ראשי > יהדות > חדשות המגזר > כתבה
בארכיון האתר
ותודה להשם יתברך
יוצרי וכוכבי הסרט זוכה האוסקר הישראלי "האושפיזין", הזוג שולי ומיכל רנד, היו אובדי עצות נוכח תופעת הצריבות הפיראטיות. אבל במגזר החרדי, כך מתברר, צריבות הן עניין מוסרי והלכתי רציני, והצופים פשוט החלו לשלוח כסף לזוג רנד עבור כל צפייה בסרט במחשב הביתי
לכתבה הקודמת דפדף ביהדות לכתבה הבאה
אבישי בן חיים
3/2/2005 8:45
תופעה: חרדים שצפו באופן פיראטי בסרט הקולנוע הישראלי "האושפיזין" שולחים ליוצרי הסרט כסף עבור הצפייה. יוצרי הסרט פירסמו לאחרונה מודעות בהן הם מבקשים "להביא לידיעת הציבור שסבלנו נזקים כספיים רבים מהצריבות הלא חוקיות. מיראי השם אשר אינם חפצים להיכשל חס ושלום עם איסור חמור לשלוח תשלום של 25 שקל על כל נפש אשר צפה בזה". לחרדים המעוניינים לשלם ניתנה כתובת ת"ד ומספר טלפון לתשלום באמצעות כרטיס אשראי.
 
המודעה אף נפתחת בציטוט "אזהרת פוסקי הדור", שכבר הביעו בנחרצות את עמדת ההלכה היהודית נגד "אלו שעושים מעשה ומעתיקים תקליטורים ותוכנות מחשב ומשיגים את גבולם של אלה שהשקיעו עמל שנים וכספים רבים בתוכנות אלו".
 
"האושפיזין" הוא זוכה פרס אופיר 2004 (האוסקר הישראלי) בקטיגוריית שחקן השנה עבור שולי רנד. רנד, שכתב את התסריט ומככב בסרט לצד רעייתו מיכל, עורר תגובות רבות בטקס חלוקת פרסי אופיר כשעלה על הבמה בתלבושת חרדית של חסיד ברסלב והודה ל"השם יתברך שמו, שלכבודו נעשה הסרט".
 
תופעת
הצריבות אמנם הסבה לזוג רנד צער רב, מספרת הכוכבת הנשית של הסרט, מיכל, אבל מאז שהחל להגיע תשלום עבור הצפייה "זה היה שווה את כל הצרובים האלה". לדבריה, היוזמה לפרסום המודעות עלתה רק לאחר שהתקבלו פניות מצופים חרדים שמצפונם ייסר אותם.
 
"זו תופעה מדהימה", היא אומרת, "אנשים שמעו שהתבאסנו מהצרובים ואז התחלנו לקבל פניות מאנשים שרצו לשלוח כסף". לדבריה , היו גם צופים חרדים שצפו בסרט באופן פיראטי וכדי לשלם עבור הצפייה התקשרו לבתי הקולנוע, הזמינו כרטיסים, שילמו בכרטיס אשראי ולא באו. "זה כזה מתוק", היא אומרת.
 
יונתן דנינו, שחקן נוסף בסרט, נתקל גם הוא בתופעה. "בכל מקום שהלכתי ניגשו אליי חרדים וביקשו לשלם", הוא מספר.
 
צפייה בסרטים הצרובים על תקליטורים באמצעות המחשב היא הדרך המקובלת לצפות בסרטים במגזר החרדי, בו החזקת מכשיר טלוויזיה אסורה. בשנים האחרונות אף קמו חברת הפקה המצלמות סרטים מיוחדים עבור המגזר, בעיקר קומדיות ודרמות עם מוסר השכל, שמופצים על גבי תקליטורים בלבד.
פותחים דיון באינטרנט
הדיון בשאלת המוסריות שבצפייה בעותק צרוב של "האושפיזין" אף עושה גלים באינטרנט. בפורום האינטרנט החרדי הפופולרי "בחדרי חרדים" פתח לאחרונה אחד הגולשים דיון תחת הכותרת: "אני שולח כסף ליוצרי'האושפיזין' מי מצטרף?". הכותב הסביר כי "זה מציק לי כבר כמה זמן וכעת החלטתי לעשות מעשה. מכיוון שאני ועוד שניים מבני משפחתי צפינו ב' האושפיזין' אני שולח 100 שקל ליוצרים - אפילו בלי להיכנס לעניין ההלכתי, רק בגלל שהסרט נגע ללבי והייתי רוצה שהיוצרים (שהם גם השחקנים) יהיו עשירים. לפחות שלא יפסידו מהיצירה שגרמה לי כל-כך הרבה הנאה. מי מצטרף?".
 
התגובות היו אוהדות בדרך כלל, עם זאת הגולש "פינוקיו" התפלפל והסביר למה אינו מוכן לשלם: "ראשית אין ספק שמי שמעתיק ומוכר, מפיץ וכו' הוא משיג גבול. יש הרבה פוסקי הלכה מהגדולים בדור הזה והדור הקודם שעם חלקם דיברתי באופן אישי ואמרו לי שמי שמעתיק לא בשביל למכור אלא בשביל לתת לחבר באופן חד-פעמי אין בזה שום איסור הלכתי! אני צפיתי באושפיזין באמצעות דיסק שקיבלתי מחבר (והחזרתי לו כבר). . . מה שכן, רק בגלל שהתלהבתי מאוד, אני מוכן לתת לשולי ולאשתו ישר כוח! כסף? שהם יתנו לי, יש להם הרבה יותר ממני!".
 
פותח הדיון השיב לו: "פינוקיו תעשה טובה, אל תהיה פתאום הסבא או הסבתא מקלם (דמות מוסרית ידועה, א.ב.ח) ותמציא כל מיני היתרים לא לשלם. אם לא בא לך לשלם - זכותך אבל אל תצדיק את זה בלומדעס (בלמדנות א.ב.ח)".
 
גולש אחר סיפר כי התקשר אל שולי רנד כדי לשלם אבל הוא "ענה לי: 'מחול, מחול, מחול'. אבל אין לראות את המחילה שלו כהיתר לכולם ולכלל".
חדשות המגזר
בית מדרש
תרבות
בקרוב אצלך
  מדד הגולשים
הם מ-פ-ח-דים!
                  12.33%
עושים פאנלים
                  9.59%
אל תתקשרי אלינו-...
                  9.59%
עוד...

חדשות המגזר
רקדניות מחולה שבות לבמה, הפעם ללא כיסוי  
קידוש או כיבוש? החרדים נגד המתנחלים  
קרב רב: עצומת רבנים נגד התקיפות על ראשי מועצת יש"ע  
עוד...