו שיגורי הרקטות מרצועת עזה לישראל. 17 שיגורים נספרו מתחילת חודש ינואר. אתמול שוגרו שבע רקטות לאשקלון - המטח הכבד ביותר מאז מבצע עמוד ענן. הניסויים של טילי ה-75-M המגיעים לטווחים רחוקים נמשכים במרץ ואף התגברו. בניגוד להבנות, חמאס לא מונע את ההפגנות של ימי שישי על הגדר.

ישראל לא מקיימת מגעים עם חמאס. המצרים, שזה תפקידם, הורידו פרופיל מאז הדחתו של מורסי, ורמת הדיאלוג שלהם עם הארגון הצטמצמה. בירושלים דורשים מהמצרים ללחוץ על חמאס להשתלט על הארגונים הסוררים ולהתיישר לפי הבנות הסכם "עמוד ענן". המצרים מסרבים וטוענים שאם ייכנסו לדיאלוג רציני עם הארגון הם יצטרכו לסגת מהבליץ שהם מובילים נגד מנהרות ההברחה וממלחמת החומרה שהם מנהלים מול האחים המוסלמים וחמאס.

מבחינת קהיר הריסת המנהרות היא הדבר החשוב ביותר שמצרים יכולה וצריכה לעשות מול חמאס. אלא שבירושלים חשים שתחת מורסי יכולת ההשפעה של קהיר בעזה הייתה מוצלחת יותר וכעת היא הצטמצמה. בסביבת א-סיסי טוענים כי מעולם לא היה מהלך כה קשה נגד המנהרות והארגון, כפי שמתנהל היום. המהלך, טוענים בקהיר, משרת גם את ירושלים.

המצרים מותחים ביקורת על התגובות הישראליות הקשות על כל ירי מכיוון הרצועה לישראל. הביקורת מכוונת בעיקר כלפי שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון שמוביל מדיניות תקיפה. בקהיר מבינים את מורכבות המצב בשטח, אך מפצירים בירושלים לנהוג במתינות ובשיקול דעת ולא להרים מטוסי קרב לאוויר על כל נפילה של רקטה בשטח שאינו מיושב.

במגעים המתקיימים בין גורמי חמאס ברצועה לגורמי המודיעין במצרים, מוסבר כי חמאס אינו מעוניין בהסלמה. עם זאת, הוא אינו יכול לאכוף עוד את מרותו על הארגונים הסוררים המבצעים ירי רקטות לעבר ישראל. המצב ברצועה קשה, מסבירים בחמאס, בגלל הריסת המנהרות על ידי המצרים מצד אחד ובגלל היד הקשה של ישראל מצד שני. המצב, מסבירים בארגון, משפיע על יכולת המשילות בעזה. חמאס מבקש ממצרים ללחוץ על ישראל להרחיב את הכנסת החומרים לרצועה ולהקל את הלחץ, כפי שסוכם בהבנות הפסקת האש.

ישראל נעתרה רק לאחרונה ומאפשרת הכנסה של חומרי בניין לרצועה לפרויקטים של האו?ם בלבד - ולא לפרויקטים של ארגונים בינלאומיים נוספים או של הסקטור הפרטי. הסיבה היא חשש שחומרים אלה יופנו לבניית מנהרות טרור. בקהיר לא מרוצים מהמדיניות הישראלית. אלף מנהרות שאנחנו הורסים לחמאס, לא משתוות למנהרות ספורות שנחשפו בגבול ישראל, טוענים המצרים בשיחות שמתקיימות בין הצדדים. אך יעלון בשלו, מוביל להסלמה אפשרית - לא רק מול האמריקאים, אלא גם בחזית הדרום.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...