ליברמן: "יהודי אמריקה עומדים בפני קטסטרופה"

בנאום שנשא בפני ועידת הנשיאים מיהדות צפון אמריקה הזהיר שר החוץ מפני התבוללות בארה"ב ואמר: "אם המצב הנוכחי יימשך נאבד עוד שישה מיליון יהודים"

צביקה קליין | 18/2/2014 15:01 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
סכנת התבוללות חמורה בארה"ב: "היהודים של אמריקה עומדים בפני קטסטרופה", כך הזהיר היום (ג') שר החוץ, אביגדור ליברמן, בפגישה עם חברי המשלחת של ועידת הנשיאים מיהדות צפון אמריקה - שכבת ההנהגה הבכירה של יהדות ארה"ב מכל הזרמים. בנאום שנשא התייחס ליברמן לבעיית ההתבוללות בארה"ב וטען כי אם המצב יימשך "נאבד עוד שישה מיליון יהודים תוך דור אחד או שניים".

עוד ב-nrg מעריב:
> נתניהו: "אנחנו הפנים היפות של העולם"
> הוראה לבתי חולים: לא לקבל רופאי הדסה

לטענתו של שר החוץ, הבעיה הגדולה ביותר של העם היהודי "בין בישראל ובין בתפוצות" היא הדמוגרפיה. ליברמן פירט כי כיום חיים בישראל כ-6.1 מיליון יהודים, ובארה"ב המספר המדויק קשה לאבחון, "אך לפי הנתונים של הדמוגרף סרג'יו דלה פרגולה, מדובר בכ-5.4 מיליון יהודים" (זאת על פי מחקר שערך ב-2012). הוא הוסיף עוד כי סקר PEW האחרון שנערך בארה"ב מעריך כי יש מעט פחות מ-5.3 מיליון יהודים בארה"ב".

ליברמן התייחס לתוצאות סקר PEW, המעידות על עלייה במספר נישואי התערובת בארה"ב לכ-58 אחוזים, ואמר: "גבירותיי ורבותיי, הסטטיסטיקות האלה מדגימות שהיהודים של אמריקה עומדים בפני קטסטרופה. במשך שנים רבות גורמים ישראליים רשמיים קראו לאחינו ולאחיותינו בתפוצות להשקיע מזמנכם, ממרצכם ומכספכם לישראל.

"אך אני פונה אליכם היום ואומר זאת, כאשר אנחנו כולנו מלאי תודה על הסיוע שלכם, אנחנו מבינים שהגיע הזמן להתרכז בהתמודדיות שיש לכם בקהילות שלכם, במיוחד אלה הנובעים מטרנדים בקהילה היהודית, אשר באו לידי ביטוי בסקר".
 
צילום: פלשש 90
''נאבד עוד 6 מיליון יהודים''. ליברמן צילום: פלשש 90

ליברמן הוסיף כי לדעתו הפתרון לבעיית ההתבוללות, נישואי התערובת וההתנתקות הוא חינוך. שר החוץ התייחס לכך שעלות החינוך ליהודים בארה"ב גבוהה יותר ולכן זה מונע מרבים מהציבור היהודי לקחת בו חלק. "אסור שתהיה מציאות כזו שילד יהודי לא יוכל לקבל חינוך יהודי טוב בגלל שיקולים כלכליים", אמר.
הפתרון - חינוך

שר החוץ הסביר כי התופעה התרחבה לכל העולם היהודי. "ברוסיה, צרפת, ארגנטינה ועוד", פירט. "אם המצב הנוכחי יימשך אנחנו נאבד עוד שישה מיליון יהודים תוך דור או שניים".

"בביקור האחרון שלי בניו יורק פגשתי משפחה יהודית ממוצא רוסי המתגוררת בברוקלין. הם סיפרו לי שבכדי שילדיהם יקבלו חינוך יהודי זה יכול לעלות להם כ-100 אלף דולר בשנה. הם פשוט לא יכלו לעמוד בהוצאות האלה והם לא לבד".

ליברמן הציג גם את הפתרון שלו למצב: "כדי למנוע טרגדיה זו על כל הילדים היהודים להיות מסוגלים להשתתף בבית ספר בו יקבלו חינוך שילמד אותם על ההיסטוריה היהודית, על הערכים והמסורות היהודיות, כדי שינצרו את הזהות היהודית שלהם ושיהיה להם חיבור חזק לישראל ולציונות", הוא ציין עוד כי על בתי הספר האלה להיות "מהטובים בעולם".

ליברמן אף הביע תדהמה על כך שכ-90 אחוז מילדיהם של נציגי משרד החוץ בארה"ב לא לומדים בבתי ספר יהודיים, אלא אמריקאיים כלליים. "יש ליצור רשת כלל עולמית של בתי ספר יהודיים שהם ברמה גבוהה יותר מבתי ספר אמריקאיים או בינלאומיים", אמר ליברמן למנהיגים היהודים. עוד הוסיף כי ממשלת ישראל תסייע להקים תוכנית שכזו, "שכל ילד יהודי יוכל לקבל חינוך יהודי וציוני ברמה גבוהה".

ליברמן ציין כי תקציבה של ממשלת ישראל עומד כיום על מעל 100 מיליארד דולר. "אני מאמין שעל ממשלת ישראל

לתרום מיליון דולר על כל יום בלוח השנה, סך הכל 365 מיליון דולר, אשר אנחנו מקווים שאתם, יהודי התפוצות, תגייסו סכום מקביל לפרויקט חינוכי זה".

"בעיניי" אמר ליברמן, "הנושא הזה יותר חשוב מהמשא ומתן עם הפלסטינים או מהפרויקט הגרעיני של איראן". לטענתו, אם העולם היהודי אכן יגייס סכום דומה, יוקדשו מידי יום 2 מיליון דולר "להצלת העם היהודי".

אך יש לו גם תוכניות גדולות יותר: "המטרה שלי היא להביא 3.5 מיליון יהודים לישראל מהתפוצות במשך העשור הקרוב כדי שהאוכלוסייה היהודית בישראל תהיה מעל ל-10 מיליון", אמר ליברמן.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...