ראשי > הרשת > חיי רשת > כתבה
בארכיון האתר
גיבורי מלחמה
האינטרנט תופס יותר מקום מאי-פעם בזירת הלחימה: החיילים והקרובים שולפים מקלדות • דובר צה"ל מפגיז את הרשת בסרטי מלחמה בזמן אמת • עשרות אלפי גולשים בישראל ובעולם מתגברים את מערך ההסברה של משרד החוץ • תושבי הצפון מצלמים את פגיעות הטילים • והסאטירה העממית מנסה לנשוך
לכתבה הקודמתדפדף בהרשתלכתבה הבאה
אביב הוד, אורי יבלונקה, ארז בן-ארי, דרור גלוברמן וקרן ארגמן, עסקים און ליין
13/8/2006 9:09
:עוד בכתבה
כעת נשמעת אזעקה באזור הצפון
שתי אצבעות מהמקלדת
אלפי גולשים הפכו למסבירנים
עומדים בזמנים
נסראללה והסאטלה
כעת נשמעת אזעקה באזור הצפון
אבל לא מעט מתושבי הצפון דווקא רצים החוצה עם מצלמת וידיאו

תושבי הצפון לא תמיד מחכים לקטיושה במקלטים. לפעמים הם רצים החוצה מיד בעת האזעקה או עם נפילת הטיל, כדי לתפוס צילומים טובים של הנפילה ושל הנזקים שלה. "היום זו היתה הפעם הראשונה שראיתי את הטילים נופלים בזמן אמת", כתבה
רעות מחיפה בעמוד שלה ב-YouTube. הסרטון שהעלתה לשם צולם תוך כדי אזעקה, והוא מציג את נפילת הקטיושות על העיר. לני מחיפה הוא אחד הראשונים שאחרי כל נפילה בעיר מתייצב בשטח עם המצלמה הדיגיטלית שלו ומנציח את הנזקים וההרס. הוא מדגים באמצעות אנימציה ואפקטים את מקום הנפילה ותנועת הכדוריות והרסיסים, וממחיש בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים כיצד הטילים נועדו לפצוע את תושבי העיר.


גם הגולש
זבולון91 החל לצלם כשנשמעה אזעקה ותיעד נפילת טיל ממש לידו, בשכונת בת-גלים בחיפה. רוית, עוד תושבת העיר, העלתה לפליקר תמונות המתעדות את הנזקים.

אוהד מכרמיאל שמע את הנפילה בעירו ומיהר למקום עם מצלמת הווידיאו שלו. הוא צילם את המבנים הפגועים, את המכוניות השרופות ואת התושבים ההמומים. Gramlengo תיעד שתי נפילות במרחק עשרות מטרים ממנו. הגולש MaStEr-b צילם אף הוא נפילת קטיושות בנהריה, מרחק רחובות ספורים ממנו.

הגולשים ברובם מרוצים מהטרנד החדש, כל עוד אף אחד לא מדבר על הסיכון העצום שהצלמים לוקחים על עצמם.

(קרן ארגמן וארז בן-ארי)
צילום: ארז בן-ארי
שתי אצבעות מהמקלדת
קרובי הלוחמים בלבנון כותבים ברשת את יומן המלחמה

"אהוב לבי, חברי הטוב
רועי קליין, נהרג אתמול בקרב בבינת ג'בל בלבנון. עכשיו חזרתי מהלוויה, שם נקבר רועי בחלקה הצבאית. לבי דואב וכואב, אני בוכה כמעט כל היום. איך נפלו גיבורים", כותב בילי בבלוג שלו, בפוסט שכותרתו "הספד". "רועי ואני התגייסנו ליחידת 'עורב' צנחנים, והחיבור בינינו היה מיידי. אני יודע שאומרים את זה על כולם, אני יודע שזו קלישאה, אבל באמת איבדנו את אחד הטובים ביותר – איש חכם ועדין נפש".

"כל הרעיון של ההלוויה לא היה הגיוני – סבא לא אמור לקבור נכד, אבא לא אמור להגיד קדיש על ילדו, אח ואחות לא אמורים להיפרד לתמיד מאחיהם בן ה-19.5", ספד
איתן בראון לאחיו, סמ"ר יניב בראון שנהרג בהתקפת חיזבאללה, בבלוג שלו.

