ראשי > הרשת > החיים 2.0 > כתבה
בארכיון האתר
האינטרנט הביס את הרבנים החרדים
יותר גברים מנשים, אחוז מרשים של אקדמאים ושיוויון בין המעמד הבינוני והנמוך. מחקר של פרופ' גד ברזילי וקרין נהון-ברזילי מנסה לאפיין את הגולש החרדי
לכתבה הקודמת דפדף בהרשת לכתבה הבאה
עידו קינן
12/10/2004 14:12
למרות מאבק הרבנים החרדים בשימוש באינטרנט, הוא הצליח לחדור באופן נרחב יחסית לחברה החרדית. כך נטען במחקר
חדש של פרופ' גד ברזילי וקרין נהון-ברזילי, "טכנולוגיה מתורבתת: אינטרנט ופונדמנטליזם דתי", אשר
פורסם במגזין איגוד האינטרנט הישראלי. המחקר נסוב סביב כ-14 אלף מנויים באתר חבר'ה, אשר החוקרים ניתחו וזיהו אותם כחרדים.
 
החוקרים הגיעו למסקנה שהאינטרנט עבר "'גיור כהלכה', מפני שהוא השתנה מעיקרו ועוצב מחדש". זאת, לאור העובדה ש"בעוד שהקהילה מתאימה את הטכנולוגיה לצרכיה הספציפיים, היא עצמה עוברת שינוי כדי להיעשות לחלק מהגלובליזציה הטכנולוגית. [...] היכולת הרבה לשנות את הטכנולוגיה מבחינה תרבותית, נותנת לחברי הקהילה הזדמנויות לבטא את עצמם".

החוקרת קרין ברזילי-נהון. צילום פרטי
גברים משכילים אך לא עשירים
המחקר טוען שכשליש מהאוכלוסיה החרדית בישראל משתמשת באינטרנט, והשימוש מתבצע בעיקר ממחשבים ציבוריים, בגלל האיסור על הכנסת אינטרנט הביתה שלא לצרכי פרנסה. לפי נתוני הלמ"ס ל-2002, רק 6.4% מתושבי בני ברק מחוברים לאינטרנט בביתם, לעומת 37.5% שמחזיקים מחשב אישי.
 
עוד טוען המחקר כי שיעור האקדמאים בקרב הגולשים החרדיים (50%) גבוה משמעותית מזה שבגולשים החילוניים (21%) והדתיים (16%). בדומה לכך, גם שיעור בני המעמד הכלכלי הגבוה בקרב הגולשים החרדיים (16%) כפול מזה שבקרב הגולשים הדתיים (9%) והחילוניים (8%). החוקרים אומרים שהפער הדיגיטלי בחברה החרדית הגולשת קטן יותר מזה שבחברה הדתית והחילונית: בקרב הגולשים החרדים, שיעור בני המעמד הבינוני והמעמד הנמוך זהים (42%), בעוד אצל הדתיים והחילונים, שיעור בני המעמד הבינוני מקרב הגולשים כפול משיעור בני המעמד הנמוך (58% מול 33% אצל הדתיים ו-61% מול 31% אצל החילונים).
 
שמירת המבנה הקהילתי של החרדים ניכרת בחלוקה בין גולשים גברים וגולשות נשים. בעוד אצל הדתיים והחילונים, היחס הוא 55% מול 45% לטובת הגברים, בקרב הגולשים החרדים יש 65% גברים ו-35% נשים. זאת למרות שרוב הגברים החרדים בישראל עוסקים בלימוד תורה לפחות עד גיל הפטור מהצבא (28), ושוק העבודה, שכולל לעתים התחברות לאינטרנט, נמצא בידי הנשים.

 
האינטרנט שבתוכנו. צילום: עידו קינן
ביקורת פנימית
"סביבות תרבותיות, שבתחילה מתנגדות בכל תוקף למודרניות טכנולוגית, מושפעות מהאינטרנט באמצעות תהליכים קהילתיים מורכבים, שבסופם הן מאמצות את האינטרנט למילוי צרכיהן הדתיים פונדמנטליסטיים ויוצרות בכך סוג חדש ושונה של טכנולוגיה המתאימה לקהילותיהם", כותבים החוקרים. לטענתם, רוב אתרי החרדים נועדו לחזק ולשמר את ההיררכיה הקהילתית, והם נמצאים תחת פיקוח של המנהיגות הרוחנית, כלומר הרבנים.
 
