כיפת הזהב: המושכים בחוטים של עולם התקשורת

הם לוחשים על אוזניהם של שרים חשובים ומקבלי החלטות, מריצים מועמדים לכנסת ומכתיבים סדר יום ציבורי בפריים טיים של הערוצים המסחריים. תכירו את חמשת אנשי התקשורת הדתיים שמנהלים את העניינים מאחורי הקלעים, וגם דואגים להשלים מניין

nrg יהדות | 19/1/2013 19:15 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
משה כץ

בשקט ובלי יחסי ציבור עצמיים הפך כץ לסרוג הבכיר ביותר בתחום האקטואליה. כץ
בשקט ובלי יחסי ציבור עצמיים הפך כץ לסרוג הבכיר ביותר בתחום האקטואליה. כץ יח''צ
גיל: 36
תפקיד: עורך ראשי בתוכנית כלבוטק, ערוץ 2.

הדרך: עוד הרבה לפני שנציג הסרוגים עמית סגל כבש את הכנסת, משה כץ כבר סימן V על המשכן ככתב של כל המהדורות המקומיות של הכבלים במקום. בשנת 2008 הצליח לעשות שיא קטן משל עצמו כשהגיש פינות בשלושה ערוצים במקביל: בערוץ 2, 10 ו-3 בכבלים. אחרי שעזב את החדשות המקומיות השתלב בערוץ 2 בתוכנית הטלוויזיה הראשונה של גיא מרוז ואורלי וילנאי. בהמשך עבר כץ לערוך את תכונית הרדיו של מרוז ווילינאי ברדיו של ארקדי גאימדק, תמורת חוזה טאלנט, וערך במקביל את החדשות בעיתון ידיעות ירושלים.

הפסגה: לפני ארבע שנים נקרא כץ לערוך את התוכנית ׳כלבוטק׳ והפך אותה לאחת מתוכניות הדגל של זכיינית רשת בשנה האחרונה. בשורה של תחקירים שעוררו הדים רבים ונגעו לכולנו בכיס, הוא חשף כיצד חברות הדלק השונות מרמות את הצרכנים כאשר שעוני התדלוק מתחילים לרוץ לפני יציאת הנוזל השחור, הדגים כיצד שעוני המים
ממשיכים לנוע ללא שימוש במים והסעיר את המדינה לפני כחודש בתיעוד עובדים במפעל 'אדום אדום' של תנובה בבית שאן המתעללים בעגלים ובפרות.

בשקט, בשקט ובלי יחסי ציבור עצמיים הפך כץ לסרוג הבכיר ביותר בתחום האקטואליה בטלוויזיה ובקביעת התוכן וסדר היום בפריים טיים של הטלוויזיה המסחרית.

הכישלון: לא הצליח להשאיר באוויר את מהדורת החדשות בשרון אותה הוביל.

איפה ניתן לתפוס אותו למניין? בבית הכנסת של צעירי שערי תקווה.

ערוץ 2
לפני ארבע שנים נקרא כץ לערוך את התוכנית ׳כלבוטק׳ והפך אותה לאחת מתוכניות הדגל של זכיינית רשת ערוץ 2
מאיר גל

פעם בג׳ינס וטי-שירט שחורה ופעם בחולצה לבנה ומכנסיים שחורים. גל
פעם בג׳ינס וטי-שירט שחורה ופעם בחולצה לבנה ומכנסיים שחורים. גל יח''צ
גיל: 34
תפקיד: שותף ובעלים במשרד הפרסום גל-אורן. מנהל הקמפיין של שר החינוך גדעון סער בפריימריז בליכוד, ונחשב ללוחש על אוזנו, וחבר קרוב.

הדרך: גל גדל כילד בשני העולמות של הציבור הדתי והציבור החרדי, וכשהתבגר נכנס גם לעולם החילוני. בשנים האחרונות כחלק מהכניסה שלו למשרד הפרסום של אביו הוא הוביל את המשרד לשגשוג, אולם הפוליטיקה קרצה לו יותר מטיפול בעוד מותג של חברה מסחרית.

לפני כשנתיים וחצי חבר גל לשר החינוך גדעון סער והפך להיות אחד מהמקורבים לו ביותר ומי שלוחש על אוזנו. כחרדי לייט, הוא מתאים את עצמו לכל הקהלים: פעם בג׳ינס וטי-שירט שחורה ופעם בחולצה לבנה ומכנסיים שחורים. במהלך מבריק הפך גל את שר החינוך שהיה בדרך להפוך לטומי לפיד החדש בציבור החרדי, לאורח של כבוד בבתי הרבנים הבכירים של המגזר בהם הרב אהרן שטיינמן והרב חיים קנייבסקי.

