ראשי > יהדות > חדשות המגזר > כתבה
בארכיון האתר
עשרות בתי כנסת מיועדים לפינוי
משימת הרבנות הצבאית: פינוי בית העלמין בגוש קטיף ו-38 בתי כנסת ומוסדות חינוך תורניים ביישובי הרצועה
לכתבה הקודמת דפדף ביהדות לכתבה הבאה
עמיר רפפורט
3/1/2005 8:29
משימה קשה ורגישה במיוחד תוטל על אנשי הרבנות הצבאית ביום שבו יחל ביצוע ההתנתקות: הם שיהיו מופקדים על העתקת הקברים מבית העלמין שבגוש קטיף, ועל פינוי עשרות בתי הכנסת ומוסדות החינוך התורניים שביישובים הישראליים ברחבי הרצועה. שר הביטחון שאול מופז צפוי לאשר בימים הקרובים את התוכנית המבצעית של ההתנתקות.
 
מפרטים שהגיעו לידי מעריב, עולה כי התוכנית כוללת פינוי עשרות מקומות המוגדרים "קדושים ורגישים". אחד החלקים הרגישים והמורכבים ביותר בתוכנית ההתנתקות הוא פינוי בית העלמין של גוש קטיף, הכולל כיום 43 קברים, ומהם ארבעה קברים של חללי צה"ל. על הפינוי הופקדה הרבנות הצבאית.
 
הרב הצבאי הראשי תת-אלוף ישראל וייס קבע כי הפינוי יתבצע בתיאום עם הרבנים הראשיים לישראל, בניסיון למצוא פסיקה הלכתית שתהיה תקפה הן לקברים האזרחיים והן לקברים שבחלקה הצבאית.
 
לדעת גורמים ברבנות הצבאית, "מדובר בסוגיה רגישה ביותר, משום שההלכה מדברת נגד הוצאת מת מקברו". הרבנות הצבאית אינה מתכוונת לכפות העתקת קברים, אך תמליץ למשפחות לעשות כן.
 
ההנחה היא שהרוב המוחלט של קרובי הנפטרים יעדיפו בסופו של דבר להעתיק את הקברים לתחומי מדינת ישראל, ומקומות הקבורה החלופיים יתואמו עמם.
 
לא פחות רגיש יהיה פינויים של בתי הכנסת ביישובים הישראליים. פינוי האתרים הללו ייעשה על ידי הרבנות הצבאית, להבדיל מפינוי של בתי המגורים ומוסדות הציבור שאינם דתיים אשר ייעשה על ידי מובילים מטעם משרד הביטחון בגיבוי של אנשי צבא ומשטרה.
 
הרבנות הצבאית הכינה תוכנית פינוי כוללת, שמטרתה למנוע את חילולם של בתי הכנסת וספרי הקודש במהלך העברתם. מהתוכנית עולה כי בגוש קטיף ובשאר יישובי הרצועה יש לא פחות מ-22 בתי כנסת, ומהם 18 בתי כנסת השוכנים במבני קבע וארבעה בקרוואנים. אליהם יש להוסיף את מוסדות החינוך התורניים - מדרשות, ישיבות, אולפנות ובתי ספר - שגם בהם יש ספרי קודש, ופינויים יתבצע אף הוא על ידי הרבנות הצבאית. מדובר ב-16 מוסדות וכן בסניפי תנועת בני עקיבא שביישובים השונים.
 
הרבנות הצבאית הכינה גם תוכנית לפינוי בתי הכנסת בארבעת היישובים המיועדים לפינוי בצפון השומרון. אנשי הרבנות הצבאית ישולבו גם בפינוי בתי המגורים, והם יהיו אחראים לעקירת המזוזות מהמשקופים. על פינוי האנדרטאות שבתחומי רצועת עזה יופקד משרד הביטחון.
חדשות המגזר
בית מדרש
תרבות
בקרוב אצלך
  מדד הגולשים
הם מ-פ-ח-דים!
                  12.33%
עושים פאנלים
                  9.59%
אל תתקשרי אלינו-...
                  9.59%
עוד...

חדשות המגזר
רקדניות מחולה שבות לבמה, הפעם ללא כיסוי  
קידוש או כיבוש? החרדים נגד המתנחלים  
קרב רב: עצומת רבנים נגד התקיפות על ראשי מועצת יש"ע  
עוד...