ר"מים בישיבות הסדר נגד הרב שי פירון: "נותן לגיטימציה לתופעות תועבה"

מכתב מחאה חריף הופנה למועמד מפלגת 'יש עתיד' בדרישה לבטל את תמיכתו בנישואים אזרחיים: "נפנה לרבנות הראשית כדי שיתנערו מתעודת הרבנות שהעניקו לך". הרב פירון: אגיב בדרך הראויה לבני התורה ולא בדרך הפחדנית

ישי פרידמן | 1/1/2013 15:36 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הרב שי פירון, המועמד מספר 2 במפלגת 'יש עתיד', שלאחרונה הביע תמיכה בנישואים אזרחיים ונתן לגיטימיות למיסוד משפחות חד מיניות עוררו זעם רב בקרב זרמים בציונות הדתית. לאחרונה, פנו מספר ר"מים מישיבות הסדר לרבנים בכירים בציונות הדתית בדרישה להתנער מדבריו של הרב פירון. כמו כן, נשלח לרב פירון מכתב מחאה הדורש ממנו לחזור בו מדבריו.

כזכור, המתמודד ב'יש עתיד' הצהיר לאחרונה כי אי אפשר למנוע מזוגות להתחתן בנישואים אזרחיים ודבריו פורסמו באתר 'כיפה'. "אם שליש מאזרחי מדינת ישראל התחתנו השנה בנישואין אזרחיים, זה אומר משהו", הוא ציין. "אני תומך בסטטוס קוו חדש, שייצור מפגש בין הערכים היהודיים לערכים הליברליים. אלה דברים שחברה צריכה לנהל עליהם שיח".
 
"לא ראויים להתייחסות עניינית". הרב שי פירון יח''צ

במכתב אנונימי שנשלח לרב פירון והופץ גם לרבני הציונות הדתית נקרא הרב פירון לחזור בו לאלתר מהדברים. "קראנו בצער רב כי הינך נותן לגיטימציה לתופעות תועבה כ'נטיות הפוכות' ומבקש לדאוג למעמדם המשפטי. האם רב בישראל יכול להתבטא כלפי מעשים אלו באמפתיות ואף לדאוג 'להסדיר' את מעמדם החוקי?" נאמר במכתב. "חלילה שמילים כמו 'ברית' או 'מסגרת משפחתית', הנושאות בחובן את כל הקדוש והיקר לעמינו לאורך כל הדורות, יאמרו על ידי שלומי אמוני ישראל ביחס לחיי סדום כאלו. אין לשער את גודל הנזק של התבטאויות אומללות מעין אלו לחינוך הנוער ולקדושת המשפחה בישראל".

ברקע הדברים עומדת גם התכתבות בין "כוכב" הפרשה, הרב פירון לבין הרב אריאל בראלי, דיין בבית הדין לענייני ממונות בשדרות, כאשר האחרון טוען שקיימת "חובת הוכחה" לדברי חברו. "לא ראוי שרב בישראל יאמר את הדברים הללו", אמר הרב בראלי ל-nrg יהדות, "ולעניות דעתי חובה על רבנים בישראל למחות עליהם".

יוזמי המכתב הוסיפו כי הם מוחים על דבריו של הרב פירון, והם אף איימו כי אם לא יחזור בו מהדברים הם יפנו לרבנות הראשית ולארגון 'צהר' בשביל שיתנערו מתעודת הרבנות שלו. "אנו מוחים על דברים אלו שנאמרו על ידיך וקוראים לך לחזור מדבריך. במידה והינך שלם עם הדברים אנו קוראים לכל תלמיד חכם ולכל מי שתורת ישראל יקרה ללבו
להוקיע את הדברים בכל תוקף. אנו נפנה הן לארגון 'צהר' והן לרבנות הראשית לישראל כדי שיתנערו מתעודת הרבנות שהעניקו לך". הדברים הופצו בין עשרות רבנים מהציונות הדתית שחלקם הביע בו תמיכה.

בין תומכי המכתב נמצאים הרב דרור אריה, המלמד בישיבת ההסדר בשדרות, והרב משה שחור מארגון 'עין יהודית'. הרב אריה אמר ל-nrg יהדות כי בכירי רבני הציונות הדתית מתנגדים לדבריו של הרב פירון. "דיברנו עם כמה רבנים גדולים מאוד, וכולם דוחים בשאט נפש את ההתבטאויות האחרונות שלו. זה מאוד מצער שאדם כמוהו, שאולי יש לו כוונות טובות, משתמש במילים כמו 'ברית' ו'זוגיות' ו'משפחה' - מושגים שעם ישראל במשך כל הדורות נלחם כדי לשמור אותם על פי התורה.
לבוא ולתת לגיטימציה לדבר שנוגד את התורה מתוך לחץ של ההווה וכמיהה לכל מיני תרבויות קיקיוניות שעולות ויורדות ולומר זאת בשם התורה? - זה דבר שפוגע בעולם התורה".

בינתיים הרב אריה אינו מעוניין לגלות מי הרבנים העומדים מאחורי המכתב, אך הוא טוען שהיו רבים מרבני ישיבות ההסדר של הציונות הדתית שתמכו בכתיבתו. כמו כן הוא מספר שהמכתב נשלח לגדולי רבני הציונות הדתית, וביניהם הרב שמואל אליהו, הרב יעקב אריאל, הרב יהושע שפירא. עם זאת, הרב אליהו לא חתם על המכתב, ובשיחה עם nrg יהדות אמר "שקודם כול יש לדבר עם הרב פירון ולברר איתו מה הוא בדיוק אמר".

"הצעדים המעשיים שבהם נקטנו עד עכשיו", קובע מצדו הרב אריה, "הם להפגיש בין התכנים  של הרב פירון לבין גדולי הרבנים ולשמוע את תגובתם. אף אחד מהרבנים שהראנו לו את התכנים לא הסכים לאמירות הללו. ראינו תמיהה, ראינו כאב, ראינו סימן שאלה אחד גדול. כולם מסכימים שזה צריך להיפסק".

הרב שי פירון מסר בתגובה: "אגיב בדרך הראויה לבני התורה ולא בדרך הפחדנית. אף אחד לא דיבר איתי על הדוא"ל האנונימי הזה. קיבלתי העתק של המכתב, שהופץ לרשימת דואר של רבנים תחת החתימה הפחדנית של 'רבני ישראל', מכתובת מייל לא מזוהה וללא שום אמירה. אני חושב כי מי שכותב דברים כאלה לא ראוי להתייחסות עניינית, כי זה לא מתאים לבני תרבות ובוודאי שלא לבני תורה".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים