ראשי > הרשת > טיפים > כתבה
בארכיון האתר
איך להקים רשת מחשבים ביתית
תוכלו לגלוש באינטרנט בו-זמנית בכל המחשבים בבית, להדפיס במדפסת אחת ולהעביר קבצים במהירות ממחשב למחשב. הכרטיסים, ההגדרות וכל מה שצריך כדי להקים רשת בלי לקרוא לטכנאי (חלק א')
לכתבה הקודמת דפדף בהרשת לכתבה הבאה
ארז בן-ארי
12/5/2004 9:46
אם יש לכם רק מחשב אחד בבית, הכתבה הזו לא בשבילכם. אבל אם בבית יש שני מחשבים או יותר, כדאי לכם בהחלט לחבר אותם זה לזה ברשת. בשביל מה זה טוב? כשהמחשבים מחוברים ברשת ניתן לגלוש בשניהם באינטרנט במקביל ודרך חיבור בודד, להדפיס מכולם במדפסת אחת ולהעביר ביניהם קבצים בקלות ובמהירות. למעשה, השקעה של כמה עשרות שקלים בהקמת רשת ביתית עשויה לחסוך עד אלפי שקלים, באמצעות שיתוף חומרה בין המחשבים. רשת יכולה להיות חוטית - כלומר מבוססת על חיבור פיזי בכבלים - או אלחוטית.הציוד הדרוש לרשת חוטית הוא שונה כמובן מזה של אלחוטית, וכך כמובן
גם אופן ההקמה שלהן. לכל אחת מהשיטות יתרונות משלה, וכל אחת תתאים לנסיבות אחרות. השבוע נלמד כיצד להקים רשת חוטית, שלב אחרי שלב, ובשבוע הבא נעסוק בהקמת רשת אלחוטית.

הקמה של רשת חוטית זולה משמעותית מהקמת רשת אלחוטית. עבור רשת אלחוטית יש להשקיע לפחות 450 שקל, בעוד שרשת חוטית אפשר להקים בעלות של 100 שקל בלבד. הציוד המינימלי הנדרש להקמת רשת חוטית בין שני מחשבים הוא שני כרטיסי רשת וכבל "מוצלב". כדי לחבר 3 מחשבים או יותר, יש בדרך-כלל צורך במכשיר אלקטרוני המשמש צומת ראשית לרשת, וזה מוסיף כ-120 שקל לעלות.

30 שקל החתיכה. כרטיס רשת
איזה כרטיסים אנחנו צריכים?
בכל מחשב שנרצה לחבר לרשת הביתית נצטרך להתקין כרטיס רשת. למי שמסתדר טוב עם חומרה, כדאי לקנות כרטיסי רשת פנימיים: מחירם מתחיל ב-30 שקל , והטובים - של אינטל למשל - עולים כ-150 שקל . למי שמעדיף לא לפרק את מארז המחשב, אנו ממליצים לקנות כרטיס חיצוני, המתחבר לשקע ה-USB. כרטיסים אלה עולים כ-130 שקל . חלק מכרטיסי הרשת דורשים התקנת רכיב תוכנה שנקרא "מנהל התקן" בחלונות, וחלקם נתמכים על-ידי המערכת באופן אוטומטי. כדאי, כמובן, לקנות כרטיס שנתמך אוטומטית. כרטיסים למחשבים ניידים יקרים מעט יותר - כ-150 שקל לכרטיס בסיסי.

מרכזת לרשת. האופציה הזולה
איך מתחברים לאינטרנט
השלב הבא הוא לקבוע את שם המחשב וקבוצת העבודה. פתחו את לוח הבקרה, ובחרו בפריט "מערכת" (System). גשו לדף "שם מחשב" ולחצו על כפתור "שנה" (Change). בשורה העליונה הקלידו את שם המחשב. תנו לכל מחשב שם ייחודי, השונה משמות המחשבים האחרים בבית. מומלץ לכתוב באנגלית, בלי רווחים או תווים מיוחדים, ולהסתפק בשמות פשוטים כמו "Haim" או "Kids". בשורה התחתונה יש להקיש באותו אופן שם לקבוצת העבודה. השם הזה חייב להיות זהה בכל המחשבים ברשת. לאחר הקשת אישור, יהיה צורך להפעיל את המחשב מחדש. הצעדים שתוארו לעיל מתאימים לחלונות XP, שבה לוח הבקרה במצב Classic. אם ברשותכם מערכת הפעלה מגרסה אחרת, תגלו שהשמות של הפריטים בלוח הבקרה שונים במקצת, אבל העקרונות יהיו זהים. מומלץ כי לכל המחשבים ברשת תהיה אותה מערכת הפעלה, מכיוון ששיתוף קבצים בין חלונות מסדרת XP או 2000, לבין חלונות מסדרת 98 או מילניום, הוא בעייתי.

לאחר הגדרת הרשת, נרצה בוודאי להעביר קבצים ממחשב למחשב. כדי לעשות זאת, עלינו "לשתף" תיקיות על-ידי סימון תיקיה עם העכבר, לחיצה על הכפתור הימני ובחירת "שיתוף ואבטחה". פעולה זאת מגדירה תיקיה מסוימת כזמינה לגישה דרך הרשת.

שימו לב: כאשר נתחבר לאינטרנט בלי להשתמש באמצעי אבטחה מתאימים, כמו נתב או תוכנת חומת אש (Firewall), קיים סיכון שגולשים אחרים יוכלו לקרוא ולכתוב אל התיקיות המשותפות שלנו. זאת הסיבה שמערכת ההפעלה מציגה בשלב הזה אזהרה. אם אנחנו מוגנים היטב באמצעות נתב או חומת אש (או שאף מחשב בבית לא מחובר לאינטרנט) אפשר ללחוץ על "אם אתה מבין את סיכוני האבטחה אבל רוצה לשתף קבצים בלי להריץ את האשף, לחץ כאן", ואחרי זה לבחור את האפשרות "אפשר שיתוף קבצים בלבד". מהאפשרויות שיופיעו, סמנו את "שתף תיקיה זו ברשת" והקלידו שם מזהה לתיקיה. כדאי להשתמש בשם המקורי של התיקיה כדי שיהיה לנו קל לזהות אותה ברשת. אפשר גם לסמן את האפשרות "אפשר למשתמשים ברשת לשנות את הקבצים שלי", שתאפשר למחשבים האחרים להוסיף קבצים לתיקיות המשותפות דרך הרשת הביתית.

חשוב לדעת שכאשר משתפים תיקיה, כל התיקיות והקבצים שבתוכה משותפות גם הן. ניתן גם לשתף כונן שלם אם רוצים, ואפילו כונן תקליטורים. כדי לצמצם את סיכוני האבטחה, אנו ממליצים ליצור תיקיה אחת במיוחד לצורך שיתוף הקבצים, ולשתף רק אותה.

כדי להיכנס לתיקיה המשותפת ממחשב אחר, יש להיכנס ל"המחשב שלי" ולפתוח את "מיקומי הרשת שלי". התיקיה המשותפת במחשב האחר תופיע כ-"Files on Haim", למשל . זהו שם התיקיה המשותפת ושם המחשב המשתף. עכשיו אפשר לפתוח את הקבצים ישירות בתיקיה או להעביר אליה קבצים לפי הצורך.

כדי לגלוש באינטרנט מכל המחשבים ברשת, אנו ממליצים לקנות נתב. הוא אמנם עולה כ-400 שקל , אבל בעזרתו קל להגדיר את הרשת. הנתב גם מגן על הרשת הביתית מפני פורצים, ובנוסף לכל הוא יכול להישאר מחובר כל הזמן ולחסוך לנו את הצורך לחבר ולנתק את החיבור בכל פעם. במקום נתב, ניתן לבצע שיתוף אינטרנט בעזרת חלונות XP או מילניום, אבל אז יש להשאיר מחשב אחד פעיל כדי שדרכו יגלשו כל האחרים.

אם בחרנו נתב, הוא ישמש אותנו במקום מתג או מרכזת. לנתב יש שקע מיוחד, שאליו מחברים את המודם של הכבלים או ה-ADSL. אחר כך יש להגדיר לנתב את שם המשתמש והסיסמה לאינטרנט. הגדרות אלה שונות בין ספקיות האינטרנט השונות, ולכן יש צורך לקרוא את חוברת ההתקנה המצורפת לנתב. מומלץ גם להתייעץ עם ספקית האינטרנט שלכם לגבי נתבים שבהם היא תומכת.

אם אין לכם אפשרות לקנות נתב, אפשר לשתף את חיבור האינטרנט של המחשב עצמו. יש לגשת לחייגן הרשת, לעמוד מעליו עם הסמן וללחוץ על הכפתור הימני של העכבר, ולבחור "מאפיינים". גשו לדף "מתקדם", וסמנו את האפשרות "אפשר למשתמשים אחרים ברשת להתחבר באמצעות התקשרות האינטרנט של מחשב זה". כדאי גם לסמן את האפשרות השנייה, שגורמת לכך שהמחשב יתחבר אוטומ טית לאינטרנט כאשר אחד המחשבים האחרים ברשת "דורש" את זה.

חשוב לדעת שכאשר מפעילים את שיתוף האינטרנט על מחשב מסוים, המערכת מחליפה את כתובת ה-IP שלו באופן אוטומטי לכתובת "192.168.0.1". כמו כן, חובה לבטל את הגדרות כתובת ה-IP במחשבים האחרים - כלומר, להעביר את הסימון מ"השתמש בכתובת ה-IP הבאה " אל "קבל כתובת IP באופן אוטומטי" - ואז הם יקבלו באופן אוטומטי את הכתובת והגדרות נוספות מהמחשב המשתף.
חלק ב': איך להקים רשת אלחוטית
חדשות
חיי רשת
טיפים
גאדג'ט
גיימינג
סלולר
  מדד הגולשים
ויאקום תובעת...
                  15.49%
פלאפון מצטרפת...
                  9.86%
לעקוף את חוק...
                  8.45%
עוד...

טיפים
בוחרים בדרך הקצרה  
דוקטור פי-סי  
עושה לך כנפיים  
עוד...