נטיות הפוכות: הרב שי פירון תומך בנישואין חד מיניים

בעבר הוא התנגד לכל הכרה בבעלי "הנטיות ההפוכות", אבל עכשיו הוא בעד "ברית הזוגיות" ללסביות, ובעד זכותם של הומוסקסואלים להביא ילדים בישראל

עמיחי אתאלי | 17/12/2012 8:33 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מועמד "יש עתיד" הרב שי פירון עושה סולחה עם ההומואים והלסביות הדתיים. הרב המוערך הביע לפני כעשור התנגדות חד-משמעית להכרה בקהילה ההומו-לסבית ובסגנון חייה, ועכשיו - במפגש טרום-בחירות עם הומואים ולסביות דתיים - הוא הדהים את השומעים עם הצהרות חסרות תקדים המגלות פתיחות.

לפני כעשור השיב הרב שי פירון, אז מחנך מוערך וראש ישיבה ואולפנה מובילים בציונות הדתית, על סדרת שאלות של הומואים ולסביות דתיים שנשלחו אליו במסגרת מערכת השאלות והתשובות (שו"ת) של אתר האינטרנט "כיפה". גולשת המתלבטת ביחס לזהות המינית שלה זכתה בשנת 2003 לתשובה חדה וברורה: "עלייך לדעת שההלכה היהודית רואה בכך בעיה נשלטת, בת תיקון", כתב פירון. "כן, אנו רואים בכך פגם. פגם מוסרי, אבל יותר מכך פגם מהותי, רוחני. התפיסה היא שכל אחד מאיתנו נולד חסר, לא שלם, והמפגש בין אישה לאיש הוא שיוצר שלמות אחת".
"התבטאויות חסרות תקדים". הרב שי פירון יח''צ


לפני כחודשיים, מיד עם ההכרזה על כך שפירון ישובץ במקום גבוה ברשימת יש עתיד לכנסת, החלו רבים בקהילה ההומו-לסבית הדתית לתקוף אותו נחרצות על רקע התבטאויותיו בעבר. בתחילה הודיע פירון באופן רשמי כי הוא חוזר בו מהתשובות ההן, ובסוף השבוע - ביוזמתה של זהורית שורק, דמות בולטת בארגון הלסביות הדתיות "בת קול" - הגיע פירון למפגש פנים אל פנים עם כמה עשרות הומואים ולסביות דתיים והפתיע את השומעים בסדרת התבטאויות חסרות תקדים המצדדות בזכויות ההומואים והלסביות בישראל.

פירון ניהל עם הקבוצה שיחה ממושכת וגלוית לב, והצהיר: "אני ליברל, ומאמין שכל אחד צריך לקבל את
האפשרות לחיות את חייו כמו שהוא מאמין. כל מה שכתבתי בעבר - כתבתי", הצהיר פירון בפתיחת המפגש. "דבריי לא הוצאו מהקשרם. אבל כל אדם לומד, משתנה, מתפתח. אני חושב שלא שיניתי את הצד היהודי ביחס שלי, אבל שיניתי באופן מהותי את העמדה הליברלית שלי. גם אני למדתי והתפתחתי בעניין הזה. אני לא חושב שיש לי זכות בכלל להתעסק במה שקורה בחדרי מיטות של אחרים. כל אחד יחיה את חייו באופן שהוא מבין".

בהתייחס לשאלת ההיתר להומואים וללסביות להינשא, אמר פירון: "אני חושב שאין לי זכות לשלול את ברית הזוגיות מאנשים שרוצים לקיים מסגרת משפחתית, תהיה המסגרת אשר תהיה. אני חי בשלום עם המילים ברית זוגיות, אבל אני לא חי בשלום עם המילה נישואין. אני חי בשלום עם כל ההטבות הכספיות והנגזרות החוקיות מהעניין".

פירון התייחס גם לסוגיית ההיתר להומואים וללסביות להרות באמצעות אם פונדקאית בארץ, תהליך שאסור היום על פי חוק. "אני לא חושב שאדם שרוצה לגדל ילד צריך לנסוע לחו"ל בשביל שיוכל להרות", אמר לקהל. "אני חושב שזה לא דמוקרטי".

בפני ההומואים והלסביות הדתיים שהאזינו לדבריו התחייב פירון לתמוך בכל הצעת חוק שתעלה בכנסת
בעניין מתן זכויות לקהילה ההומו-לסבית. "לא אהיה חבר בשדולה ההומו-לסבית בכנסת", אמר, "אבל אהיה קשוב לצרכים של הקהילה. חשוב מאוד שכל אדם מהקהילה ההומו-לסבית יוכל לחיות את חייו בזכויות מלאות ובאופן מיטבי, ואני אפעל לשם כך בכנסת כי אני ליברלי באופן עמוק". פירון התחייב גם שידאג שבכל אחד ממוסדות הלימוד בחינוך הציוני-דתי ייפגש הצוות החינוכי עם נציגים מהקהילה ההומו-לסבית הדתית.

פירון נשאל אם יצביע בעד הצעת חוק שתאסור "טיפול המרה" בסגנון עמותת "עצת נפש", המנסה לגמול נערים דתיים מנטייה הומוסקסואלית. "אני לא מכיר את הסוגיה הזו לעומק", ענה פירון. "אם היא פוגעת באופן מוכח בנפשו של אדם, ואם היא מייצרת נזקים, זה דבר חמור מאוד".
עצת נפש: גם תלמידיו של פירון מטופלים אצלנו

תגובת ארגון 'עצת נפש' לדבריו של פירון: "ארגון 'עצת נפש' מסייע למתמודדים רבים, חילוניים ודתיים כאחד, המעוניינים לברר את משיכתם המינית באופן חופשי, ביניהם גם תלמידי הרב פירון. את הפונים אלינו אנו מפנים לפסיכולוגים הפועלים בשיטות המקובלות. טיפולים אלו נבחנו וקיבלו לגיטימציה מועדת האתיקה

של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל".

"לא מדובר כאן בגריפת הון פוליטי, מדובר בעסקי נפשות. אמירות חמורות שכאלו הן אשר מביאות את המתמודדים לידי ייאוש ואבדן. מחובתנו כחברה יהודית וליברלית לכבד גם את אותם הבוחרים בדרך אחרת, ולבשר כי גם להם יש עתיד".

כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

עוד ב''בחדשות''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים