ראשי > יהדות > פולמוס
בארכיון האתר
מרכז המפד"ל - מלחמה
NRG יהדות מגיש: המכתבים של איתם ואורלב לחברי מרכז המפד"ל. איתם: אנו לוקים בתדמית של מפלגת סוחרים שערכיה נמכרים בזול. אורלב: איתם נהג בחוסר אחריות ובחיפזון ובכך גרם לנו נזק חמור של פיצול המפלגה. פרסום ראשון
לכתבה הקודמת דפדף ביהדות לכתבה הבאה
NRG יהדות
12/9/2004 15:31
המתח במפד"ל מגיע לשיאים חדשים לקראת כינוס מרכז המפלגה מחר. חברי המרכז אמורים להכריע לגבי המשך השותפות בממשלה. יו"ר המפלגה
אפי איתם, ושר הרווחה זבולון אורלב, ניסחו מכתבים לחברי המרכז, בהם הם מחליפים האשמות ישירות ועקיפות. תקצירי המכתבים:

איתם:
ממשלת שרון נשענת כיום על קולותיהם של חברינו היושבים בקואליציה ובממשלה. כולנו יודעים שבמוקדם ואולי חלילה במאוחר נהיה בכל מקרה מחוץ לממשלה. אולם אז נלקה בכפליים - גם לא נעצור בדרך הזו את ההתנתקות וגם נאבד את אמון בוחרינו ונלקה בתדמית של מפלגת סוחרים שערכיה נמכרים בזול.
 
בימים האחרונים הואשמתי מעל כל במה אפשרית בכך שלכאורה מנעתי את כינוס המרכז, הפרתי את החוקה "וציפצפתי" עליכם, אינני מתכוון להשיב לתוקפי באותו המטבע והחלטתי שערב ימים נוראים מוטב להיות "מן הנעלבים ואינם עולבים". 
 
ביום שני הקרוב יש לנו הזדמנות לעצור את תוכנית ההתנתקות ולהפיל את הממשלה הרעה הזו, כל העיניים נשואות אלינו, מתיישבי גוש קטיף מתחננים בפנינו, הנוער שלנו תובע זאת מאתנו  והעיקר האמת והמוסר של כולנו מחייבים אותנו לקבל את ההחלטה המתבקשת.
 
אורלב:
לצערי העמוק, היה מי שהחליט לפני שלושה חודשים לפרוש מיידית, בחוסר אחריות, בחיפזון, וללא אישורכם כנדרש בחוקה, ובכך גרם לנו נזק חמור של פיצול המפלגה המדברת בשני קולות. לא רק לצחוק, לשנינה ולבדיחה פוליטית היינו, אלא גם הפסדנו את משרד הבינוי והשיכון, הפסד שגרם להפסקת המשכנתאות והשכרת דירות של עמידר בגוש קטיף.
 
אני שמח כי סוף סוף החליט היו"ר לכנס את המרכז כנדרש בחוקה, וזאת לאחר שהשפיל, ביזה, צפצף על חברי המרכז, וחלק על הלגיטימיות שלכם לקבל הכרעות בסוגיה.
 
פרישתנו מהממשלה לפני כשלושה חודשים או היום היא פריסת שטיח אדום ומשמר כבוד של המפד"ל לכניסת מפלגת העבודה לממשלה.
 
 NRG יהדות מגיש את הנוסח המלא של שני המכתבים. לא נגענו:

אפי איתם:
חברות וחברי המרכז,

ברכת  ה' עליכם ואיחולי שנה טובה מעומק הלב לכם ולבני משפחותיכם. אנו עוברים שנה של טלטלה קשה כתנועה, כיחידים וכמדינה. חזינו בהתקפלות וברמיסה של כל הדגלים בהם אנו מאמינים תחת דורסנותה של ממשלה שנדמה כי ליבה גס ואטום לכל דבר יהודי, טהור וקדוש. זו שנה שיותר ממיליון רעבים ישבו לשולחן החג שבביתם אין אפילו די כדי צרכיו  המינימלים של יהודי בליל התקדש החג, זו שנה שבה עשרות אלפי עובדים ברשויות המקומיות ובמועצות הדתיות לא קיבלו שכר. זו שנה שראש הממשלה נעתר להעביר פרוטות למועצות הדתיות רק לאחר שגופות של נפטרים עמדו שעות לפני שהובאו לקבורה. זו שנה של קיצוצים תקציביים וגזרות קשות על מערכת החינוך התורנית שנבנתה בעמל של שנים והיא הערובה היחידה להמשך בנין קומת הרוח של עמינו. ועל כל אלו נוספה גזרת ההתנתקות המאיימת להגלות אלפי יהודים מבתיהם להחריב את יישוביהם ולתת את אדמתם לרוצחים שיניפו עליהם את דגלי הניצחון של הטרור.
 
נכון, על כולנו להכות על חטא שחטאנו בשותפותינו בכינונה של הממשלה הרעה הזו. אולם כעת ששערי התשובה נפתחים, כשבאי עולם עוברים לפניו עלינו להיתקן ולשפר מעשנו ולעשות יחד כאיש אחד בלב אחד כל אשר לאל ידינו כדי לפרק את הממשלה הזו ולהעביר גזרותיה הרעות מן העולם. "והאומר אחטא ואשוב אין מעלין בידו לעשות תשובה". האומר אני נגד כל הגזרות הללו אולם אמשיך לשבת ולחזק את הממשלה הזו הרי הוא בבחינת טובל ושרץ בידו.
 
 ממשלת שרון נשענת כיום על קולותיהם של חברינו היושבים בקואליציה ובממשלה. לאחר החלטת מרכז הליכוד למנוע את כניסת מפלגת העבודה לממשלה, אין לשרון ממשלה וקואליציה ללא המפד"ל. יציאתנו מן הממשלה תאלץ את שרון לבחור בין הקדמת הבחירות לבין הקפאת תוכנית ההתנתקות. המשך ישיבתנו בממשלה נותנת לשרון גשר פוליטי יציב עליו הוא מתקדם במימוש תוכנית ההתנתקות. כולנו יודעים שבמוקדם ואולי חלילה במאוחר נהיה בכל מקרה מחוץ לממשלה. אולם אז נלקה בכפליים - גם לא נעצור בדרך הזו את ההתנתקות וגם נאבד את אמון בוחרינו ונלקה בתדמית של מפלגת סוחרים שערכיה נמכרים בזול.
 
החלטת ההתנתקות שקיבלה הממשלה  כוללת  הקפאה של כל התוכניות לפיתוח ובניה של יישובי גוש קטיף והפסקת מתן האשראי לחקלאים ומפעלים מה שמאיים על המשך עתידם. הממשלה אישרה תקציב של 1.5 מיליארד שקל לתוכנית ההתנתקות אולם גרוע מכל בתודעת הציבור הולכת ונקבעת ההתנתקות כעובדה מוגמרת כאשר המפד"ל היא הנותנת לעובדה זו את תוקפה הפוליטי.
                   

מוטב להיות "מן הנעלבים ואינם עולבים"
ההצבעה במרכז היא בעלת חשיבות עקרונית ואיננה בשום אופן עיסוק נקודתי בעיתוי פרישה כזה או אחר. ההצבעה שלכם תקבע אם המפד"ל היא מפלגה לוחמת העומדת על עקרונותיה בתחום החינוך, החברה ונאמנותה לערכי התורה וההתיישבות בארץ ישראל או שהיא כלי שרת בידי מדיניותו הצינית של ראש ממשלה שאבדה דרכו היהודית והציונית.
 
בימים האחרונים הואשמתי מעל כל במה אפשרית בכך שלכאורה מנעתי את כינוס המרכז, הפרתי את החוקה "וציפצפתי" עליכם, אינני מתכוון להשיב לתוקפי באותו המטבע והחלטתי שערב ימים נוראים מוטב להיות "מן הנעלבים ואינם עולבים".
 
אתייחס לגופם של דברים, האמת היא כפי שאתם יודעים, לאחר החלטת הממשלה על ההתנתקות, הנהגת המפלגה נחלקה בשאלה מה היא הדרך הטובה ביותר לעצור אותה, כדי שניתן יהיה להגיע יחד לעמדה מוסכמת  קבלה סיעת המפד"ל בכנסת  החלטה פה אחד לאפשר פסק זמן של שלשה חודשים כדי לבחון האם שרון מתכוון לממש את ההתנתקות. החלטתי להתפטר מחברותי בממשלה היתה על רקע מצפוני ואישי שעל פי חוקת המפלגה ועל פי ההגיון והשכל הישר אינו מחייב אישור כלשהו. 

 מיד לאחר שנסתיימו שלשת החודשים ובעקבות החלטת ראש הממשלה לכנס את הקבינט בשבוע הבא כדי לאשר את מתן המקדמות לפיצויים למתיישבים ולהתחיל בפועל בתהליך עקירת היישובים, ביקשתי שיכונס המרכז, כדי שאתם תחליטו על דרכה של המפלגה.
 
 ביום שני הקרוב יש לנו הזדמנות לעצור את תוכנית ההתנתקות ולהפיל את הממשלה הרעה הזו, כל העיניים נשואות אלינו, מתיישבי גוש קטיף מתחננים בפנינו, הנוער שלנו תובע זאת מאתנו  והעיקר האמת והמוסר של כולנו מחייבים אותנו לקבל את ההחלטה המתבקשת.
 
בכבוד רב, אפרים איתם, יו"ר המפלגה.

זבולון אורלב:
לכבוד חברות וחברי המרכז שלום רב,
 
תוכנית ההתנתקות הטילה את המפד"ל לסערה מאיימת. מאיימת על עקירת ישובי גוש קטיף וצפון השומרון, ומאיימת על שלמותה ודרכה של המפד"ל.
 
לא היתה ולא קיימת שום מחלוקת אידיאולוגית בשלילתנו המוחלטת את תוכנית ההתנתקות, באשר היא מהווה הפניית עורף לערכי ארץ ישראל וסכנה מדינית וביטחונית מוחשית. לכן גם הודענו, חזור והגד, כי לא נהיה שותפים לממשלה המבצעת את עקירת הישובים.
 
לצערי העמוק, היה מי שהחליט לפני שלושה חודשים לפרוש מיידית, בחוסר אחריות, בחיפזון, וללא אישורכם כנדרש בחוקה, ובכך גרם לנו נזק חמור של פיצול המפלגה המדברת בשני קולות. לא רק לצחוק, לשנינה ולבדיחה פוליטית היינו, אלא גם הפסדנו את משרד הבינוי והשיכון, הפסד שגרם להפסקת המשכנתאות והשכרת דירות של עמידר בגוש קטיף, הפסד שגרם לאי ביצוע של כ- 100 פרוייקטים בהיקף של כ- 50 מליון שקל בגוש.
 
הפסדנו עוד קול בממשלה, ובוועדות השרים. הפסדנו מחצית השפעתנו בממשלה!
 
אני שמח כי סוף סוף החליט היו"ר לכנס את המרכז כנדרש בחוקה, וזאת לאחר שהשפיל, ביזה, צפצף על חברי המרכז, וחלק על הלגיטימיות שלכם לקבל הכרעות בסוגיה. אני מקווה ומאמין שכינוס המרכז ובעיקר קיום החלטותיו, הם הדרך לשמור על שלמותה ואחדותה של התנועה.
 
חלפו שלושה חודשים מאז החלטת הממשלה על תוכנית ההתנתקות. החלטה שהצלחנו לפצל בין אישור הכוונות וההכנות לבין אי אישור עצם פינוי הישובים, היקף הפינוי, מועדיו, ושלביו שכל אלה יובאו לדיון והחלטה בישיבת ממשלה נפרדת רק בסיום ההכנות (כנראה בסביבות חג הפסח התשס"ה).
 
לצערי חלקים בימין ובתוכנו מנהלים תעמולת כזב וחוברים בכך לראש הממשלה הרוצה ליצור רושם כאילו הכל גמור, והרימו דגל לבן ויאוש כאילו וכביכול תוכנית ההתנתקות לא ניתנת לעצירה, לעיכוב, לסיכול ולמניעה, ולכן נותרה רק ברירה אחת, לפרוש מיידית. זו תעמולה שאין בה אמת.
 
שלושת החודשים האחרונים הוכיחו שרוב סיעת המפד"ל צדק. בשלושת חודשים אלו לא קרה דבר בלתי הפיך. אדרבה, השתתפותנו בממשלה הביאה לכך כי לא נוהל מו"מ ולא שולמו מקדמות למעוניינים להתפנות מרצון, אף שכל כלי התקשורת ודוברי ראש הממשלה הכריזו מיד עם קבלת התוכנית בממשלה כי המו"מ והמקדמות יבוצעו מיידית. עמדנו על כך כי יהיה הליך מסודר של גיבוש תבחינים (קריטריונים), דיון ואישור בממשלה, והליך אישור בכנסת. השתתפותנו בועדת החריגים אפשרה ומאפשרת לאנשי גוש קטיף להמשיך ולנהל את חייהם בצורה תקינה ומסודרת.

הצלחנו למלא כמעט כל בקשה של ראשי גוש קטיף לצורך  ניהול החיים הסדירים מול כוונה ראשונית בהצעת ההחלטה לממשלה לשמש ולהכביד חיים אלה. השתתפותנו בקבינט הביטחוני תרמה משמעותית לסכל את הכוונה לפנות את הגוש ברצף אחד, וכן בלמה את הכוונה שהפינוי ייעשה, ונקווה בע"ה שלעולם לא ייעשה, ע"י חיילי צה"ל, אלא רק ע"י המשטרה הכחולה (ולא מג"ב!).
 
איננו מריונטות או בובות של הימין הקיצוני ביש"ע
בנוסף לכך, בשלושת החודשים האלה תרמנו משמעותית לשיקום שרותי הדת שקרסו בשנה האחרונה, הוספנו כ- 50% לתקציב הממשלתי למועצות הדתיות, תגברנו את תקציב מוסדות התורה והישיבות, השלמנו את הקריטריונים ותשלום התקציב השוטף חודש כסדרו, התעריף לבן ישיבה גדל בכ- 24%. הוקמה ועדת שרים לשרותים דתיים בראשותי המטפלת בהצלחה, בנחישות ובעקביות בשיקום שרותי הדת בכל  ההיבטים  האפשרים.
 
כמו כן, הורדנו מסדר היום את כוונת "שינוי" לחוקק את "ברית הזוגיות" המהווה למעשה חוק נישואים אזרחיים. וכן את כוונתם להכיר בגיור רפורמי בארץ לצורך החלת חוק השבות. כמו כן אפשרנו לשדרג את רדיו "מורשת" ולעבור ולשדר ברשת א' הנקלטת בכל רחבי הארץ. קצרה כאן היריעה מלהמשיך ולפרט את כל הישגינו, הצלחותינו ותרומתנו בכל תחומי התורה העם והארץ. הם פורטו בהרחבה בכל יום שישי  בעיתון "הצפה".
 
היה מי שטען כי המשך השתתפותנו בממשלה הוא גשר, מתן לגיטימציה ואפשרות לשרון להתקדם בביצוע תוכנית ההתנתקות. זו טענה דמגוגית חסרת כל יסוד והבנה פוליטית פשוטה.
 
פרישתנו מהממשלה לפני כשלושה חודשים או היום היא פריסת שטיח אדום ומשמר כבוד של המפד"ל לכניסת מפלגת העבודה לממשלה. רק השתתפותנו בממשלה איפשרה "למורדי" הליכוד לנצח בוועידתם ולמנוע כניסת מפלגת העבודה בטענה כי יש לשרון קואליציה שלא הפסידה באף הצבעה ואין שום צורך קואליציוני לצרף את מפלגת העבודה.
 
אם יחליט מרכז המפד"ל על פרישתה מהממשלה, והקואליציה תמנה רק 54 ח"כים, אין כל צל של ספק שראש הממשלה יצליח לקבל החלטה חדשה בוועידת הליכוד המתכנסת בעוד ימים ספורים (21.9.04) כדי לאשר כניסת מפלגת העבודה לממשלה במקום המפד"ל. צריך להיות ברור כי גם "מורדי" הליכוד לא יפילו את ממשלתם ולא יקדימו את הבחירות. פרישתנו תסתום את הגולל על הישגיהם.
 
אני מתריע ומזהיר כי יציאתנו מהממשלה בשלב זה וכניסת מפלגת העבודה משמעותה ביצוע תוכנית התנתקות "ג'מבו" מיידית, לא רק בתחום ההתיישבות אלא גם התנתקות "ג'מבו" ביחסי דת ומדינה. בשבוע הראשון יתקבל חוק נישואים אזרחיים. בשבוע השני תופרד הדת מהמדינה, וכן הלאה. זו סכנה ממשית וודאית לדמותה היהודית של המדינה, ושלמותה של הארץ.
 
בהצעת ההחלטה שאביא בפני המרכז יחד עם חבריי, נבהיר כי אם לא נצליח לסכל או לעכב החלטת ממשלה וכנסת על פינוי הישובים, כמו גם אם לא נצליח לסכל או לעכב השלמת חוקי הפינוי והפיצוי, כמו גם אם לא נצליח לשקם את השירותים הדתיים ולא נצליח למנוע פגיעה בחינוך הציוני דתי ומוסדות התורה, נכנס את מרכז המפד"ל כדי להחליט על פרישתנו. הקו האדום הוא ביצוע החלטות בלתי הפיכות שאינם נותנות יותר תקווה להשפעה בתוך הממשלה. עד אז יש מקום נרחב לפעילות ממשלתית, פרלמנטרית וציבורית גם יחד, עם תקווה ואפשרות למנוע את עקירת הישובים ובמקביל לקדם משמעותית ולממש את אחריותנו בכל יתר תחומי החיים בהם אנו רואים עצמנו אחראים: זהותה היהודית של המדינה, תפקודו ומעמדו של החינוך הדתי והשירותים הדתיים, שמירת דמותה החברתית של מדינת ישראל.
 
איננו רוצים להיות עוד סניף קטן, חיקוי או זנב של "תקומה". ואיננו מריונטות או בובות של הימין הקיצוני ביש"ע. לא נאפשר לגנוב את המפד"ל ולאפשר השתלטות עויינת על החלטות מרכז המפד"ל.
ההצבעה במרכז היא לא הכרעה טקטית, או נקודתית על הסיבות והעיתוי לפרישה מהממשלה. ההכרעה במרכז משקפת הכרעה עקרונית: האם המפד"ל היא מפלגת בובות של הימין הקיצוני או תצליח לשמור על עצמאותה, האם המפד"ל תהיה מפלגה קיצונית ימנית או תשמור על דרך שקולה ומאוזנת, האם המפד"ל רואה עצמה אחראית רק לנושא המדיני וההתיישבותי או תגלה אחריות רחבה כלפי כלל ערכי תורה ועבודה ומשנת הציונות  הדתית.
 
תמיכתכם בהצעתי תבטיח את שמירת דרכה האמיתית של המפד"ל, דרך של שמירת עצמאותה, דרך שקולה ומאוזנת, דרך המשלבת קידום ערכי שמירת הארץ כמו גם שמירת שלמות העם והתורה.

מצפה מאד לתמיכתכם ובע"ה ביחד נעשה ונצליח. בברכת כתיבה וחתימה טובה, ח"כ זבולון אורלב,  שר הרווחה.

חדשות המגזר
בית מדרש
תרבות
בקרוב אצלך
  מדד הגולשים
הם מ-פ-ח-דים!
                  12.33%
עושים פאנלים
                  9.59%
אל תתקשרי אלינו-...
                  9.59%
עוד...

פולמוס
בלדה לנאיבים  
אז תבואי שישי שבת?  
דרוש נאה וגרוש  
עוד...