אתרים חרדיים שמוקדשים לאישה החרדית, מספר המחקר, מתארים אותה לרוב ככזאת שמקבלת שיוויון זכויות ואשר אינה מקופחת – כלומר, מצייתים לנראטיב הרשמי. אולם "בנסיבות מסוימות מחליש האינטרנט את המשמעת בתוך הקהילה החרדית", מציין המחקר, ונותן כדוגמה את האפשרות לאנונימיות: "פורומים אנונימיים נמצאים מחוץ לתחום הפיקוח ההדוק של הרשויות הפונדמנטליסטיות הדתיות, ולכן הדיונים בהם יכולים להיות יותר פלורליסטיים ומעודדי ביקורת נגד הקהילה".
 
בהקשר זה מזכירים החוקרים את
התביעה שהגישו מקורבי הרב עובדיה יוסף נגד אתר הפורומים הייד פארק, בעקבות פרסומים שלטענתם היוו הוצאת דיבה. "למרות כוחם הפוליטי, לא הייתה למקורביו של הרב יוסף כל ברירה אלא לפעול מחוץ לקהילה ולפנות לבית-משפט חילוני של המדינה כדי לתבוע את פורום האינטרנט", כותבים החוקרים.
 
המחקר גורס שהאפשרות להעביר ביקורת הפכה את הקהילה החרדית לדמוקרטית יותר מבלי להסתכן בהתמוטטות פנימית, כך שהאינטרנט למעשה חיזק את הקהילה במקום להחלישה.
 
הרב יוסף. צילום: פלאש 90
דין מוֹסר
"רמת המשמעת הכללית של ציבור המשתמשים החרדיים גבוהה בצורה מרשימה גם כשהם משתמשים בפלטפורמות חילוניות", כותבים החוקרים. לדבריהם, שיעור התלונות של חרדים החברים בקבוצות וירטואליות כנגד חבריהם החרדים לאותה קבוצה הוא נמוך ביותר (3.6%), כשאצל הדתיים המספר אף יותר נמוך (1.8%), ואילו אצל החילונים הוא גבוה הרבה יותר (12.2%).
 
שיעור סילוק חברים בקבוצה בעקבות תלונות זהה אצל החרדים והדתיים (0.9%), פחות ממחצית השיעור בקרב החילוניים (2.1%).
 
צילום הדמיה: איי.פי, למצולם אין קשר לכתבה
מסתכלים פנימה, מציצים החוצה
גם באינטרנט שומרת הקהילה החרדית על הסתגרות, אם כי ברמה פחותה מזו שהיתה לפני כניסת האינטרנט. בפלטפורמה שנבחנה, אתר חבר'ה, יש כ-60 אלף קבוצות וירטואליות שונות, והמחקר גילה כי החרדים מהווים רק אחוז בודד מהמשתמשים המשתייכים לקהילה, לעומת 10% דתיים ו-89% חילוניים.

עוד גילה המחקר כי החרדים נוטים להשתמש פחות מהדתיים והחילוניים ביישומים שמספק האתר לפעילויות בין-קהילתיות, כמו מסחר אלקטרוני (7.5%; דתיים: 10.1%; חילוניים: 9%) ודואל (26.4%; חילוניים: 52.2%; דתיים: 31.3%). ומנגד, החרדים נוטים להשתמש באותה מידה כמו הדתיים והחילוניים, ואף במידה גדולה יותר, ביישומים בתוך הקהילה הווירטואלית הספציפית, כמו פורומים (3.3% מהגולשים החרדים, לעומת 2.9% מהחילוניים ו-2% מהדתיים).
 
 
 
המחקר המלא

איור: שרית פלוט
קריאה מונחית
פולמוס חרדי: להתחבר לאינטרנט?

תעשיית הסרטים החרדיים מגיעה לרשת

אתר חדשות חרדי ראשון
חדשות
חיי רשת
טיפים
גאדג'ט
גיימינג
סלולר
  מדד הגולשים
ויאקום תובעת...
                  15.49%
פלאפון מצטרפת...
                  9.86%
לעקוף את חוק...
                  8.45%
עוד...

חיי רשת
דוקטור פי.סי מחזיר יישומים  
הכירו אתר חסידי יידישאי: שטורעם.נט  
גולשים ישראליים מספרים לעולם  
עוד...