הפוסט האחרון בבלוג המצמרר של סמל אנדריי ברודנר ז"ל, "מיומנו של טנקיסט", ניבא את מותו. "לא יכול לספר יותר מדי באינטרנט, אבל היום אני אהיה שם. אולי תקראו על זה בחדשות", כתב בורדנר בבלוג 14 ימים לפני שנהרג מפגיעה ישירה של טיל נגד טנקים. בכתבה זו תוכלו לקרוא קטעים נבחרים מהבלוג. אחרי מותו כתבו בני משפחתו בבלוג: "זה הפוסט האחרון שאנדריי הספיק לפרסם ולמחוק כי ראה לנכון לא לעלות אותו. הוא כתב אותו ב24 ליולי יום שני, החלטנו לעלות את הפוסט הזה כי חשבנו שכל אותם האנשים שכל כך התחברו והזדהו צריכים לראות את המילים האחרונות שלו שהועלו בבבלוג שלו".

דלמוז, בלוגר שאחיו משרת בחיל הים, מבטא את הפחד וחוסר הידיעה בבלוג שלו. "אדם שככל הנראה שמע יותר פרטים נחפז אל הוריי ושאל אותם אם הכל בסדר עם אחי. אימי, שגם כך לבה פועם במהירות כפולה מאז ניתוק אמצעי הקשר ביום חמישי, פערה עיניים - וההוא, שלא חשב פעמיים, אמר להם שיש 4 נעדרים. כשאימי שמעה שמדובר ב"אח"י חנית" ולא בספינה שבה שוכן אחי, היא החלה להזיל דמעות - הפעם למען אמהות אחרות", כתב דלמוז.

(קרן ארגמן)
צילום העתק: דו"צ
אלפי גולשים הפכו למסבירנים
משרד החוץ נעזר בישראלים וביהודים בעולם להפצת המסרים ברשת

כלי נשק חסר תקדים בשירות ההסברה הישראלית: 18 אלף גולשים כבר הורידו את תוכנת "מגפון" של אתר
גיוס, שמסבה את תשומת לב המשתמשים לכל פרסום באינטרנט העוסק במלחמה במזרח התיכון. התוכנה מדווחת בזמן אמת על ידיעות שליליות וחיוביות, ומסייעת בהחדרת מיליוני טוקבקים והצבעות בסקרים מקוונים – בעד ישראל כמובן.

התוכנה פותחה בשיתוף ארגון הסטודנטים היהודי-עולמי WUJS, וקיבלה את ברכת הדרך ממנהל מחלקת ההסברה במשרד החוץ,
אמיר גיסין. משתמשי התוכנה, למשל, היו בין אלה שהצליחו לעלות על פיברוק התמונה שהפיצה סוכנות רויטרס בכל העולם, שבה נראית הבירה הלבנונית מופגזת ומעלה עשן.

אבל אנשי "גיוס" כבר לא פועלים לבד בקרב ההסברה. הצטרפו אליהם אלפי מתנדבים שגויסו על-ידי ארגון "ישראל שבלב" של המיליונר היהודי ג'ואי לואו. הם נכנסים לאתרים שבהם מתנהלים דיונים או סקרים, ומביעים את עמדתם הנחרצת לטובת מדינת היהודים. עוד על פעילות הגולשים בשירות ההסברה אפשר לקרוא
כאן.

(אורי יבלונקה)
תוכנת "מגפון"
עומדים בזמנים
בלשכת דובר צה"ל למדו לשגר את סרטי התקיפה מהמטוס לאינטרנט בתוך פחות משעה

גם אם בשטח לצה"ל לא תמיד קל, קשה שלא להתרשם מהתפקוד של דובר צה"ל. גוף זה, שעבד בעבר באווירת דפוס העופרת ועל פי קצב הדיבור של עודד בן-עמי, למד להעלות סרטוני וידאו לרשת בזמן אמת: לפעמים עוברות רק שעות ספורות בין הצילום בשדה הקרב לבין הפרסום ברשת.

"העלינו לשטח צוותי צילום שלנו, וציידנו גם את היחידות הלוחמות במצלמות", אומר אל"מ
עמית לבני, ראש מחלקת אסטרטגיה בלשכת דובר צה"ל. "הקמנו מרכז סינון והפצה, שמאתר חומרים בעלי תועלת הסברתית, ומפיץ את התמונות באופן מיידי לערוצי התקשורת. ערוץ מרכזי נוסף הוא הצילומים של חיל האוויר. שם מצליחים לצלם את הסרטים, לערוך אותם ולהעבירם לתקשורת בתוך פחות משעה, זמנים שיכולנו רק לחלום עליהם בעבר. החומרים מועלים לאתר של דובר צה"ל ומופצים גם לאתרים אחרים ברשת.

באתר שיתוף הסרטונים של תפוז,
פליקס, נפתח עמוד המוקדש לסרטונים של דובר צה"ל, שלבני מכחיש אליו כל קשר. עם זאת, תפוז הוציאו בשבוע שעבר הודעה רשמית בה נכתב: "דובר צה"ל מעלה צילומי אוויר, הפצצות של חוליות מחבלים, פעילות כוחות קרקע וקטעי וידאו של חיילי מילואים לאתרי שיתוף קבצים. את סרטוני הוידאו המועלים ומוצגים ב-flix.co.il, אתר שיתוף קבצי הוידאו של תפוז, יכולים הגולשים לראות באדיבותו של דובר צה"ל עוד לפני שידורם בטלוויזיה".
בשני האתרים מוצגים סרטונים זהים: הפצצות של משגרי טילים ויעדים בלבנון, סרטי תקיפה של מטוסים, תיעוד פעולות קרקעיות, לקיחת שבויי חיזבאללה ועוד. ייתכן שזה עוזר להסברה. הגולשים הישראלים, על כל פנים, מרוצים מאוד.

(דרור גלוברמן ואביב הוד)
עמוד dover zahal באתר flix
נסראללה והסאטלה
בשדה הקרב המקוון, מזכ"ל החיזבאללה כבר מת מזמן
חסן נסראללה הוא לא רק האויב המושבע של ישראל – הוא גם בלוגר עם חוש הומור. הבלוג הסאטירי "אש וגופרית מהמוצב" מציג את קולו הבדוי של מזכ"ל החיזבאללה, אשף תקשורת שזקוק לבלוג. "אני לא מתכוון לעשות לכם חיים קלים, ומן הסתם יהיו כאלה שלא יקראו אותי עד הסוף. השאיפה שלי היא שככל שהג'יהאד הנוכחי יימשך, יתמעטו קוראיי בטור הנדסי יורד", כותב נסראללה.

מי שדווקא מעוניינים שיצפו בהגיגיהם הם 
Media Brothers, יוצרי סרטונים וירטואליים. "יצרנו את הסרטונים בגלל תסכול ולחץ נפשי", מספר צחי קליין, אחד היוצרים במדיה ברד'רז. "הגיבו כמה מבני דודנו המתלהמים, שאיחלו לנו להישרף בגיהינום", מספר אהוד גרף, יוצר בחברה.

"אהלן וסהלן לכל הפלנטה. אנא חסן נסראללה, שאחטה לסאטלה, אנא בדודא", מתפייט המזכ"ל המעורפל בסרטון "
ישראל נדלקת" של היוצר עידו ברקן. סרטון זה מציג נאום של נסראללה מלווה בפרשני חדשות ערוץ 2. סרטון נוסף, של ארז נחשון ויונתן בק, מציג את נסראללה כדמות לגו וכולל תוכן שלא מתאים לילדים. " בסרטון האחרון הרגנו את נסראללה, אבל לצערנו זה לא עזר. אין לי מושג מה עוד צריך לעשות", אומר קליין בצער.

בכינוי "אופטימוס פרימו" מפרסמים שני בחורים מהמרכז בלוג חתרני ששמו "
החזית העממית לשחרור תל-אביב". הנה קטע לדוגמה: "אנחנו חייבים לצאת מהבועה ולהילחם בנחישות באויב האכזרי, בחיפאים, שהם האויב האמיתי של המלחמה הזאת. מי גודש את רחובות עירנו הנאווה, מי תופס לנו את מקומות החנייה ואת השולחנות במסעדות? נסראללה? לא ולא, אלה החיפאים הארורים!"

(קרן ארגמן ואביב הוד)
נסראללה מוכה במשחק "יאללה נסראללה". צילומסך
 לצפון באהבה
 ישראל נלחמת

חדשות
חיי רשת
טיפים
גאדג'ט
גיימינג
סלולר
  מדד הגולשים
ויאקום תובעת...
                  15.49%
פלאפון מצטרפת...
                  9.86%
לעקוף את חוק...
                  8.45%
עוד...

חיי רשת
דוקטור פי.סי מחזיר יישומים  
הכירו אתר חסידי יידישאי: שטורעם.נט  
גולשים ישראליים מספרים לעולם  
עוד...
סקר
מתי הכי לא תענו לסלולר?
סקס
קולנוע
ישיבת עבודה
שיחת ''יחסינו לאן''
שירותים