גל נלחם בכוחות גדולים בהם סגן שר החינוך מאיר פרוש (אותו ניצח כבר בסיבוב קודם כאשר ייעץ לניר ברקת בהתמודדות מולו על ראשות עיריית ירושלים) שהדביק לסער את ה׳לפיד׳ השלילי, ובקמפיין אגרסיבי ולא מעט הטבות למגזר הפך אותו ליקיר הציבור.

הפסגה: השיא היה בביקור חגיגי של כבוד השר באם כל הישיבות פוניבז׳ שכלל סיבוב דאווין בין מאות הבחורים השוקדים על משנתם, ובסיקור גורף של כל כלי התקשורת החרדים, כאילו היה מדובר בנשיא ארצות הברית. את הקמפיין הפוליטי האחרון שלו לכיבוש המקום הראשון בפריימריז ניהל גל מאחורי הקלעים וסיים אותו במקום הראשון ובפער גדול לפני כולם. באמצעות התנהלות ואסטרטגיה נכונה שטווה גל, מצליח סער לרקוד ׳ברי סחרוף׳ עם גאולה אבן המתויגת כ"שמאלנית", ולהשתטח על קברי אבות בחברון. בדרך לכיבוש הליכוד ביום שאחרי בנימין נתניהו.

הכישלון: שנה שלמה לקח לגל לפתור את החרם של החרדים על חברת אל על בעקבות חילול השבת של החברה.

איפה ניתן לתפוס אותו למניין? בהיכל נוקיה, במשחקים של מכבי בימי חמישי.

צילום: פלאש 90
לוחש על אזנו של שר החינוך גדעון סער במסדרונות הכנסת צילום: פלאש 90
משה קלוגהפט

האיש שהמציא מחדש את נפתלי בנט והבית היהודי. קלוגהפט
האיש שהמציא מחדש את נפתלי בנט והבית היהודי. קלוגהפט יח''צ
גיל: 32
תפקיד: מנהל קמפיין הבחירות של הבית היהודי ונפתלי בנט.

הדרך: הרבה לפני שנפתלי בנט הפך לדמות מוכרת בבתי הקפה של תל אביב ולדמות בארץ נהדרת, החליט משה קלוגהפט לעזוב את משרד יחסי הציבור שהקים ולהמר על הסוס בנט בימים שרק זבולון אורלב הכיר את השם הזה. ההימור התברר כנוק אאוט, והסיסמא "משהו חדש מתחיל" - פרי מוחו, הפכה אקטואלית מאוד.

הפסגה: ממוכרות ציבורית של עשרה אחוז הפך קלוגהפט את בנט לתשעים אחוזי מוכרות בקרב הציבור בסקרים פנימיים שנעשו במפלגה. מהר מאוד הפך נפתלי לחיית רשת ומורה מתחלף בתיכונים חילונים רבים, וכך כבש את ליבם של הצעירים בסיפורים על סיירת מטכ"ל ושלד"ג, ואיש כבר לא זכר שמדובר במנכ"ל מועצת יש"ע עד לפני כמה דקות. הרעיון מאחורי האסטרטגיה של בחירה בקהל הצעיר הייתה ההבנה כי ברגע שהם השתכנעו, הם ישכנעו אנשים נוספים וישתפו את חבריהם ברשתות החברתיות.

קלוגהפט חשב מחוץ לקופסה ולאחר ראיון הסרבנות של בנט אצל ניסים משעל הוא לקח את הראיון המלא העלה אותו ליוטיוב ולדף הבית של נפתלי בפייסבוק, במטרה לתת לציבור להבין את כל ההקשר ולא רק את הכותרות שהוציאו אנשי הליכוד. במקום לאבד מנדטים כפי שהיה נראה באופק, אפקט הבומרנג פעל והבית היהודי טיפס בשני מנדטים נוספים.

כישלון: קלוגהפט עמד בראש קמפיין שלחץ על הממשלה להחזיר את רון ארד.

איפה ניתן לתפוס אותו למניין? באולפן של עמיר בניון בימי שישי.

צילום: ראובן קסטרו
ההימור התברר כנוק אאוט, והסיסמא ''משהו חדש מתחיל'' , הפכה אקטואלית ביותר. מפלגת הבית היהודי צילום: ראובן קסטרו
יעקב איזק

הצליח להתברג היטב באחד המשרדים היותר מורכבים בממשלה. איזק
הצליח להתברג היטב באחד המשרדים היותר מורכבים בממשלה. איזק יח''צ
גיל: 34
תפקיד: יועץ תקשורת ואסטרטגיה של סגן שר הבריאות וראש עיריית ירושלים.

הדרך: איזק, חסיד קרלין שהתחנך בשפת היידיש, הוכיח בשנים האחרונות שהמחסור בלימודי ליב"ה לא מנע ממנו כלום. לאחר שמונה שנים במשרדי הפרסום החרדים בהם עבד על שיווק מוצרי מזון וצריכה, קפץ איזק למים העמוקים של הפוליטיקה והצטרף לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן במשרד הבריאות כדוברו האישי.

הפסגה: עם תכונות ממזריות ויכולת מופלאה של הענקת סטירה מצד אחד, וחיבוק מצד שני הצליח איזק להתברג היטב באחד המשרדים היותר מורכבים בממשלה. מהר מאוד החילונים אימצו את השם קובי, ואילו החרדים נשארו עם יענקי. עם נתוני פתיחה של שר בלבוש חרדי גלותי, עברית רצוצה ומגבעת שנראית לחילונים כמו כובע טמבל, (בניגוד לשרים הש"סניקים) עבר איזק את טבילת האש הראשונה והמשמעותית של שר הבריאות בפועל בפרשת הקברים בברזילי. כדי למנוע תקלות נוספות נעשה תיאום עמדות לפני ראיונות והצהרות ונבנה קמפיין אגרסיבי לטווח ארוך. כך הפך ליצמן לאורח קבוע בביקורי פתע בבתי החולים, ולאיש שמסייע לחולה החלש ששוכב במסדרון.

במקביל לעבודה עם ליצמן הצליח איזק לעבור את אותו תהליך עם ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, מאז כניסתו לתפקיד. ברקת שהלך ראש בראש עם החרדים בקרב על תפקיד ראש העירייה הפך בעזרת איזק לדמות מקובלת בקרב בתי הרבנים החרדים.

הכישלון: היה שותף להרצת ראש עיריית ביתר עלית, ונכשל.

איפה אפשר לתפוס אותו למניין? צ'ולנט במרכז הקניות המחודש של גאולה בירושלים בימי חמישי בערב.


צילום: פלאש 90
ברקת הפך בעזרת איזק לדמות מקובלת בקרב בתי הרבנים החרדים. ניר ברקת צילום: פלאש 90
צחי אליהו

בזכיינית רשת קלטו מהר מאוד את הפוטנציאל והצליחו לגנוב אותו למתחרים. אליהו
בזכיינית רשת קלטו מהר מאוד את הפוטנציאל והצליחו לגנוב אותו למתחרים. אליהו צילום: יוסי אלוני
גיל: 34
תפקיד: מלהק ראשי של הזכיינית 'רשת', ועורך תוכן בכיר.

הדרך: במהלך שנותיו בישיבה התיכונית וישיבת ההסדר פנטז אליהו על קריירה תקשורתית עד שהגיע לתל אביב. בגיל 21 אחרי שירות צבאי הוא הצליח להתקבל לרדיו אמצע הדרך שם החל את דרכו כמפיק, עורך ושדרן. מהר מאוד הפך להיות תחקירן בתוכנית הבידור של גיא פינס, והשואו לא איחר להגיע כשאליהו הצטרף לצוות התוכנית 'אקזיט' בתפקידי עריכה.

למרות הכיפה וההתבגרות בישיבת הסדר הצליח אליהו ללמוד את השפה התל אביבית, ולהתחבר לעולם החומרני של הבידור בתל אביב. מתכונית הלייט נייט של ליאור שלין בערוץ עשר קפץ אליהו לאהרוני מבשל, המשיך ב'מה קשור' ולא פספס את ערוץ אגו בתוכניתו של אלון מזרחי. את הפריצה הגדולה קיבל בעונה הראשונה של המרוץ למיליון שם כבר הפך לעורך משנה, ולאחר מכן בעונות השנייה והשלישית של האח הגדול בהם היה המלהק הראשי.

הפסגה: בזכיינית רשת קלטו מהר מאוד את הפוטנציאל והצליחו לגנוב אותו למתחרים מהצד השני של הכביש, תמורת תפקיד המלהק הראשי של הזכיינית ועורך תוכן בכיר. בין ההצלחות שלו ניתן למצוא את העונה הראשונה והנוכחית של דה וויס בזכות ליהוק מצוין של מתמודדים מעניינים. בין השמות שהביא אליהו לעולם, ניתן למצוא את יובל דיין, קטלין רייטר ומהעונה הנוכחית את אופיר בן שטרית.

כנציג גאה של המגזר הצליח אליהו לייסד התכנסות שבועית במשרדי רשת לשיחה בדבר פרשת השבוע שהוא מעביר בהקשר אקטואלי.

הכישלון: לא התקבל בגיוס לגלי צה"ל.

איפה אפשר לתפוס אותו למניין? הופעה בזאפה.


צילום: ינאי יחיאל
בין ההצלחות שלו ניתן למצוא את העונה הראשונה והנוכחית של דה וויס. המנטורים צילום: ינאי יחיאל
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...
קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

עוד ב''בתרבות''

פייסבוק

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים